PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ବୁଲିବାଇ ଆପ୍ ମାମଲା, ଭୁବନେଶ୍ଵରରୁ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଦାନ୍ତେୱାଡାରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର, ହାର୍ଡକୋର୍ ମାଓନେତା ମୁଇଆ ମାଡକାମ ନିହତ
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : କଟନି ଛଟନୀକୁ ବିରୋଧ କରି ଚାଷୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ବିଷାକ୍ତ ମଦ୍ୟପାନ କରି ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ସାହି ଭିତରେ ପଶି ଆକ୍ରମଣ କଲା ଜଙ୍ଗଲୀ ବାରହା, ୬ ଆହତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଆଇସିୟୁରେ ରୋଗୀ ନାହାଁନ୍ତି, ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣାଧୀନ : ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୦୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • କଟକ : ଲିଙ୍ଗ ନିରୂପଣ ମାମଲାରେ ଦୁଇ ଦଲାଲ୍‌ ଗିରଫ, ଦେଢ଼ ହଜାର କମିସନ୍‌ ରଖି ମହିଳାଙ୍କୁ ପଠାଉଥିଲେ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ଵାର : ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା ଲୁଟିନେଲେ ୩ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦,୩୬୮ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବଦଳିଲା ପାଗ, ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ପୁଣି ବର୍ଷିବ
  • ||

ଓମିକ୍ରୋନ ପାଇଁ ଆଗୁଆ ସତର୍କ ରୁହ, ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସାରେ କୌଣସି ବୁଝାମଣା କରାଯିବ ନାହିଁ: କେନ୍ଦ୍ରର ରାଜ୍ୟକୁ ଚିଠି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଡରାଇଲାଣି କରୋନାର ନୂଆ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରୋନ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଭାଇରାସ୍ ୮ଟି ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପିଲାଣି। ଏପଟେ ଗତକାଲି କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଦୁଇ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଫେରନ୍ତା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋବା ପରେ ଦେଶର ଓମିକ୍ରୋନ ଭୟ ଦେଖାଦେଇଛି। ତେବେ ଏହି ଦୁଇଦଣ ଓମିକ୍ରୋନ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି ବରଂ ଡେଲ୍ଟାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ତେବେ ଏହି ନୂଆ ଓ ଭୟଙ୍କର ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ପୁଣିଥରେ ଭାରତରେ ମୃତ୍ୟୁର ତାଣ୍ଡବ ନ ରଚୁ ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଗୁଆ ସତର୍କ କରି ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। କରୋନା ସମ୍ପର୍କିତ ସମସ୍ତ ସତର୍କତା କଡ଼ା କଡ଼ି ଭାବେ ପାଳନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ। ମାଇକ୍ରୋନ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ବିପଦ ଥିବା ସମସ୍ତ ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତାଙ୍କ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରିବା ସହିତ ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ୱାରେଣ୍ଟିନ୍ ରଖିବାକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ତା ସହିତ ଯେଉଁ କରୋନା ହଟ୍‌ସ୍ପଟ୍‌ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ କଡ଼ା ନଜର ରଖିବାକୁ ଚିଠିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ସମସ୍ତ ହଟ୍‌ସ୍ପଟ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡ଼ିକରେ ତୁରନ୍ତ ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ସାମ୍ପଲକୁ ଅନୁମତି ପ୍ରାପ୍ତ ଲ୍ୟାବ୍‌କୁ ପଠାଯିବା ଦରକାର। ଏଥିରେ ଡିବିଟିର ସହଯୋଗ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ରାଜ୍ୟମାନେ ଏହାକୁ ଅତି ନିକଟରୁ ଯାଞ୍ଚ କରାଇବା ସହିତ ହଟ୍‌ସ୍ପଟ ଅଞ୍ଚଳକୁ ତୁରନ୍ତ ଆଇସୋଲେଟ୍ କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବେ ବୋଲି ଚିଠିରେ କୁହାଯାଇଛି। ତା ସହିତ ଟେଷ୍ଟିଂ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ାଯିବ ଦରକାର। ରାଜ୍ୟମାନେ ୫ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍‌ ସଂକ୍ରମଣ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଦରକାର ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି।

ସେହିପରି ନୂଆ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ମାନବ ସମ୍ଭଳ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଉପକରଣ ଆଗୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଦରକାର। ଏଥିରେ କୌଣସି ବିଳମ୍ବ କରିବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ।  ECRP-l&ll ଅଧିନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଉଥିବା ସମସ୍ତ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତାକୁ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟବହାର ହେବା ଦରକାର। ରୋଗୀଙ୍କୁ ଗୁଣାତ୍ମକ ଚିକିତ୍ସା ଦେବାରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବୁଝାମଣା କରାଯିବା ନାହିଁ ବୋଲି ରାଜେଶ ଭୂଷଣ ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

କରୋନାର ନୂତନ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ INSACOG  ସ୍ଥାପନା ହୋଇଛି। ତେଣୁ ରାଜ୍ୟମାନେ ଜେନୋମ ସିକ୍ୟୁଏନ୍ସ ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ନମୁନା ଏଠାକୁ ପଠାଇବା ଦରକାର। ତା ସହିତ ମହାମାରୀ ସମ୍ପର୍କରେ ଗୁଜବ ଖବରକୁ ଉପରେ ପରଦା ଉଠାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ସଠିକ ସୂଚନା ଦେବା ଓ ଏଥିପାଇଁ ସତର୍କ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ। ଏଥିପାଇଁ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ତା ସହିତ ମହାମାରୀ ସମ୍ପର୍କିତ ନିୟମ ପାଳନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ କହିଛି କେନ୍ଦ୍ର।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର