PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୁର୍ଲା ଭିସୁଟ୍ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗ , ଓସ୍କାର ମେଡିକେୟାର କମ୍ପାନୀକୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କଲା ରାଜ୍ୟ ଔଷଧ ନଗମ , ୭୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଜବାବ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୂର୍ତ୍ତି ଚୋର ଗିରଫ , ୫ଟି ଅଷ୍ଟଧାତୁ ମୂର୍ତ୍ତି ଜବତ କରାଯାଇଛି, ବାଣପୁର ଦକ୍ଷ ପ୍ରଜାପତି ମନ୍ଦିରରୁ ୨୭ଟି ମୂର୍ତ୍ତି ରୋରୀ ହୋଇଥିଲା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ହତ୍ୟାକାରୀ ରମେଶ କୁମ୍ଭାରଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ
  • ||
  • ରାୟଗଡା : ୧୦ କି.ମି ବୁହା ହୋଇ ମେଡିକାଲ ଆସିଲେ ମୁନିଗୁଡା ବ୍ଲକ ଉଚେତପାରୁ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ରୋଗୀ
  • ||
  • କଟକ : ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବୋର୍ଡରୁ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଗଲା ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର
  • ||
  • ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା – ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନ ବିଶ୍ୱାଳର TI ପରେଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ , CBI ପକ୍ଷରୁ ସିବିଆଇର ସ୍ପେଶାଲ ସିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼ : କୋଭିଡ୍ କଟକଣାରେ ହେବ ଧବଳେଶ୍ୱରଙ୍କର ଜାଗର ଯାତ୍ରା, ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ , ଆଠଗଡ଼ ଉପ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅଜାମ୍ୱର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି କଲେଜର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ଆତିଥ୍ୟତା ବିଭାଗରେ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶରେ ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ, ୭ ଦିନ ଭିତରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନହେଲେ ଆତ୍ମାହୁତି ଦେବାକୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଚେତାବନୀ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ନାଲକୋନଗର ଥାନା ଗୋପିନାଥପୁର ଗାଁ ପାଖ ଆମ୍ବତୋଟାରୁ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ, ୧୯ ତାରିଖରୁ ନିଖୋଜ ଥିଲେ ସୁଶାନ୍ତ ରାଉଳ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭାଲୁପାଲିରେ ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ମହିଳା ମୃତ୍ୟୁ, ମିଳିନି ପରିଚୟ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: ନିଖୋଜ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧ୍ବଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଆମ୍ବତୋଟାରୁ ମିଳିଲା ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ଗତ ୧୯ତାରିଖରୁ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୧୦ ଜଣ ସଚିବଙ୍କୁ ମିଳିଲା ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ଵ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ, ଶିକ୍ଷା, ଜଳଯୋଗାଣ ଆଦି ମୌଳିକ ଭିତ୍ତିଭୂମିର କରିବେ ତଦାରଖ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍ ଜବତ କଲା ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ପୋଲିସ, ୩ ଅଟକ
  • ||
  • ତିହିଡି: ନନ୍ଦପୁରବଜାରଠାରୁ ୨୩ ଲଷ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ କଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଘର ମାଲିକଙ୍କୁ ମିଠାରେ ନିଶାଦେଇ ଲୁଟିଲେ ଭଡାଟିଆ ଯୁବକ, ୩୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା ନେଇ ମାରିଲେ ଛୁ…
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ୭କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍‌ ଜବତ , ସୁଙ୍କି ଆଉଟ୍‌ ପୋଷ୍ଟ ନିକଟରୁ ଜବତ କଲା ପଟାଙ୍ଗି ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଦେଓଗାଁ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଛାରପାଲି ନିକଟରେ ରାସ୍ତା କଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା କଣ୍ଟେନର, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ମୟୁରଭଞ୍ଜ : ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଚାଲାଣ ବେଳେ ପୋଲିସର ଚଢାଉ, ଉଦଳା ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟରୁ ୪ ଜଣ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଉଦଳା ପୋଲିସ, ୨ ମହିଳା ଦଲାଲ ଅଟକ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର ଭିସୁଟ୍‌ରେ ୨୫ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗ -ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ କିଟ୍‌ ଖରାପରୁ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଆସିଥିଲା , ଏନେଇ ଏସିଏସ୍ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • କୋହଲି ହାସଲ କଲେ ଖାସ୍‌ ସଫଳତା , ରୋନାଲ୍ଡୋଙ୍କର କ୍ଲବ୍‌ରେ ହେଲେ ସାମିଲ୍, ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମ୍‌ରେ କୋହଲିଙ୍କ ଫଲୋୟରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୦ ମିଲିୟନରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||

ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହେଲା ଖଦି ଓ ଗ୍ରାମୋଦ୍ୟୋଗ ସମ୍ମିଳନୀ, ଏ ବର୍ଷ ପିଏମ୍‌ଇଜିପିରେ ୪୬୩ ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କୁ ୧୨୪୦ କୋଟି

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪ ।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଖଦି ଓ ଗ୍ରାମୋଦ୍ୟୋଗ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଆଜି ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି । ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ୭୫ଟି ଖଦି ଓ ଗ୍ରାମୋଦ୍ୟୋଗୀମାନେ ଭାଗ ନେଇ ସେମାନଙ୍କ ସାମଗ୍ରୀର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି । ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ତେଲଙ୍ଗାନା, ତାମିଲନାଡ଼ୁ ଓ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରୁ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନେ ଆସିଛନ୍ତି । ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୭ ତାରିଖ ଯାଏ ଚାଲିବ ।
ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀକୁ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ତଥା ଏମ୍‌ଏସଏମ୍‌ଇ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସାମଲ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି କହିଛନ୍ତି, ଏ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ପିଏମ୍‌ଇଜିପିରେ ୪୬୩ ଜଣ ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ୧୨୩୯.୯୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ମାର୍ଜିନ ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ୩ ହଜାର ୪୦୭ ଜଣ ଏଥିରୁ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି । ୨୦୧୭-୧୮ରେ ୫୨୭ଜଣ ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କୁ ୧୫୪୦.୮୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ମାର୍ଜିନ ରାଶି ଦିଆଯାଇଛି । ୪ ହଜାର ୬୮୯ ଜଣ ଏଥିରୁ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଗତ ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୪.୨୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ମହୁଚାଷ ବାବଦରେ ଅନୁଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ସମୁଦାୟ ୧୩ ଜିଲ୍ଲାରେ ଖଦିବୋର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ୧୩୬୨ ଲୋକଙ୍କୁ ମହୁଚାଷ ସମ୍ପର୍କରେ ତାଲିମ୍‌ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି ।

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ସାମଲ କହିଛନ୍ତି, ମହୁ ଚାଷ ମାଧ୍ୟମରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବାକୁ ୧୦୬୨ ମହୁବାକ୍ସ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରିହାତିରେ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଏହିମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା କେନ୍ଦୁଝର, ନୂଆପଡ଼ା ଓ ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୫୨ ଜଣ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମହୁମାଛି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେବା ପାଇଁ ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଖଦିବୋର୍ଡ ୨୪ଟି ନୂଆ ଖଦି ସୋସାଇଟିକୁ ପୁନଃଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୨ କୋଟି ଅର୍ଥିକ ଅନୁଦାନ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଖଦି ସୋସାଇଟି ବାହାର ରାଜ୍ୟରୁ ଏକ୍କପୋଜିଓର ଭିଜିଟ୍‌ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଖଦିବୋର୍ଡ ପରିସରରେ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୮ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୯ ଯାଏ ଆଉ ଏକ ଜୋନାଲ୍‌ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ହେବ । ଫେବ୍ରୁଆରୀ ପହିଲାରୁ ମଧ୍ୟ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା କୋଟପାଡ଼ ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ଅନୁଦାନ ଯୋଗାଇ ଦେବେ ।
ଓଡ଼ିଶା ଖଦି ଓ ଗ୍ରମୋଦ୍ୟୋଗ ବୋର୍ଡ ସଭାପତି ତେଜେଶ୍ୱର ପରିଡ଼ା ପୌରୋହିତ୍ୟ କରି କହିଛନ୍ତି, ଖଦିବୋର୍ଡ ପ୍ରଦର୍ଶନୀକୁ ଆସି ଓଡ଼ିଆ କ୍ଷୁଦ୍ର ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସାମଗ୍ରୀକୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଗକୁ ଆଣିପାରିଛନ୍ତି । ବାହାର ରାଜ୍ୟରୁ ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନେ ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଥିବାରୁ ଆମ ଲୋକେ ସେମାନଙ୍କ ସାମଗ୍ରୀ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ସହ କିଣି ମଧ୍ୟ ପାରୁଛନ୍ତି ।
ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିଧାୟକ ବିଜୟ ମହାନ୍ତି, ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ ମିଶ୍ର, ବୋର୍ଡ ସଭ୍ୟ ସୌଭାଗ୍ୟ ରାଉତ, ରବି ଲାବଣ୍ୟ ଓ ଖଦି ଓ ଗ୍ରାମୋଦ୍ୟୋଗ ବୋର୍ଡର ସଚିବ ସରୋଜ ପଟେଲ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।