ବରଫ ମୂର୍ତ୍ତି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ

ଜାପାନର ନରୱେଠାରେ ଆୟୋଜତି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବରଫ ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି । ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଦଶ ଅବତାର ମଧ୍ୟରୁ ତୃତୀୟ ଅବତାର ବରାହଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ କରି ଭାରତୀୟ ଦଳ ପୁରଷ୍କୃତ ହୋଇଛନ୍ତି । ‘ଆୟୁଦ୍ଧ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ’ ନାମକ ଏହି ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ରବି ପ୍ରକାଶ, ସୁନୀଲ କୁମାର କୁଶବାହା ଏବଂ ରଜନୀସ ବର୍ମା ନାମକ ୩ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ । ଫେବୃଆରୀ ୬ ତାରିଖରୁ ୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩ ଦିନ ଧରି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଚାଲିଥିଲା । ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ସମୟରେ ସେଠାରେ ଲଗାତାର ବରଫ ବର୍ଷା ହେବା ସହ ତାପମାତ୍ରା -୨୫ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିଅସ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏସବୁକୁ ଖାତିର୍‌ ନକରି ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରୁ ଆସିଥିବା ଟିମ୍‌ ନିଜର କଳାକୃତି ଦେଖାଇବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲେ । ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଋଷ ଏବଂ ଥାଇଲାଣ୍ଡ ଯଥାକ୍ରମେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଦୀର୍ଘ ୧୯ ବର୍ଷ ପରେ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା । ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ମୂର୍ତ୍ତିଟିର ଉଚ୍ଚତା ୪ ମିଟର ଥିଲା ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ପୁଣିଥରେ ବିବାଦରେ ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ମାର୍କଣ୍ଡେୟ କାଟଜୁ – କହିଲେ , ସେକ୍ସ ମଣିଷର ପ୍ରାକୃତିକ ଇଚ୍ଛା , ଦେଶରେ ବେରୋଜଗାରୀ ବଢ଼ୁଥିବାରୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ବଢ଼ୁଛି

ଏହି ସପ୍ତାହରୁ ୟୁରୋପରେ ପ୍ରଥମେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ କରୋନା ଟିକାର ରୋଲିଂ ରିଭ୍ୟୁ ପାଇଁ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ

କୋଟିପତି ଏବଂ ବଡ ବଡ ଉଦ୍ୟୋଗପତି ନେଇଛନ୍ତି ରୁଷ୍‌ର କରୋନା ଟିକା !

ସେନାର ଯବାନ ଖାଇବେ ଲ୍ୟାବ୍‌ର ପରିବା – ବଙ୍କରରେ ତିଆରି ହେବ

ବାସି ମିଠାର ଯୁଗ ଶେଷ- ଏବେ ମିଠା ଦୋକାନାରେ ମିଠା ତିଆରି ଏବଂ ଭଲ ରହିବା ତାରିଖ ଲେଖିବାକୁ ନିୟମ କଲେ FSSAI- ମିଠା ଦୋକାନୀଙ୍କ ବିରୋଧ

ଡେଲିଭରୀ ଫିସ୍‌ ଦେଇ ପାରିଲେନି ମହିଳା– ୩ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ନବଜାତ ଶିଶୁକୁ ରଖିଲେ ଡାକ୍ତର