PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଦଳିଲେ ବିଏମସି କମିଶନର, ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସିଂହ ହେଲେ ନୂଆ କମିଶନର
  • ||
  • ବିନିକା : ପରିବା ବୋଝେଇ ପିକଅପ ଭ୍ୟାନକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା : ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଲୁଟ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜେଲରେ ପଶିଲା କରୋନା, ୯ କଏଦୀ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବରକାଣ୍ଡ, ଯବାନଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ବୋରିଗୁମ୍ମା : ବୋରିଗୁମ୍ମା ଗୋଷ୍ଠି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟିକା ନେବାକୁ ଛକାପଞ୍ଝା, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଫୁ, ଯେତିକି ଆସୁଛି ଅଣ୍ଟୁନି, ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଟପିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୯୮୨ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୬୫ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୭ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୨୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

ସୁଷମା କହିଲେ, ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ମୁଁ ଇଂରାଜୀ ଉଚ୍ଚାରଣ ଏବଂ ବ୍ୟାକରଣ ଶିଖିଛି, ଜାଣନ୍ତୁ ଏଭଳି କହିବାର କାରଣ କ’ଣ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨।୩: ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ବରାଜ ଟ୍ବିଟରରେ ସବୁବେଳେ ସକ୍ରିୟ ରହୁଥିବା   ଭାରତୀୟ ନେତା। ଯଦି କେହି ଟ୍ବିଟ କଲେ ଏହାର ଉତ୍ତର ମଧ୍ୟ ସେ ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଦେଇଥାନ୍ତି। ଟ୍ବିଟରରେ କେବେ କେବେ ତାଙ୍କ ଉତ୍ତର ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍ ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ ହୋଇଥାଏ। ଏଇ ଯେମିତି ନିକଟରେ  ଜଣେ ପଞ୍ଜାବୀ ଯୁବକ ଦରଖଣ୍ଡିଆ ଇଂରାଜୀ ଶବ୍ଦ ଲେଖି ​‌ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପରିହାସର ପାତ୍ର ହେବାପରେ କେନ୍ଦ୍ର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ୱରାଜ ତାଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଆସି ମତ ଦେବା ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି।

ମ୍ୟାଲେସିଆରେ  ରହୁଥିବା ଜଣେ ପଞ୍ଜାବୀ ଯୁବକ  ତାଙ୍କର ଜଣେ ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଭାରତ ଫେରାଇନେବାରେ ସହାୟତା ମାଗି ଏହି ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଇଂରାଜୀରେ ଯାହା ଟ୍ବିଟ୍ କରିଥିଲେ ତାହାର ସବୁ ବ୍ୟାକରଣ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭୁଲ ଥିଲା।  ଯୁବକ ଜଣକର ଏହି ଭୁଲ ଭଟକା ଥିବା ଇଂରାଜୀ ଟ୍ବିଟକୁ ପଢି  ଅନେକ ଟ୍ବିଟର ୟୁଜର ଏହାକୁ ନେଇ ଥଟ୍ଟା ତାମ୍‌ସା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏପରିକି ଜଣେ ଲେଖିଥିଲେ, “ଭାଇ ହିନ୍ଦୀ କିମ୍ବା ପଞ୍ଜାବୀରେ ଲେଖିଦେଇଥିଲେ ଭଲ ହୋଇଥାନ୍ତା ?”

ଏହି ଟ୍ୱିଟ୍‌ ସୁଷମାଙ୍କ ନଜରରେ ଆସିବା କ୍ଷଣି ସେ ଉତ୍ତର ରଖିଥିଲେ  ‘ଏଥିରେ କିଛି ସମସ୍ୟା ନାହିଁ। ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ଯାଇ ମୁଁ ସମସ୍ତ   ଇଂରାଜୀ  ଉଚ୍ଚାରଣ  ଏବଂ ବ୍ୟାକରଣ ଶିଖିଛି।’  ମୂଳ ଟ୍ୱିଟ୍‌ରେ ପଞ୍ଜାବୀ ଯୁବକ ଗାଭି ତାଙ୍କ ସାଧ୍ୟମତେ ଇଂରାଜୀରେ ଲେଖିଥିଲେ, “ମୁଁ ଭାରତର ପଞ୍ଜାବରୁ ଆସି ମ୍ୟାଲେସିଆରେ ରହୁଛି। ମୋର ଜଣେ ସାଙ୍ଗ ମାନସିକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଥିବାରୁ ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଭାରତ ପଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଇମିଗ୍ରେସନ୍‌ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ସେ ସୁସ୍ଥ ହେଲାପରେ ଯାଇ ଫେରିପାରିବେ। ଆପଣ ଇମିଗ୍ରେସନ୍‌ ବିଭାଗକୁ ଟିକେ କହିପାରିବେ କି।” ତେବେ ସୁଷମା କିନ୍ତୁ ଯୁବକ ଜଣଙ୍କୁ ନିରୁତ୍ସାହିତ ନକରି ତାଙ୍କର ତାଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛନ୍ତି। ସୁଷମାଙ୍କ ଏଭଳି ଉତ୍ତରକୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଲୋକମାନେ ଖୁବ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି। ସେଭଳି ଯୁବକଙ୍କ ଇଂଲିଶ ଲେଖିବାରେ ଭୁଲ ପାଇଁ ପରିହାସ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ​‌ରେ ଅନ୍ୟ ୟୁଜରମାନେ   କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।