ସ୍ପେନ ଗସ୍ତରେ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଦଳ: ସିରିଜ୍‌ ୧-୧ରେ ଡ୍ର’ କଲା ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୩୧ ।୧ (ଏଜେନ୍ସି): ସିଜନ ଆରମ୍ଭରୁ ସ୍ପେନ ଗସ୍ତରେ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଦଳକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା ମିଳିଛି । ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ବିଜେତା ସ୍ପେନ ସହ ୪ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜ୍‌କୁ ୧-୧ରେ ଅମୀମାଂସିତ ରଖିବାରେ ଭାରତ ସଫଳ ହୋଇଛି । ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ସ୍ପେନ, ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଡ୍ର’ ଓ ତୃତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭାରତ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା । ଆଜି ଖେଳାଯାଇଥିବା ଅନ୍ତିମ ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ଭାରତ ୨-୨ ଗୋଲ୍‌ରେ ଡ୍ର’ ରଖିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା ।
ସିରିଜ୍‌ ଜିତିବା ନେଇ ଅନ୍ତିମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଦଳ ବହୁ ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲା । ଆରମ୍ଭରୁ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ପ୍ରଥମ କ୍ୱାର୍ଟରରେ ଗୋଲ ଖାତା ଖୋଲିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା । ୮ମ ମିନିଟରେ ଦଳକୁ ମିଳିଥିବା ଏକ ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣରକୁ ଗୋଲରୂପ ଦେବାରେ ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ ଦୀପଗ୍ରେସ ଏକ୍କା ଆଦୌ ତ୍ରୁଟି କରି ନଥିଲେ । ଏହି ଚମତ୍କାର ଗୋଲ୍‌ ଫଳରେ ଭାରତ ୧-୦ ଗୋଲ୍‌ରେ ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିଥିଲା । ପୁଣି ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ୱାର୍ଟରରେ ଭାରତ ଆଉ ଏକ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରିଥିଲା । ୨୬ତମ ମିନିଟ୍‌ରେ ଅଧିନାୟିକା ରାଣୀଙ୍କ ସଫଳ ପାସକୁ ଗୋଲରେ ପରିଣତ କରିଥିଲେ ନଭନୀତ କୌର । ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧ ଖେଳ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ୨-୦ ଗୋଲରେ ଆଗୁଆ ରହି ସ୍ଥିତି ମଜବୁତ କରିଥିଲା ।
ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ କିନ୍ତୁ ଘରୋଇ ଦଳ ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲା । ତୃତୀୟ କ୍ୱାର୍ଟରରେ ସ୍ପେନ ଡବଲ୍‌ ଗୋଲ୍‌ କରି ସ୍ଥିତି ୨-୨ କରିଥିଲା । ୩୫ତମ ମିନିଟ୍‌ରେ ଫିଲ୍ଡ ଗୋଲ୍‌ ଏବଂ ୩୯ତମ ମିନିଟ୍‌ରେ ପେନାଲ୍ଟି ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରିଥିଲା । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଭାରତ ବହୁ ପ୍ର୍ରୟାସ କରିଥିଲେ ବି ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରି ପାରି ନଥିଲା । ଶେଷରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଅମୀମାଂସିତ ଭାବେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା ।
ଭାରତ ପୂର୍ବ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଅତି ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ୫-୨ ଗୋଲ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା । ସ୍ପେନ ବିପକ୍ଷ ସିରିଜ୍‌ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଭାରତ ୨ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜ୍‌ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ସହ ଖେଳିବ । ଆସନ୍ତା ୨ ଓ ୩ ତାରିଖରେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳାଯିବ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ଟିପ୍ପଣୀକୁ ନେଇ କଡା ଜବାବ୍ ଦେଲେ ଅନୁଷ୍କା ଶର୍ମା, କହିଲେ ଏଭଳି

ଡ୍ରଗ୍ସ ଜାଲରେ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ପତ୍ନୀ!

ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗିଲା ୧୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି କାରଣ?

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ

ସାମସନ୍‌, ସ୍ମିଥ୍‌ଙ୍କ ଛକା ବର୍ଷା

ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଦେଖିଲେ ୨୦ କୋଟି