PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୨ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତି: ୩ ତାରିଖରୁ ୭୨ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ମଦ ଦୋକାନ ସିଲ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଅଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ସନ୍ତରଣ ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ୨୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ ୨୫୮ ଜଣ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ହେବେ ସାମିଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆହୁରି କଲବଲ କରିବ ଅସହ୍ୟ ତାତି ସାଙ୍ଗକୁ ଗୁଳୁଗୁଳି , ଜୁନ୍‌ ୨ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ: ନନ୍ଦନକାନନରେ ଆଖିବୁଜିଲା ଆଫ୍ରିକୀୟ ସିଂହ, ୧୬କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଲା ସିଂହଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ବରଫ ମୂର୍ତ୍ତି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ

ଜାପାନର ନରୱେଠାରେ ଆୟୋଜତି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବରଫ ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି । ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଦଶ ଅବତାର ମଧ୍ୟରୁ ତୃତୀୟ ଅବତାର ବରାହଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ କରି ଭାରତୀୟ ଦଳ ପୁରଷ୍କୃତ ହୋଇଛନ୍ତି । ‘ଆୟୁଦ୍ଧ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ’ ନାମକ ଏହି ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ରବି ପ୍ରକାଶ, ସୁନୀଲ କୁମାର କୁଶବାହା ଏବଂ ରଜନୀସ ବର୍ମା ନାମକ ୩ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ । ଫେବୃଆରୀ ୬ ତାରିଖରୁ ୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩ ଦିନ ଧରି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଚାଲିଥିଲା । ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ସମୟରେ ସେଠାରେ ଲଗାତାର ବରଫ ବର୍ଷା ହେବା ସହ ତାପମାତ୍ରା -୨୫ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିଅସ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏସବୁକୁ ଖାତିର୍‌ ନକରି ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରୁ ଆସିଥିବା ଟିମ୍‌ ନିଜର କଳାକୃତି ଦେଖାଇବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲେ । ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଋଷ ଏବଂ ଥାଇଲାଣ୍ଡ ଯଥାକ୍ରମେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଦୀର୍ଘ ୧୯ ବର୍ଷ ପରେ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା । ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ମୂର୍ତ୍ତିଟିର ଉଚ୍ଚତା ୪ ମିଟର ଥିଲା ।