ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ସାହିତ୍ୟ ଓ ଭୂଗୋଳ ବହିରେ ତ୍ରୁଟି ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ: ପିଲାଙ୍କୁ‌ ପଢ଼ା ଯାଉଛି ଭୁଲ୍ ପାଠ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୦୯/୦୮: ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠ୍ୟ ପୁସ୍ତକରେ ତ୍ରୁଟି ରହିଛି । ସାହିତ୍ୟ ଓ ଭୂଗୋଳ ବହିରେ ଭୁଲ୍‌ ପରିଲିକ୍ଷିତ ହେଉଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପିଲାମାନେ ଭୁଲ୍‌ ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି । ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଏବଂ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ସାହିତ୍ୟ ଧାରା ବହିର ୯୫, ୯୬ ଓ ୯୭ ପୃଷ୍ଠାରେ ସନ୍ଥ କବି ଭୀମଭୋଇଙ୍କୁ ଭକ୍ତ କବି ଭୀମଭୋଇ ବୋଲି ଲେଖାଯାଇଛି । ସେହିପରି ସଦାନନ୍ଦ କବିସୂର୍ଯ୍ୟ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କୁ କବିସୂର୍ଯ୍ୟ ସଦାନନ୍ଦ ବ୍ରହ୍ମା ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି । ଖାଲି ଏତିକି ନୁହେଁ, ଉତ୍କଳ ଘଣ୍ଟ ଯଦୁମଣିଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତେ ତାଙ୍କୁ କେବଳ ଯଦୁମଣି ଏବଂ କବି ସମ୍ରାଟ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜଙ୍କ ବଦଳରେ କେବଳ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ ହୋଇଛି ।

ବହିରେ ଏଭଳି ଲେଖା ଦ୍ୱାରା ବରପୁତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଅସମ୍ମାନ କରାଯାଉଛି । ଏହାସହ ପିଲାମାନେ ଭୁଲ୍‌ ପାଠ ମଧ୍ୟ ପଢୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ମୁଖ୍ୟ କଥା ହେଉଛି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା କ’ଣ କାହାରି ନଜରକୁ ଆସିନାହିଁ । ଶିକ୍ଷକ ପଢ଼ାଇବା ସମୟରେ ଏ ତ୍ରୁଟିକୁ ଜାଣିପାରୁନାହାନ୍ତି ନା ପୁସ୍ତକ ତିଆରି ସମୟରେ ଏହା ଠିକ୍‌ରେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମୀକ୍ଷା ହେଉନାହିଁ । ଏଭଳି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଅଭିଭାବକ ।

ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଭୂଗୋଳ ବହିର ପ୍ରାକୃତିକ ବିଭାଗ ବିଷୟରେ ୧୮ ନମ୍ବର ପୃଷ୍ଠାରେ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଭୁଲ୍‌ ତଥ୍ୟ ରହିଛି । ଏଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ୩୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକ ୫୮ଟି ସବ୍‌ଡିଭିଜନ୍‌ରେ ଓ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସବ୍‌ଡିଭିଜନ୍‌କୁ ୧୭୧ଟି ତହସିଲ ଏବଂ ଏହି ତହସିଲ ଗୁଡିକୁ ୩୧୪ଟି ବ୍ଲକ୍‌ ଓ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ଲକ୍‌କୁ ୬୨୩୪ଟି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏହି ତଥ୍ୟରେ ତ୍ରୁଟି ରହିଛି । ଠିକ୍‌ ଅର୍ଥାତ୍‌ ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟର ସମୁଦାୟ ୩୧୭ଟି ତହସିଲ ଏବଂ ୯୭୯୮ଟି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଅଛି । ପୂର୍ବରୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଖବର ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏହାର କୌଣସି ସଂଶୋଧନ ହୋଇନାହିଁ । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଭିଭାବକ ସୁଶାନ୍ତ ନାୟକ କହିଛନ୍ତି, ବହିରେ ଯାହା ଲେଖା ଥିବ ପିଲା ତାହା ପଢ଼ିବେ ।

ଏଭଳି ଭୁଲ୍‌ ତଥ୍ୟ ରହିଲେ ସେମାନେ ଭୁଲ୍‌ କଥା ଜାଣିବେ । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କଡ଼ା ନଜର ଦିଆଯାଉ । ତୁରନ୍ତ ଏହାର ସଂଶୋଧନ ହେଉ । ଖାଲି ଏହି ବହି ନୁହେଁ ଅନେକ ବହିରେ ଭୁଲ୍‌ ତଥ୍ୟ, ବନାନ ଆଦିରେ ତ୍ରୁଟି ରହୁଛି । ତେଣୁ ବହି ତିଆରି ପରେ ଏହାକୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ତନତନ କରି ପଢ଼ନ୍ତୁ । ଠିକ୍‌ ଭାବେ ସମୀକ୍ଷା ହେବା ପରେ ଏହାର ସଂସ୍କରଣ କରାଯାଉ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଅକ୍ଟୋବର ୪ ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ନନ୍ଦନକାନନ

୮ ଫୁଟ ଲମ୍ବର ଅଜଗର ସାପ ଉଦ୍ଧାର

ଡେପୁଟି କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ବିରୋଧରେ

ବିଧାନସଭାର ୧୪ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ କରୋନା

ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗୀତିକାର ଅଭିଳାଷଙ୍କ ପରଲୋକ, ‘ଇତନି ଶକ୍ତି ହମେ ଦେ ନା ଦାତା…’ ଗୀତରୁ ଲାଭ କରିଥିଲେ ପ୍ରସିଦ୍ଧି

ରିୟାଙ୍କ ଏଫଆଇଆଇ ସିବିଆଇ ନିକଟରେ ପହଁଞ୍ଚିଲା, ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ଡକାଯାଇପାରେ