PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ- କାଳବୈଶାଖୀର ତାଣ୍ଡଵ। ସେରଗଡ ବ୍ରାହ୍ମଣଛାଇ ଗାଁରେ ଗଛ ପଡି ଦୁଇ ମୃତ
  • ||
  • ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତ୍ରୀ ଭି. ସୁଜ୍ଞାନୀ କୁମାରୀ ଦେଓଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଅସୁସ୍ଥତା କାରଣରୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ଟିଏମସିର ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରତିବାଦରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପବାସ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ମମତା ବାନାର୍ଜି
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ୫୦ ହଜାର କୋଟି ଦେବ ଆର୍‌ବିଆଇ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଡେଲିମାର୍କେଟରେ ସଂଘବଦ୍ଧ ଭାବେ ପରିବା ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ରାସ୍ତାରେ ପରିବା ଫିଙ୍ଗିଲେ ବେପାରୀ, ପୁଲିସ ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଳିଟି ପକ୍ଷରୁ ବୁଝାମଣା ଜାରି
  • ||
  • ଗୁଡ଼ଭେଲା: ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟକୁ ପଟିଲା ଟ୍ରକ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବଦରୁ ଫେରୁଥିଲେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ୧୨ ବର୍ଷର ଝିଅ, ସୀମାନ୍ତ ମୋଟୁରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପକୂଳରେ ତାତି ଉଭାନ୍‌, ଆସନ୍ତା ୪ ଦିନ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କାଳବୈଶାଖୀ
  • ||
  • ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ଓ ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଫେରିଲେ ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୮୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଖିବୁଜିଲେ ୧୬ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା: ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ୧୪ ଦିନିଆ ‘ଲକଡାଉନ୍‌,’୧୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ
  • ||

ଆଣ୍ଡାମାନରେ ସାମରିକ ସ୍ଥିତି ମଜଭୁତ କରିବ ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୭ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ଭାରତ ମହାସାଗର ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍‌ ନୌସେନାର ଗତିବିଧି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ତା’କୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ଏବେ ଭାରତ ଆଣ୍ଡାମାନ ଓ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ନିଜର ସାମରିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଆହୁରି ମଜଭୁତ୍‌ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି । ଭାରତ ନିକଟରେ ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ନୌସେନା ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ବିମାନ ଘାଟି ନିର୍ମାଣ କରିଛି । ଏବେ ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଭାରତ ସେଠାରେ ସାମରିକ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ବିକାଶ ଏବଂ ସୈନ୍ୟବଳ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବା ପାଇଁ ୧୦ ବର୍ଷିଆ ଯୋଜନା କରିଛି ।
ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତ ୨୦୨୭ ମସିହା ସୁଦ୍ଧା ସେଠାରେ ଥିବା ସେନାର ଥିଏଟର କମାଣ୍ଡ( ମିଳିତ କମାଣ୍ଡ) ଅଧୀନରେ ସାମରିକ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ବ୍ୟାପକ ବିକାଶ କରିବ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୫,୬୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରାଯିବ । ଏହି ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ ହୋଇଗଲେ,ସେଠାରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ, ଡ୍ରୋନ, ଯୁଦ୍ଧଜାହାଜ, ମିସାଇଲ ବ୍ୟାଟେରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ମୁତୟନ କରାଯିବ ।
ସେହିପରି ଭାରତ ସେଠାରେ ସ୍ଥଳସେନାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ତା’ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ବିକାଶ କରିବା ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ଯୋଜନା କରିଛି । ଏହା ଅନୁଯାୟୀ, ସେଠାରେ ମୁତୟନ ୧୦୮ ମାଉଣ୍ଟେନ ବ୍ରିଗେଡର ଆଧୁନିକୀକରଣ କରାଯିବା ସହିତ ଏକ ନୂଆ ଇନଫ୍ୟାଣ୍ଟ୍ରି ବାଟାଲିୟନ, ସିଗ୍‌ନାଲସ, ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ, ଇଞ୍ଜିନିୟର, ସପ୍ଲାଏ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ୟୁନିଟ୍‌ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ଏବେ ସେଠାରେ ଦୁଇଟି ଇନଫ୍ୟାଣ୍ଟ୍ରି ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଟେରିଟରିଆଲ ଆର୍ମି ବାଟାଲିୟନ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି ।
ସେନାବାହିନୀର ତିନୋଟି ଯାକ ଅଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲ ସଦସ୍ୟ ଥିବା ନ୍ୟାସନାଲ ଡିଫେନ୍ସ ପ୍ଲାନିଂ କମିଟିରେ ଉପରୋକ୍ତ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ବିସ୍ତୃତ ଆଲୋଚନା କରାଯିବା ପରେ ଏହାକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦିଆଯାଇଛି । ଭାରତ ଆଣ୍ଡାମାନ ଓ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ପୂର୍ବରୁ ସୁଖୋଇ-୩୦ ଏମ୍‌କେଆଇ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ, ହେରୋନ-୨ ଡ୍ରୋନ ଏବଂ ପି-୮ଆଇ ସାମୁଦ୍ରିକ ଗୁଇନ୍ଦା ବିମାନ ମୁତୟନ କରିସାରିଛି । ଭାରତ ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରୁ ମାଲାକ୍କା ପ୍ରଣାଳୀ ଉପରେ ନଜର ରଖିପାରିବ ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଚୀନ୍‌ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଉଥିବା ବାଣିଜ୍ୟ କାରବାରକୁ ରୋକିଦେଇପାରିବ ।