PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ଘରେ ଚଢ଼ାଉ , ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଓ ସଂପର୍କୀୟଙ୍କ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଚଢ଼ାଉ , ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଘରୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ , ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଜବତ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ୨ ଅଣକାଶ୍ମୀରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ଆତଙ୍କବାଦୀ , ଯବାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜୋରଦାର
  • ||
  • କଟକ ଜଗତପୁର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ଅଗରବତୀ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ , ଏସ୍ଏସ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜର୍ସ ନାମକ କାରଖାନାରେ ନିଆଁ , ନିଆଁ ଆୟତ୍ତ ପାଇଁ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର ଉଦ୍ୟମ , ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ତିଆରି ହେଉଥିଲା ମଙ୍ଗଲଦୀପ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଅଗରବତୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡା ସହର ଉପକଣ୍ଠ ନାଗାବଳି ନଦୀରେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ଦୁଇ ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନିଖୋଜ ।
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକାଙ୍କ ପାଇଲଟ ଗାଡ଼ି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ସମେତ ୫ ଆହତ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ଓ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ବେଳାଭୂମି ନିକଟ ହୋଟେଲରେ ସେକ୍ସ ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୨୮୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ପାରିବାରିକ କଳହର କରୁଣ ପରିଣତି, ବୋହୂକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା କଲା ଶାଶୂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୪୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡା : ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଲାଗି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ଠାରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ, ମୁନିଗୁଡା ଓ ଭବାନୀପାଟନାକୁ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଦିନ ବର୍ଷା, ଆସନ୍ତାକାଲି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଓ ବାଲେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜିଠୁ ଓଜେଇଇ କାଉନ୍‌ସିଲିଂ, ୫ ନଭେମ୍ବରରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲର୍ଟମେଣ୍ଟ
  • ||
  • ଅଲ୍‌ ଅମିରତ୍‌ : ଆଜିଠୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପ୍, ସଙ୍ଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବାଂଲାଦେଶ-ସ୍କଟ୍‌ଲାଣ୍ଡ ମୁକାବିଲା
  • ||

ପାକିସ୍ତାନର ଏହି ସହରରେ ଅଛି ଭାରତର ହଜାର ହଜାର କୋଟିର ସମ୍ପତ୍ତି

ପାକିସ୍ତାନର କରାଚିଠାରେ ତିନୋଟି ସ୍ଥାନରେ ଏହିପରି ଚେତାବନୀ ବୋର୍ଡ ଲଗାଯାଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଲେଖାହୋଇଛି କି, ଏହି ସମ୍ପତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ। ଏଥିରେ ଅନଧିକାର ପ୍ରବେଶକାରୀଙ୍କୁ ଆଇନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବ। ଏହି ସମ୍ପତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ଗତ ୨୫ ବର୍ଷ ହେବ ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ିରହିଛି।

କରାଚୀରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଛଅଜଣ ସିପାହୀ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ସିପାହୀମାନେ ଫତିମା ଜିତ୍ରା ରୋଡ ସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଡିଆ ହାଉସ୍, କ୍ଲଫିଟନରେ ଇଣ୍ଡିଆ ଲଜ୍, କୁରୀ ରୋଡରେ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ କୋର୍ଟ, ଫ୍ରେରେ ଟାଉନରେ ପଞ୍ଚଶୀଳ କୋର୍ଟ, ମେକନୀଲ ରୋଡରେ ଶିବାଲୀ କୋର୍ଟ ଏବଂ ହାକ୍ସ ବେ’ରେ ହଟରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ରାସ୍ତା ଦେଇ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଯାଆସ କରନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ବଜାର ଦର ଆଧାରରେ ଏହିସବୁ ସମ୍ପତ୍ତିର ଆକଳନ କରାଯିବ ତ ଏହାର ଦର ହଜାର କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହେବ। ମାତ୍ର ଏବେ ସମ୍ପତ୍ତି ସବୁ ବରବାଦ୍ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଉକ୍ତ ଯାଗାରେ ଯେଉଁ ସବୁ ଘର ଅଛି କାହାର କବାଟ ଭାଙ୍ଗି ଗଲାଣି ତ କାହାର ଝରକା ସବୁ ହଲୁଛି।

ଭାରତ ସରକାର ଏହି ସମ୍ପତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମତି କ୍ରମେ ୧୯୫୦ ଦଶକରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ କିଣି ଥିଲେ। ଏକ ସମୟରେ ଶିବାଲୀ କୋର୍ଟର ଲମ୍ବା ଚଉଡ଼ା ଥିବା ପରିସର ଭାରତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୁତାବାସ ଥିଲା ଏବଂ କ୍ଲଫିଟନ୍ ମହାବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତଙ୍କ ଆବାସ ଥିଲା। ପଞ୍ଚଶୀଳ କୋର୍ଟ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଅଟେ। ଏହି ବିଲ୍ଡିଂ ପୁରା ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର। ଏହି ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ପାଖାପାଖି ଅଢ଼େଇ ଦଶକରୁ ବନ୍ଦ ଅଛି। ଏହି ଘର ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତାବାସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଟେ।    

ଏହି ଭାରତୀୟଙ୍କ ଘରେ ଭାରତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତ ରୁହନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ଅଛି। ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଏହି ଗେଟକୁ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ବାହାରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ହଜାର ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ପାକସ୍ତାନୀ ଅପେକ୍ଷା କରୁଥିଲେ। କାରଣ ସେମାନେ ଭାରତୀୟ କି ନୁହେଁ ଏହା ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ୧୯୯୪ ମସିହା ଡିସେମ୍ବରରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସରକାର ଭାରତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତାବାସର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦେଶରୁ ବାହାରିଯିବା ଏବଂ ଅଫିସ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

୧୯୯୦ ମସିହା ବେଳକୁ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଭାରତ ସରକାର ଉପରେ ଆରୋପ ଲଗାଇଥିଲେ। ଏହା ଏମିତି ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେବେ ଏହି ସହରରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ମାରି ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ କିଛି ଜଣଙ୍କୁ ଗାଏବ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ ବେନଜିର ଭୁଟ୍ଟା।

ପରେ ସରକାର କିଛି ସମ୍ପତ୍ତି ଉପରେ କବ୍ଜା କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ଏହାକୁ କିଛି ମାଫିଆ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କୁ ବିକି ଦେଇଥିଲେ। ଏହି କଥା ଭାରତ ସରକାର ଯେବେ ଜାଣିଲେ ବହୁ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ହୋଇଥିଲା। ପୁଲିସ ତୁରନ୍ତ ଆସି ଏହାକୁ ଖାଲି କରିଦେଇଥିଲା। ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତାବାସର ମିଛ ଖରିଦ ମାମଲା ହାଇକୋର୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। କୋର୍ଟରେ କୁହାଗଲା କି ଖରିଦ ସହିତ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ସବୁ କାଗଜପତ୍ର ଫର୍ଜି କରାଯାଇଛି। ଏହି ସମ୍ପତ୍ତି ଏବେ ବି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି। ବିକ୍ରି କରିବା କଥା ମିଛ ଅଟେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଭବନର ସୁରକ୍ଷା କାମ ଏକ ବେସରକାରୀ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି କରୁଛି। ଏହି ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିର ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏହି ପରିସର ଭିତରେ ରୁହନ୍ତି। ଏହା ପ୍ରାୟ ସବୁବେଳେ ବନ୍ଦ ରହିଥାଏ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର