PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଓ ଅନୁଗୁଳରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଏମସିଏଲ୍‌ ବୋର୍ଡର ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା ଓ ଖଣି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ସପ୍ତାହାନ୍ତ ସଟଡାଉନର ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନ, ଆଉ ଚଳିବନି ‘ଆଇ- କାର୍ଡ’, ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ମାଗିଲା ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ‘ପ୍ରମେୟ’ର ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି ସୋମନାଥ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ହାତୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଲକାତା : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ହିଂସା, ପୁଣି ଥରେ ଟିଏମସି ଓ ବିଜେପି କର୍ମୀ ହାତାହାତି, ଜଣେ ମୃତ ୬ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୯ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୮୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୬୩୫ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତକୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ସତର୍କ ବାଣୀ, ଘାତକ ହେଉଛି କରୋନାର ନୂଆ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ, ଭାରତକୁ ତୀବ୍ର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏବେ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ଦୁଇଦିନ ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିବ ତାତି, ୨୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ଧୂଳିଝଡ଼ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||

ପାକିସ୍ତାନର ଏହି ସହରରେ ଅଛି ଭାରତର ହଜାର ହଜାର କୋଟିର ସମ୍ପତ୍ତି

ପାକିସ୍ତାନର କରାଚିଠାରେ ତିନୋଟି ସ୍ଥାନରେ ଏହିପରି ଚେତାବନୀ ବୋର୍ଡ ଲଗାଯାଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଲେଖାହୋଇଛି କି, ଏହି ସମ୍ପତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ। ଏଥିରେ ଅନଧିକାର ପ୍ରବେଶକାରୀଙ୍କୁ ଆଇନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବ। ଏହି ସମ୍ପତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ଗତ ୨୫ ବର୍ଷ ହେବ ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ିରହିଛି।

କରାଚୀରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଛଅଜଣ ସିପାହୀ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ସିପାହୀମାନେ ଫତିମା ଜିତ୍ରା ରୋଡ ସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଡିଆ ହାଉସ୍, କ୍ଲଫିଟନରେ ଇଣ୍ଡିଆ ଲଜ୍, କୁରୀ ରୋଡରେ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ କୋର୍ଟ, ଫ୍ରେରେ ଟାଉନରେ ପଞ୍ଚଶୀଳ କୋର୍ଟ, ମେକନୀଲ ରୋଡରେ ଶିବାଲୀ କୋର୍ଟ ଏବଂ ହାକ୍ସ ବେ’ରେ ହଟରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ରାସ୍ତା ଦେଇ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଯାଆସ କରନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ବଜାର ଦର ଆଧାରରେ ଏହିସବୁ ସମ୍ପତ୍ତିର ଆକଳନ କରାଯିବ ତ ଏହାର ଦର ହଜାର କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହେବ। ମାତ୍ର ଏବେ ସମ୍ପତ୍ତି ସବୁ ବରବାଦ୍ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଉକ୍ତ ଯାଗାରେ ଯେଉଁ ସବୁ ଘର ଅଛି କାହାର କବାଟ ଭାଙ୍ଗି ଗଲାଣି ତ କାହାର ଝରକା ସବୁ ହଲୁଛି।

ଭାରତ ସରକାର ଏହି ସମ୍ପତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମତି କ୍ରମେ ୧୯୫୦ ଦଶକରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ କିଣି ଥିଲେ। ଏକ ସମୟରେ ଶିବାଲୀ କୋର୍ଟର ଲମ୍ବା ଚଉଡ଼ା ଥିବା ପରିସର ଭାରତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୁତାବାସ ଥିଲା ଏବଂ କ୍ଲଫିଟନ୍ ମହାବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତଙ୍କ ଆବାସ ଥିଲା। ପଞ୍ଚଶୀଳ କୋର୍ଟ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଅଟେ। ଏହି ବିଲ୍ଡିଂ ପୁରା ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର। ଏହି ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ପାଖାପାଖି ଅଢ଼େଇ ଦଶକରୁ ବନ୍ଦ ଅଛି। ଏହି ଘର ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତାବାସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଟେ।    

ଏହି ଭାରତୀୟଙ୍କ ଘରେ ଭାରତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତ ରୁହନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ଅଛି। ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଏହି ଗେଟକୁ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ବାହାରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ହଜାର ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ପାକସ୍ତାନୀ ଅପେକ୍ଷା କରୁଥିଲେ। କାରଣ ସେମାନେ ଭାରତୀୟ କି ନୁହେଁ ଏହା ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ୧୯୯୪ ମସିହା ଡିସେମ୍ବରରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସରକାର ଭାରତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତାବାସର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦେଶରୁ ବାହାରିଯିବା ଏବଂ ଅଫିସ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

୧୯୯୦ ମସିହା ବେଳକୁ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଭାରତ ସରକାର ଉପରେ ଆରୋପ ଲଗାଇଥିଲେ। ଏହା ଏମିତି ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେବେ ଏହି ସହରରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ମାରି ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ କିଛି ଜଣଙ୍କୁ ଗାଏବ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ ବେନଜିର ଭୁଟ୍ଟା।

ପରେ ସରକାର କିଛି ସମ୍ପତ୍ତି ଉପରେ କବ୍ଜା କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ଏହାକୁ କିଛି ମାଫିଆ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କୁ ବିକି ଦେଇଥିଲେ। ଏହି କଥା ଭାରତ ସରକାର ଯେବେ ଜାଣିଲେ ବହୁ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ହୋଇଥିଲା। ପୁଲିସ ତୁରନ୍ତ ଆସି ଏହାକୁ ଖାଲି କରିଦେଇଥିଲା। ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତାବାସର ମିଛ ଖରିଦ ମାମଲା ହାଇକୋର୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। କୋର୍ଟରେ କୁହାଗଲା କି ଖରିଦ ସହିତ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ସବୁ କାଗଜପତ୍ର ଫର୍ଜି କରାଯାଇଛି। ଏହି ସମ୍ପତ୍ତି ଏବେ ବି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି। ବିକ୍ରି କରିବା କଥା ମିଛ ଅଟେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଭବନର ସୁରକ୍ଷା କାମ ଏକ ବେସରକାରୀ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି କରୁଛି। ଏହି ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିର ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏହି ପରିସର ଭିତରେ ରୁହନ୍ତି। ଏହା ପ୍ରାୟ ସବୁବେଳେ ବନ୍ଦ ରହିଥାଏ।