PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ମରିଯାଇଛି ମାନବିକତା: ପ୍ରଥମେ ଝିଅଙ୍କୁ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତି କରାଯାଏ ଗର୍ଭବତୀ, ଛୁଆ ଜନ୍ମ ହେବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ…

ଦୁନିଆଁରେ ଆଜି ବି ଏମିତି ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠି ଅବୈଧ କାମ କରାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି ଏକ ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁଠି ଝିଅମାନଙ୍କ ସହିତ ଏଭଳି କୁକର୍ମ କରାଯାଏ ବୋଧେ ଅନ୍ୟ କୈାଣସି ଦେଶରେ ଏଭଳି ହେଉନଥିବ।

ଆଫ୍ରିକାର ଏକ ସହର, ଯେଉଁଠି ଝିଅମାନଙ୍କୁ କୁକୁଡ଼ା କାଟିଲା ପରି ଜୋର ଜବରଦସ୍ତି ଭାବେ ଗର୍ଭବତୀ କରାଯାଏ। ଏହା ସତ ଯେ, ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଏଭଳି ଘୃଣ୍ୟ କାମ କରାଯାଇଥାଏ। ଆଫ୍ରିକା ପ୍ରଦେଶର ସହର ନାଇଜେରିଆରେ ଏମିତି କିଛି ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେଉଁଠି ଆଜି ବି ଏଭଳି ନୃଶଂସ କାମ କରାଯାଉଛି। ଏହି ବିଷୟରେ ଭାବିଲେ ନିଜକୁ ଲାଜ ଲାଗିବା ସହିତ ଘୃଣା ଲାଗିବ।

ପୋଷା କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମରେ କୁକୁଡ଼ାକୁ ଯେମିତି ମରା ଯାଏ ସେହିଭଳି ଏଠାରେ ୧୩ରୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସର ଝିଅମାନଙ୍କୁ ସେହିଭଳି ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ ଭାବେ କରାଯାଏ ଗର୍ଭବତୀ। ପୁଣି ଛୁଆ ଜନ୍ମ ହେବା ପରେ ସେହି ଛୁଆକୁ ଏମିତି ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଏ ଯାହାର ଛୁଆ ନଥାନ୍ତି। ନାଇଜେରିଆରେ ଚାଳୁଥିବା ଏଭଳି ଘୃଣ୍ୟ କାମକୁ ‘ବେବି ଫାର୍ମିଙ୍ଗ୍’ କୁହାଯାଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯେତେବେଳେ ଝିଅମାନେ ଗର୍ଭବତୀ ହୁଅନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ଲୁଚେଇ ରଖାଯାଇଥାଏ। ଏହି କାମ ଅନାଥଶ୍ରମ ଓ ହସ୍ପିଟାଲଠାରୁ ଲୁଚେଇ ଛୁପେଇ କରାଯାଏ। ସେଠାକାର ଲୋକମାନେ ଏହିଭଳି ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ବହୁତ ଗରିବ ଏବଂ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ କାମ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥାନ୍ତି। ନାଇଜେରିଆରେ ଗର୍ଭପାତ କରିବା ବେଆଇନ। ସେଥିପାଇଁ ସେହି ଝିଅମାନେ ଚାହିଁଲେ ବି ଗର୍ଭପାତ କରାଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହାର ସୁଯୋଗ ଉଠାଇ ଲୋକେ ବେବି ଫାର୍ମିଙ୍ଗ୍ କାମ କରିଥାନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର