ଇମାମ୍‌ଙ୍କ ଧମକ- ମସଜିଦ୍‌ ତିଆରି ପାଇଁ ଭଙ୍ଗାଯାଇପାରେ ମନ୍ଦିର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ରାମ ମନ୍ଦିର ଭୂମି ପୂଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ପନ୍ନ ହେବାପରେ ଭବ୍ୟ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହାପରେ ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଇମାମ୍‌ ଆସୋସିଏସନ୍‌ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମହମ୍ମଦ ସାଜିଦ ରଶିଦ୍‌ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ମସ୍‌ଜିଦ୍‌ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ମନ୍ଦିରଙ୍କୁ ଧ୍ୱସ୍ତ କରାଯାଇ ପାରେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶପରେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ସଫା ହୋଇଥଲା । ଏହାପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭୂମି ପୂଜନ କରିଥିଲେ ।

ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିରକୁ ପୂଜା କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଭବ୍ୟ ରାମ ମନ୍ଦିରର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ସମୟରେ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଇମାମ ଆସୋସିଏସନର ସଭାପତି ମୌଲାନା ମହମ୍ମଦ ସାଜିଦ ରସିଦଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ବିବୃତ୍ତି ଆସିଛି ।ଏ ଥିରେ ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ଧ୍ୱଂସ କରାଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣର ରାସ୍ତା ସଫା ହୋଇଥିଲା । ରାମଲାଲାଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବହୁ ବର୍ଷ ପରେ ରାମଜନ୍ମ ଭୂମି -ବାବ୍ରି ମସଜିଦର ଦୀର୍ଘ ଆଇନଗତ ଯୁଦ୍ଧରେ ହୋଇ ଥିଲା । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଅଗଷ୍ଟ ୫ତାରିଖରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିରର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି ।


ଗୋଟିଏ ମସ୍‌ଜିଦ୍‌ ସବୁବେଳେ ମସ୍‌ଜିଦ୍‌ ହୋଇ ରହିବ ବୋଲି ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଇମାମ ଆସୋସିଏସନର ସଭାପତି ମୌଲାନା ମହମ୍ମଦ ସାଜିଦ ରସିଦ କହିଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ଏହା ଏକ ମସଜିଦ ଥିଲା ଏବଂ ସର୍ବଦା ଏକ ମସଜିଦ ରହିବ | ମନ୍ଦିର ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇପାରେ ବୋଲି ସେ ପୁଣି ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆସାଦୁଦ୍ଦିନ ଓବେସି ଏବଂ ମୁସଲିମ ପର୍ନସନାଲ ଆଇନ ବୋର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଭୁମି ପୂଜନଙ୍କ ଉପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମଜଲିସ୍-ଇ-ଇତ୍‌ହୁଦଲ୍ ମୁସଲିମେନ (ଏଆଇଏମ୍ଆଇଏମ୍) ମୁଖ୍ୟ ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓବେସି ମଧ୍ୟ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବାବ୍ରି ମସଜିଦ୍ ଥିଲା , ରହିଛି ଏବଂ ରହିବ।

ରାମ ମନ୍ଦିର ଭୁମି ପୂଜନ ପୂର୍ବରୁ ମୁସଲିମ ପର୍ସନଲ୍‌ ଲ ବୋର୍ଡ ସଭାପତି ହାଗିଆ ସୋଫିଆର ଉଦାହରଣ ଦେଇଥିଲେ । ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଥିବା ରାମ ମନ୍ଦିରର ଭୁମି ପୂଜନ ପୂର୍ବରୁ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମୁସଲିମ୍ ପର୍ସନାଲ ଲ ’ବୋର୍ଡ (AIMPLB‌) ଏକ ବିବାଦୀୟ ଟ୍ୱିଟରେ କହିଛି ଯେ ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ସର୍ବଦା ରହିଛି ଏବଂ ରହିବ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ ବୋର୍ଡ କହିଛି ଯେ ଅନ୍ୟାୟ, ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ, ଏବଂ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ଭିତ୍ତିରେ ଜମି ବଣ୍ଟନ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏହାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବ ନାହିଁ। ତୁର୍କୀର ହାଗିଆ ସୋଫିଆକୁ ଉଦାହରଣ ଦେଇ ମୁସଲିମ ପର୍ସନାଲ ଲ ’ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଟ୍ୱିଟ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା ।

ହାଗିଆ ସୋଫିଆ ସଂଗ୍ରହାଳୟକୁ ୟୁନେସ୍କୋ ବିଶ୍ୱ ହେରିଟେଜ୍‌ ବା ବିଶ୍ୱ ଔତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳର ମାନ୍ୟତା ଦେଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେଠାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାଜାବ ତାଇୟାବ ଏର୍ଡୋଗାନ ଏହାକୁ ପୁଣି ଏକ ମସଜିଦରେ ପରିଣତ କରିଛନ୍ତି। ଷଷ୍ଠ ଶତାବ୍ଦୀରେ ରୋମାନ କ୍ୟାଥୋଲିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହାଗିଆ ସୋଫିଆକୁ ଏକ ଚର୍ଚ୍ଚ ଭାବରେ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଅସ୍ମାନୀ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ମେହମାତ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ପଞ୍ଚଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଦଖଲ କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଏହି ଚର୍ଚ୍ଚକୁ ଏକ ମସଜିଦରେ ପରିଣତ କରିଥିଲେ। ୧୯୨୩ ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ ମୁସ୍ତାଫା କମଲ ପାଶା ତୁର୍କୀର ଶାସନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ହାଗିଆ ସୋଫିଆଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୧୯୩୪ ମସିହାରେ ହାଗିଆ ସୋଫିଆକୁ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ପରିଣତ କରିଥିଲେ। ଏବେ ତୁର୍କୀ ସରକାର ଏହାକୁ ଏ ମସ୍‌ଜିଦ୍‌ରେ ପୁଣି ପରିଣତ କରିଛନ୍ତି।

ହାଗିଆ ସୋଫିଆର ଉଦାହରଣ ଦେଇ ମୁସଲିମ୍‌ ପର୍ସନଲ୍‌ ଲ ବୋର୍ଡ ନିଜର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ ଦିନେ ରାମ ମନ୍ଦିରକୁ ପୁନର୍ବାର ବାବ୍ରି ମସଜିଦରେ ପରିଣତ କରାଯାଇପାରିବ। ବୋର୍ଡର ମହମ୍ମଦ ୱାଲି ରହମାନି କହିଛନ୍ତି ।