PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପରମୁହାଁ ହେଲା କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୬୨୮ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ୭୧ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୧୮ରୁ ପୁଣି ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା, ଉତ୍ତର ଓଡିଶାରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ବିଧାୟକ ଜୟନାରାୟଣ ମିଶ୍ର ଅସୁସ୍ଥ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତିି
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ବାମନ ଜନ୍ମ ଓ ସୁନିଆଁ ପର୍ବ ପାଳନ, ଜଗା ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଦେବଶିଳ୍ପୀ ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କ ପୂଜା, ଓଡ଼ିଶାର ପୁରପଲ୍ଲୀ ଚଳଚଞ୍ଚଳ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ଡାକବଙ୍ଗଳା ରାସ୍ତାରେ ବୁଲୁଛି ଭାଲୁ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଗାଧୋଇ ଯିବା ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଗାଡ଼ି, ୨ ମହିଳା ମୃତ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସହର ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ, ୪ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ବନ୍ଦ ଡ଼କରା ଦେଇଛି ଟ୍ରକ୍ ମାଲିକ ସଙ୍ଘ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା, ଜଳମଗ୍ନ ୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଦାଉ ସାଧିଲା ଲଗାଣ ବର୍ଷା, ବନ୍ଧ ଭାଙ୍ଗି ବାଲି ଚରିଗଲା ଏକର ଏକର ଚାଷ ଜମି
  • ||

ଲାଲକିଲ୍ଲାରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଭାଷଣ : ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ ଦେଇ ଏହି ସବୁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କଲେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫।୮ : ଭାରତର ୭୪ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଲାଲକିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ। ଲାଲକିଲ୍ଲା ଠାରୁ କ୍ରମାଗତ ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି।  ଏହି ଉତ୍ସବରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳର ବହୁ ସଦସ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭାଷଣର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ଏଠାରେ ପଢ଼ନ୍ତୁ –

୧. ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣର ଆରମ୍ଭରେ କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ ମହର୍ଷି ଅରବିନ୍ଦ ଘୋଷଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ ସ୍ମରଣ କରିଥିଲେ।

୨. ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତକୁ କରୋନା ଅଟକାଇ ରଖିଛି।

କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାମାନେ ସେବା ପରମ ଧର୍ମ ଦେଖାଇଛନ୍ତି: ମୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ନମସ୍କାର କରୁଛି ।

୩. ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ନିର୍ବିଶେଷରେ ଆମର ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ, ପାରାମେଡିକାଲ୍ କର୍ମଚାରୀ, ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀ, ସୁଇପର, ପୋଲିସ୍, ସର୍ଭିସ୍ କର୍ମଚାରୀ, ଅନେକ ଲୋକ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା କାମ କରୁଛନ୍ତି।

୪. ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି, ଭୂସ୍ଖଳନରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସମବେଦନା

୫. କରୋନା ଏବଂ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସହ ଲଢ଼ିତିବା ପରିବାରଙ୍କୁ ମୋର ସମବେଦନା

୬. ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଆମେ ଆମର ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୫ ତମ ବର୍ଷରେ ପ୍ରବେଶ କରିବୁ । ଆମ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ବହୁତ ବଡ଼ ପର୍ବ ରହିଛି।

୭. କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ୧୩୦ କୋଟି ଭାରତୀୟ ଏକ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଗଠନ ପାଇଁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଏହି ସ୍ୱପ୍ନ ଦ୍ୱାରା ଭାରତ ବଞ୍ଚିବ। ମୁଁ ମୋ ଦେଶର ଶକ୍ତି ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ।

୮. ଆଜି ‘ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ’ ଶବ୍ଦ ଏକ ମନ୍ତ୍ର ପାଲଟିଛି। ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଭାରତକୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବ । ‘ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ’ର ସ୍ୱପ୍ନ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ପୂରଣ ହେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ଏନ୍‌-୯୫ ମାସ୍କ ତିଆରି ହେଉଛି, ଦେଶରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରାଯାଉଛି ।

୯. ଦେଶ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇପାରିଛି। ଦେଶ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବାର ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛି। ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତର ଅର୍ଥ କେବଳ ଆମଦାନୀ ହ୍ରାସ କରିବା ନୁହେଁ, ଆମର ସାମର୍ଥ୍ୟ, ଆମର ସୃଜନଶୀଳତା, ଆମର ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ।

୧୦. ଯୁବକମାନଙ୍କର ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଦେଶରେ ନିର୍ମିତ ସାମଗ୍ରୀକୁ ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଶଂସା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

୧୧. ସ୍ବାଧୀନ ଭାରତର ମାନସିକତା ‘ଭୋକାଲ୍ ଫର୍‌ ଲୋକାଲ୍‌’ ହେବା ଉଚିତ୍।  ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଭୋକାଲ ଫର୍‌ ଲୋକାଲ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

୧୨. ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ‘ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ ସହିତ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଛନ୍ତି।

୧୩. କିଏ ଭାବି ପାରେ ଯେ କେବେ ଦେଶର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ଜନ ଧନ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ହଜାର ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ସିଧାସଳଖ ହସ୍ତାନ୍ତର ହେବ ? କିଏ ଭାବିପାରେ ଯେ କୃଷକଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଏପିଏମ୍ସି ଆକ୍ଟରେ ଏତେ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିବ। ଦେଶରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଅଛି ଏବଂ ସେଠାରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ସମାଧାନ ଅଛି ।

୧୪. କରୋନା ଯୁଗରେ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ କମ୍ପାନୀ ଭାରତ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ସଂସ୍କାରର ଏକ ସମୟ ଦେଖୁଛି। ଏଫଡିଆଇରେ ଦେଶ ସମସ୍ତ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି।

୧୫. ଗୋଟିଏ ରାଷ୍ଟ୍ର, ଗୋଟିଏ ରାସନ, ଗୋଟିଏ କର ଦେଶର ସତ୍ୟ ପାଲଟିଛି।

୧୬. ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରାଥମିକତା – ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କୃଷି ଏବଂ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କୃଷକ । ଚାଷୀଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ବଣ୍ଡରୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଅନ୍ନାଦାତାର ଆୟକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବାକୁ ପଡିବ । କୃଷକମାନେ ନିଜ ନିଜ ସର୍ତ୍ତରେ ଶସ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ ।

୧୭. ସାତ କୋଟି ଗରିବ ପରିବାରକୁ ମାଗଣା ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର, ରେସନ କାର୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା କି ନାହିଁ, 80 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା, ପ୍ରାୟ ୯୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ସିଧାସଳଖ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା।

୧୮. କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ, ଏସବୁ କଳ୍ପନା କରାଯାଇ ନ ପାରେ ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଟଙ୍କା ବାହାରିବ ଏବଂ ଟଙ୍କା ସିଧାସଳଖ ଗରିବଙ୍କ ହାତରେ ପହଞ୍ଚିବ।

୧୯. ଗତ ବର୍ଷ ମୁଁ ଏହି ଲାଲକିଲ୍ଲାରୁ ଜଳ-ଜୀବନ ମିଶନ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲି। ଆଜି, ଏହି ମିଶନ ଅଧୀନରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପରିବାର ଜଳ ସଂଯୋଗ ଯୋଗାଇବାରେ ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି ।

୨୦. ମୁସଲମାନ ମହିଳାମାନେ ତିନ୍‌ ତଲାକରୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଲେ । ସରକାରୀ ଯୋଜନାରେ ମହିଳାମାନେ ଉପକୃତ ହୋଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଉଛି। ଆମର ଅଭିଜ୍ଞତା କହୁଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ବି ମହିଳା ଶକ୍ତି ଭାରତରେ ସୁଯୋଗ ପାଆନ୍ତି, ସେମାନେ ଦେଶକୁ ଲାଲ ଆଣିଛନ୍ତି, ଦେଶକୁ ମଜବୁତ କରିଛନ୍ତି ।

୨୧. ଯେତେବେଳେ କରୋନା ଆରମ୍ଭ ହେଲା, ଆମ ଦେଶରେ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଲ୍ୟାବ ଥିଲା । ଆଜି ଦେଶରେ ୧,୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲ୍ୟାବ ଅଛି ।

୨୨. ଆଜିଠାରୁ ‘ଜାତୀୟ ଡିଜିଟାଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ’ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଜାତୀୟ ଡିଜିଟାଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ ଭାରତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ନୂତନ ବିପ୍ଳବ ଆଣିବ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରିଚୟ ଦିଆଯିବ । ID ରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରୋଗ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ରହିବ । ଏହା ହସ୍ପିଟାଲରେ ସ୍ଲିପ୍ କରିବା ସହିତ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାକୁ ଶେଷ କଲା ।

୨୩. ଭାରତରେ ତିନୋଟି କରୋନା ଟିକା କାମ କରାଯାଉଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଟିକା ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ରୂପ-ରେଖା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି।

୨୪. ମହିଳାମାନଙ୍କ ସାମର୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେତେବେଳେ ବି ମହିଳାମାନେ ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଭାରତକୁ ଗର୍ବିତ କରିଛନ୍ତି। ଆଜି, ରାଷ୍ଟ୍ର ସେମାନଙ୍କୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳତା ଏବଂ ରୋଜଗାରର ସମାନ ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛି । ଆଜି ମହିଳାମାନେ କୋଇଲା ଖଣିରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି, ଆମର ଝିଅମାନେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଉଡ଼ାଇ ଆକାଶକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ପର୍ଶ କରୁଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଆମ ଦେଶରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ବିବାହ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସକୁ ପୁନର୍ବିଚାର କରିବାକୁ ଆମେ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଛୁ। କମିଟି ଏହାର ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବା ପରେ ଆମେ ଉପଯୁକ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବୁ ବୋଲି ଲାଲ କିଲାରୁ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

୨୫. ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଜାତୀୟ ଡିଜିଟାଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନର ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ମିଶନ ଅଧୀନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆଇଡି ପାଇବେ। ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରୀକ୍ଷା, ପ୍ରତ୍ୟେକ ରୋଗ, କେଉଁ ଡାକ୍ତର ତୁମକୁ କେଉଁ ଔଷଧ ଦେଇଥିଲେ, କେବେ ଦେଇଥିଲେ, ତୁମର ରିପୋର୍ଟ କ’ଣ, ଏହି ସମସ୍ତ ସୂଚନା ଏହି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆଇଡିରେ ରହିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି।

୨୬. ଆଗାମୀ ୧,୦୦୦ଦିନରେ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗାଁ ଅପ୍ଟିକାଲ ଫାଇବର ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହେବ। ୨୦୧୪ ପୂର୍ବରୁ ଦେଶର କେବଳ ୫ ଡଜନ ପଞ୍ଚାୟତ ଅପ୍ଟିକାଲ ଫାଇବର ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଥିଲା। ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଅପ୍ଟିକାଲ ଫାଇବର ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ