PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ OCCL ସିନିୟର ମ୍ୟାନେଜର, ଆୟ ବର୍ହିଭୁକ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ରାତି ଅଧରେ ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟା, ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହାଣିବା ପରେ ମୁହଁକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ସଦର ଥାନା ତାପଙ୍ଗ ଗ୍ରାମରେ ଖୁଦୁରୁକୁଣୀକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଜଣକୁ ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୫୧୦ ଜଣ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୪୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଖୋଲା ଡ୍ରେନ୍‌ରେ ଛାତ୍ର ଭାସିଯିବା ଘଟଣା, ୧୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଠାବ ହେଲା ରାଜାଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା : ଭିସୁଟ୍‌ରେ ପଶିଲା କରୋନା, କୁଳପତିଙ୍କ ସମେତ ୨ ଛାତ୍ର ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଗାମୀ ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଏକାଧିକ ଘୁର୍ଣ୍ଣିବଳୟର ସୃଷ୍ଟି, ଓଡିଶାରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ବନ୍ଦ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସରେ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ, ଏକ୍ସପାରି ହେବା ପରେ ରାତାରାତି ଗାଡ଼ି ଗାଡ଼ି ଔଷଧ ଫିଙ୍ଗି ଦେଲେ…
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଇନ୍ଦ୍ର ଗୋବିନ୍ଦ ବନ୍ଦାପନା
  • ||
  • ପିପିଲି : ଆଜିଠୁ ଜମିବ ଉପନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର, ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ତିନି ଦଳର ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକ
  • ||

ସୀମାରେ ଟ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ମୁତୟନ: ପଞ୍ଜାବ, ରାଜସ୍ଥାନରେ ଭାରତର ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩୦ ।୩(ଏଜେନ୍ସି): ଭାରତୀୟ ସେନା ଦୁଇ ଦନି ଭତିରେ ରାଜସ୍ଥାନ, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ସଂଲଗ୍ନ ସୀମାରେ ନିଜର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ ୟୁନିଟର ସମସ୍ତ ୟୁନିଟଗୁଡ଼ିକୁ ମୁତୟନ କରିଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି । ବ୍ୟାପକ ପରିମାଣରେ ଟ୍ୟାଙ୍କ୍‌, ସାଞ୍ଜୁଆ ଯାନ, ତୋପ, ମଲ୍‌ଟି-ବ୍ୟାରେଲ ରକେଟ ଲଞ୍ଚର ଏବଂ ମିସାଇଲ ସୀମାକୁ ନିଆଯାଉଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି । ୟୁପିର କାନପୁର ଏବଂ ଝାନସୀରୁ ଟ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ୟୁନିଟଗୁଡ଼ିକୁ ନିଆଯାଇଛି । ସେହିପରି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ୟୁପିରୁ ଆର୍ମର୍ଡ ରେଜିମେଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକୁ ସୀମା ନିକଟକୁ ନିଆଯାଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ହରିଆଣାର ଅମ୍ବାଲା ଏବଂ ୟୁପିର ମଥୁରା ସ୍ଥିତ ନଜିର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ କର୍ପସର କେତେକ ୟୁନଟିକୁ ସୀମାରେ ନିୟୋଜିତ କରିଥିଲା ।

ବିଶ୍ୱସ୍ତ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ପଞ୍ଜାବର ଅବୋହର ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନର ବାରମେର ଓ ବିକାନୀର ସଂଲଗ୍ନ ସୀମା ନିକଟରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଅତିରିକ୍ତ ସୈନ୍ୟ ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ସରଞ୍ଜାମ ମୁତୟନ କରିଛି । ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ସୀମାରେ ବି ଟ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୟୁନଟିଗୁଡ଼କିୁ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି । ଭାରତୀୟ ସେନାର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ପଶ୍ଚିମ ସୀମାକୁ ବାରମ୍ବାର ଗସ୍ତ କରିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ସେକ୍ଟରକୁ ଯାଇ ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରସ୍ତୁତରି ସମୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି । ଏମିତିକି ଭାରତୀୟ ସ୍ଥଳସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ବିପିନ ରାୱତ ବି ଅନେକ ଥର ରାଜସ୍ଥାନ, ପଞ୍ଜାବ ସୀମାକୁ ଯାଇ ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରସ୍ତୁତିର ସମୀକ୍ଷା କରିସାରିଛନ୍ତି ।

ପାକ୍‌ ସେନା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ସଂଲଗ୍ନ ସୀମାର କେତେକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସ୍ଥାନ ଯେପରକି ସାମ୍ବା ଏବଂ ଅମତୃସର ସେକର୍ଟରେ ଅତରିକ୍ତି ସୈନିକ ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ସରଞ୍ଜାମ ମୁତୟନ କରିଥିଲା । ସିଏ ମଧ୍ୟ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରୁ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ନେଇଯାଇଛି । ପାକ୍‌ ସେନା ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ସୀମା ନିକଟରେ ଚୀନ୍‌ ନିର୍ମିତ ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ରାଡାର ମୁତୟନ କରିଛି । ତା’ଛଡ଼ା ଅନେକଗୁଡିଏ ଏଫ-୧୬ ଯୁଦ୍ଧବିମାନକୁ ବି ଭାରତୀୟ ସୀମାକୁ ଲାଗି କରିଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ସଜାଗ ରଖାଯାଇଛି । ପାକିସ୍ତାନର ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପରୁ ସିଏ କିଛି ହରକତ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଥିବାର ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି । ତା’ର ଏଭଳି ଯୋଜନାକୁ ପଣ୍ଡ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସେନା ବି ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି ।

ଭାରତର ବାୟୁସେନାର ଯୁଦ୍ଧବିମାନଗୁଡିକ ସଜାଗ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ନିୟମିତ ପଇଁତରା ମାରୁଛନ୍ତି । ପଶ୍ଚିମ ସୀମାରେ ବାୟୁସେନା ସ୍ୱଦେଶୀ ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ନିର୍ମିତ ଆକାଶ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ ନିର୍ମିତ ବାରାକ୍‌ ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ମୁତୟନ କରିଛି । ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ୭୦ଟି ଯୁଦ୍ଧଜାହାଜ ଏବଂ ଅନେକ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ମଧ୍ୟ ଆରବସାଗରରେ ମୁତୟନ ହୋଇଛନ୍ତି । ବିମାନବାହୀ ଯୁଦ୍ଧଜାହାଜ ଏବଂ ଆଣବିକ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ମଧ୍ୟ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି । ଦୁଇ ଦେଶର ଏଭଳି ସାମରିକ ପ୍ରସ୍ତୁତିରୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଉଭୟଙ୍କ ଭିତରେ ଯୁଦ୍ଧ ଲାଗିଯିବା ଅସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ବୋଲି ମନେ କରାଯାଉଛି ।

ବାଲାକୋଟରେ ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ବିମାନ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି କହିଥିଲେ କି ଏହା ଏକ ପାଇଲଟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଥିଲା । ଅସଲ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ବାକି ଅଛି । ତେଣୁ ମୋଦିଙ୍କ ସେଇ ବୟାନକୁ ଏବେ ସେନାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ସହ ଯୋଡ଼ି କରି ଦେଖାଯାଉଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଉପରେ ଲଗାମ କଷୁ ନଥିବାରୁ ଭାରତ ସେମାନଙ୍କୁ ନିପାତ କରିବା ପାଇଁ ନିଜେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର