PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମସଜିଦ୍‌ ବିବାଦ। ୩୦ରେ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓ। ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓକୁ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ଆସନ୍ତା ୩୦ରୋ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ଭିଡିଓ।
  • ||
  • କଟକ : ଅନୁଭବ ଓ ବର୍ଷାଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ କଡ଼ା ତାଗିଦ୍, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପରସ୍ପରକୁ ଆକ୍ଷେପ ନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସୋର: ରାସ୍ତାରେ ହଟହଟା ହେଲେ ଖଇରା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭାଗ ଏସଡିଓ, ଅସ୍ଥାୟୀ ମିଟର ରିଡର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ଆଶଙ୍କାରେ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଟିଚିଂ ହସ୍ପିଟାଲ ଭାବେ ଘୋଷଣା ହେଲା କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ, ଆଗାମୀ ୫୦ ବର୍ଷକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍, ୨୮୫ କୋଟି ଅନୁମୋଦନ…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଡିଲର୍ସ ଆସୋସିଏସନର ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଧର୍ମଘଟ, ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ରୁ ସକାଳ ୬ ବନ୍ଦ ରହିବ ସମସ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୦୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ‘କୋକୋ’ ଆପ୍‌ରେ ଋଣ ଠକେଇ ମାମଲା : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଧରାପଡି଼ଲା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ପଟଦାର ରାମ, ୧୦୫୮ ଭର୍ଚୁଆଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଫ୍ରିଜ୍
  • ||
  • ଚିଲିକା : ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗାର ଭାଙ୍ଗିଲା ମେସିନ୍ ସ୍ଲାବ, ଚିଲିକା ମଝିରେ ଅଟକିଲେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ: ଅନୁଭବ-ବର୍ଷା ବିବାହ ବିବାଦ: “ବର୍ଷା ନିଜେ ଚଲାଉଛନ୍ତି ଫ୍ୟାନ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ ପେଜ୍‌’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆସିବ ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସୁବିଧା: ଆଜିଠୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ହୋଲ୍ଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦାୟ କରିବ ବିଏମ୍‌ସି
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଓସିଏଲ୍‌ ଆଇରନ କାରଖାନାରୁ ଲୁହା ଚୋରି କରୁଥିଲା ଚୋର, ଛାତରୁ ପଡି ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମିିଳିବ ମୁକ୍ତି: ଜୟଦେବ ବିହାରରୁ ନନ୍ଦନକାନନ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ସବୁଠାରୁ ଦୀର୍ଘତମ ଫ୍ଲାଏଓଭର
  • ||

ସୀମାରେ ଟ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ମୁତୟନ: ପଞ୍ଜାବ, ରାଜସ୍ଥାନରେ ଭାରତର ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩୦ ।୩(ଏଜେନ୍ସି): ଭାରତୀୟ ସେନା ଦୁଇ ଦନି ଭତିରେ ରାଜସ୍ଥାନ, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ସଂଲଗ୍ନ ସୀମାରେ ନିଜର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ ୟୁନିଟର ସମସ୍ତ ୟୁନିଟଗୁଡ଼ିକୁ ମୁତୟନ କରିଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି । ବ୍ୟାପକ ପରିମାଣରେ ଟ୍ୟାଙ୍କ୍‌, ସାଞ୍ଜୁଆ ଯାନ, ତୋପ, ମଲ୍‌ଟି-ବ୍ୟାରେଲ ରକେଟ ଲଞ୍ଚର ଏବଂ ମିସାଇଲ ସୀମାକୁ ନିଆଯାଉଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି । ୟୁପିର କାନପୁର ଏବଂ ଝାନସୀରୁ ଟ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ୟୁନିଟଗୁଡ଼ିକୁ ନିଆଯାଇଛି । ସେହିପରି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ୟୁପିରୁ ଆର୍ମର୍ଡ ରେଜିମେଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକୁ ସୀମା ନିକଟକୁ ନିଆଯାଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ହରିଆଣାର ଅମ୍ବାଲା ଏବଂ ୟୁପିର ମଥୁରା ସ୍ଥିତ ନଜିର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ କର୍ପସର କେତେକ ୟୁନଟିକୁ ସୀମାରେ ନିୟୋଜିତ କରିଥିଲା ।

ବିଶ୍ୱସ୍ତ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ପଞ୍ଜାବର ଅବୋହର ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନର ବାରମେର ଓ ବିକାନୀର ସଂଲଗ୍ନ ସୀମା ନିକଟରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଅତିରିକ୍ତ ସୈନ୍ୟ ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ସରଞ୍ଜାମ ମୁତୟନ କରିଛି । ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ସୀମାରେ ବି ଟ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୟୁନଟିଗୁଡ଼କିୁ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି । ଭାରତୀୟ ସେନାର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ପଶ୍ଚିମ ସୀମାକୁ ବାରମ୍ବାର ଗସ୍ତ କରିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ସେକ୍ଟରକୁ ଯାଇ ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରସ୍ତୁତରି ସମୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି । ଏମିତିକି ଭାରତୀୟ ସ୍ଥଳସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ବିପିନ ରାୱତ ବି ଅନେକ ଥର ରାଜସ୍ଥାନ, ପଞ୍ଜାବ ସୀମାକୁ ଯାଇ ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରସ୍ତୁତିର ସମୀକ୍ଷା କରିସାରିଛନ୍ତି ।

ପାକ୍‌ ସେନା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ସଂଲଗ୍ନ ସୀମାର କେତେକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସ୍ଥାନ ଯେପରକି ସାମ୍ବା ଏବଂ ଅମତୃସର ସେକର୍ଟରେ ଅତରିକ୍ତି ସୈନିକ ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ସରଞ୍ଜାମ ମୁତୟନ କରିଥିଲା । ସିଏ ମଧ୍ୟ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରୁ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ନେଇଯାଇଛି । ପାକ୍‌ ସେନା ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ସୀମା ନିକଟରେ ଚୀନ୍‌ ନିର୍ମିତ ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ରାଡାର ମୁତୟନ କରିଛି । ତା’ଛଡ଼ା ଅନେକଗୁଡିଏ ଏଫ-୧୬ ଯୁଦ୍ଧବିମାନକୁ ବି ଭାରତୀୟ ସୀମାକୁ ଲାଗି କରିଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ସଜାଗ ରଖାଯାଇଛି । ପାକିସ୍ତାନର ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପରୁ ସିଏ କିଛି ହରକତ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଥିବାର ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି । ତା’ର ଏଭଳି ଯୋଜନାକୁ ପଣ୍ଡ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସେନା ବି ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି ।

ଭାରତର ବାୟୁସେନାର ଯୁଦ୍ଧବିମାନଗୁଡିକ ସଜାଗ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ନିୟମିତ ପଇଁତରା ମାରୁଛନ୍ତି । ପଶ୍ଚିମ ସୀମାରେ ବାୟୁସେନା ସ୍ୱଦେଶୀ ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ନିର୍ମିତ ଆକାଶ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ ନିର୍ମିତ ବାରାକ୍‌ ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ମୁତୟନ କରିଛି । ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ୭୦ଟି ଯୁଦ୍ଧଜାହାଜ ଏବଂ ଅନେକ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ମଧ୍ୟ ଆରବସାଗରରେ ମୁତୟନ ହୋଇଛନ୍ତି । ବିମାନବାହୀ ଯୁଦ୍ଧଜାହାଜ ଏବଂ ଆଣବିକ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ମଧ୍ୟ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି । ଦୁଇ ଦେଶର ଏଭଳି ସାମରିକ ପ୍ରସ୍ତୁତିରୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଉଭୟଙ୍କ ଭିତରେ ଯୁଦ୍ଧ ଲାଗିଯିବା ଅସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ବୋଲି ମନେ କରାଯାଉଛି ।

ବାଲାକୋଟରେ ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ବିମାନ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି କହିଥିଲେ କି ଏହା ଏକ ପାଇଲଟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଥିଲା । ଅସଲ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ବାକି ଅଛି । ତେଣୁ ମୋଦିଙ୍କ ସେଇ ବୟାନକୁ ଏବେ ସେନାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ସହ ଯୋଡ଼ି କରି ଦେଖାଯାଉଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଉପରେ ଲଗାମ କଷୁ ନଥିବାରୁ ଭାରତ ସେମାନଙ୍କୁ ନିପାତ କରିବା ପାଇଁ ନିଜେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।