PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ଅପରାହ୍ନ ୫ଟାରେ କୋଭିଡ଼ ନେଇ ସମିକ୍ଷା କରି​‌ବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ ନିର୍ବାଚନ: ପଞ୍ଜାବ ପାଇଁ ଆପ୍‌ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚେହେରା ହେଲେ ଭାଗୱତ ମାନ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥାଇ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ ମିଳିବ ୩୦ଲକ୍ଷ ଅନୁକୁମ୍ପା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୮୦ ହଜାର ଟପିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧,୦୮୬ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ୨ ଯୁବକ, ଗ୍ୟାସ୍ କଟର ମେସିନ୍ ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗାଏବ ହେବ ଶୀତ, ୨ ଦିନ ଘନ କୁହୁଡ଼ି, ୨୩ରୁ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ୨ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ୧୮ ବର୍ଷର ବୈବାହିକ ସମ୍ପର୍କରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ ପକାଇଲେ ସାଉଥ୍ ସୁପରଷ୍ଟାର ଧନୁଷ-ଐଶ୍ଵର୍ଯ୍ୟା, ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ଦେଲେ ସୂଚନା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍‌ରୁ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ
  • ||

ପାକିସ୍ତାନରେ ସେନା ଓ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମୁହଁ ଖୋଲି ପାରିବେନି ଗଣମାଧ୍ୟମ ସଂସ୍ଥା ? ନୂଆ ନିୟମର ଡ୍ରାଫ୍‌ଟ ଉପରେ ହଙ୍ଗାମା…

ପାକିସ୍ତାନ: ପାକିସ୍ତାନର ଇମ୍ରାନ୍ ଖାନ ସରକାର ଗଣମାଧ୍ୟମ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ନୂତନ ନିୟମ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହି ନିୟମ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ସେ ,  ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପଡୋଶୀ ଦେଶରେ ଅଶାନ୍ତି ଦେଖାଦେଇଛି । ବିରୋଧୀ ଦଳ ପାକିସ୍ତାନ ପିପୁଲ୍ସ ପାର୍ଟି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମୁସଲିମ ଲିଗ ନୱାଜ ଏହି ନୂତନ ଆଇନର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମିଡିଆ ମାର୍ଶଲ ଆଇନ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।  ଏବଂ ଏହା ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାଧୀନତା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବୋଲି କହିଛି । ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ସରକାର ପାକିସ୍ତାନ ମିଡିଆ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଅଥରିଟି ଅର୍ଡିନାନ୍ସ 2021 ଆଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।  ଯାହା ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପ୍ରୟାସ ବୋଲି ପିଏମଏଲ-ଏନ ମୁଖପାତ୍ର ମରିୟମ ଔରଙ୍ଗଜେବ କହିଛନ୍ତି । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାର ଗଣମାଧ୍ୟମ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ଏହାର ମୁଖପତ୍ର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ନଚେତ୍ ସେମାନଙ୍କୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ନୂତନ ନିୟମ ଉପରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ପ୍ରସ୍ତାବଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ ରହିଛି  …

ଏହି ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ଆଇନର ମିଶ୍ରଣ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ମିଡିଆ ଠାରୁ ଡିଜିଟାଲ୍ ମିଡିଆ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ପ୍ରିଣ୍ଟ ମିଡିଆ ପାଇଁ ନିୟମ ସ୍ଥିର କରାଯିବ । ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ପ୍ରାଧିକରଣ ଗଠନ କରାଯିବ ଯାହା ଦେଶରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଗଣମାଧ୍ୟମ ପାଇଁ ନିୟମ ସ୍ଥିର କରିବ । ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ପରି ଦେଶରେ ଖବରକାଗଜ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଇସେନ୍ସ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ । ଏହି ଡ୍ରାଫ୍ଟରେ ନେଟଫ୍ଲିକ୍ସ, ଆମାଜନ ପ୍ରାଇମ, ୟୁଟ୍ୟୁବ ଚ୍ୟାନେଲ, ଭିଡିଓ ଲଗ ଇତ୍ୟାଦି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନିୟମ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଏହି ପ୍ରାଧିକରଣରେ ସମୁଦାୟ ୧୧ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ରହିବେ ଏବଂ ସେଠାରେ ଜଣେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରହିବେ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ସେମାନଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିଯୁକ୍ତ କରିବେ । ତେବେ ବିବାଦ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ନୁହେଁ, ବରଂ ସେନା ଏବଂ ସରକାରଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରୁଥିବା ଗଣମାଧ୍ୟମ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ରହିଛି । ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଆଇନର ଡ୍ରାଫ୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କୌଣସି ଗଣମାଧ୍ୟମ ସେନା, ସଂସଦ, ସରକାର ଏବଂ ଏହାର ମୁଖ୍ୟକୁ ଅପମାନିତ କରିପାରିବ ନାହିଁ , ଯେଉଁଥିପାଇଁ ହିଂସା କିମ୍ବା ବଦନାମ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ନୂତନ ନିୟମରେ ଏହି ନିୟମକୁ ନେଇ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆପତ୍ତି ଉଠାଯାଉଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ପାକିସ୍ତାନର ମିଡିଆ ମାର୍ଶଲ ଆଇନ କୁହାଯାଉଛି ।