PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର:ହାତୀଦାନ୍ତ ରାକେଟକୁ ମାଡିବସିଲା ଏସ୍ ଟି ଏଫ୍ ଟିମ୍, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚୁରା ଜାରି, ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଞ୍ଜ ଦେଓଗାଁ ଅଞ୍ଚଳରୁ ରାକେଟ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ନୟାପଲ୍ଲୀରୁ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ କିଲର ଗିରଫ ମାମଲା , ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ୨ କିଲର( ସମ୍ପଦ ସାହୁ , ପ୍ରଶାନତ ଦାସ), ରିମାଣ୍ଡ ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ସହରର ଟାଂଗରପାଲିରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ୧୦.୩୦ ଯାଏ ବିଧାନସଭା ମୁଲତବୀ , ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ବାହାରିଲାନି କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ଷ ବୋଲି କହିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଗୃହ ସୁପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡାକିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ୧୦ ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ନାକଟିଦେଉଳ: ବାରହା ମାଂସ ଜବତ, ଜନ୍ତୁ ଶିକାର ଅଭିଯୋଗରେ ଶିକାରୀ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ ।
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ବସ୍‌କୁ ସଜାଡୁଥିଲେ ଡ୍ରାଇଭର, ଅଚାନକ ଗାଡ଼ି ଜେକ ଖସି ଯିବାରୁ ଚକା ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଚାଳକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀ ଅଜମେର ଟ୍ରେନରେ ଧୂଆଁ, ଗୋଟିଏ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଧରାପଡିଲେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଜଣେ ଠିକାଦରଙ୍କଠୁ ୧୦ ହଜାର ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ ବିଧାନସଭା ଅଚଳ, ବିରୋଧୀଙ୍କ ଘଣ୍ଟ ମାଡ଼ରେ କମ୍ପିଲା ଗୃହ, ଗଙ୍ଗା ଜଳ ଛିଞ୍ଚିଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ତେଲକୋଇ ଫରେଷ୍ଟ ବିଟ୍‌ରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ନଷ୍ଟକଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ବାଲିକୁଦା : ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଲୁଟ୍ କରିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ୩ ଚୋର, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ ଚୋରି ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ OSAP ସିପାହୀ, ନଗଦ ୨ ଲକ୍ଷ ୯୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ରୋଗୀ ଆଣିବାକୁ ଯିବାବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତା ତଳକୁ ଖସିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କୋଭିଡ୍
  • ||
  • ଗଜପତି: ଏଟିଏମ୍ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ୩ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: ସ୍ଥାୟୀ ଘରଡିହ ପଟା ପାଇଁ ଦାବି କରିବାରୁ ବାସହରା ହେଲେ ୧୧ ପରିବାର, ରାଜରାସ୍ତାରେ ଶୀତ କାକରରେ କଟୁଛି ଜୀବନ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା: ଭିମସାରରେ ୨ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରେ ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି: ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ଫରେଷ୍ଟର, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||

ସୁଲତାନ ଆଜଲାନ ଶାହ କପ୍‌ ହକି: ଭାରତ ରନର୍ସଅପ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୩୦ ।୩ (ଏଜେନ୍ସି): ମାଲେସିଆର ଇପୋରେ ଚାଲିଥିବା ସୁଲତାନ ଆଜଲାନ ଶାହ କପ୍‌ ହକିରେ ଭାରତ ରନର୍ସ ଅପ୍‌ ହୋଇଛି । ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ସୁଟ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ୪-୨ (୧-୧) ଗୋଲ୍‌ରେ ଭାରତକୁ ହରାଇ ଚାମ୍ପିଅନ ହୋଇଛି । ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୬୦ ମିନିଟ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳ ୧-୧ ଗୋଲ୍‌ରେ ଅମୀମାଂସିତ ରହିଥିଲା । ଏହାପରେ ସୁଟଆଉଟ୍‌ରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଫଳାଫଳ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ହୋଇଥିଲା ।
ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ ମାନ୍ୟତା ତାଲିକାରେ ଭାରତ ୫ ନଂ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ୧୭ ନଂ ଦଳ । ମାନ୍ୟତାରେ ବହୁ ପ୍ରଭେଦ ସତ୍ତେ୍ୱ ଭାରତ ଆଜି ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପରାଜିତ ହୋଇଛି । ଦୁଇ ଦଳ ପୁଲ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟାୟରୁ ହିଁ ଅପରାଜିତ ରହିଥିଲେ । ପୁଲ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମଧ୍ୟ ଉଭୟ ମୁହାଁ ମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ ୧-୧ ଗୋଲ୍‌ରେ ଡ୍ର’ ରହିଥିଲା । ଆଜି ଫାଇନାଲ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ ୧-୧ ଗୋଲ୍‌ରେ ଅମୀମାଂସିତ ରହିଥିଲା । ଆରମ୍ଭରୁ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ନବମ ମିନିଟ୍‌ରେ (ସିମ୍ରନଜିତ ସିଂ) ଗୋଲ୍‌ ଖାତା ଖୋଲିଥିଲା ଭାରତ । ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଓ ତୃତୀୟ କ୍ୱାର୍ଟରରେ କେହି ଗୋଲ୍‌ ଦେଇ ପାରିନଥିଲେ । ଚତୁର୍ଥ କ୍ୱାର୍ଟରର ପ୍ରାରମ୍ଭରୁ କୋରିଆ ଗୋଲ୍‌ ପରିଶୋଧ କରି ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ୧-୧ ସ୍ଥିତିକୁ ଆଣିଥିଲା । ଏହାପରେ ଖେଳ ବେଶ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତାମୂଳକ ହେବାରୁ କୌଣସି ଦଳକୁ ଗୋଲ୍‌ ସୁଯୋଗ ମିଳି ନଥିଲା ।
ସୁଟ୍‌ ଆଉଟ୍‌ରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ସୁମିତ ପ୍ରଥମ ଗୋଲ୍‌ ମିସ୍‌ କରିଥିଲେ । ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ପ୍ରଥମ ୨ଟି ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରି ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିଥିଲା । ବୀରେନ୍ଦ୍ର ଲାକ୍ରା ଓ ବରୁଣ ଯଥାକ୍ରମେ ଦ୍ୱିତୀୟ, ତୃତୀୟ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । କୋଲିଆ ତୃତୀୟ ଗୋଲ୍‌ ମିସ୍‌ କରିଥିଲେ ବି ଚତୁର୍ଥ ଗୋଲ ସ୍କୋର କରି ଆଗୁଆ ହୋଇଥିଲା । ସୁମିତ କୁମାରଙ୍କ ଚତୁର୍ଥ ଗୋଲ୍‌ ବିଫଳତା ପରେ ଭାରତ ମ୍ୟାଚ୍‌ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲା । ସୁଲତାନ ଆଜଲାନ ଶାହ କପରେ ଭାରତ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୨୦୧୦ରେ ଯୁଗ୍ମ ବିଜେତା ହେବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଥିଲା । ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ସହ ଯୁଗ୍ମ ବିଜେତା ହୋଇଥିଲା । ତା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ୧୯୮୫, ୧୯୯୧, ୧୯୯୫, ୨୦୦୯ରେ ୪ ଥର ଚାମ୍ପିଅନ ହୋଇଛି । ଏଥର ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରି ନଥିଲା । ନଚେତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୦ ଥର ଚାମ୍ପିଅନ ହୋଇଛି ।


ସୁଟ୍‌ ଆଉଟ୍‌ରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ସୁମିତ ପ୍ରଥମ ଗୋଲ୍‌ ମିସ୍‌ କରିଥିଲେ । ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ପ୍ରଥମ ୨ଟି ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରି ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିଥିଲା । ବୀରେନ୍ଦ୍ର ଲାକ୍ରା ଓ ବରୁଣ ଯଥାକ୍ରମେ ଦ୍ୱିତୀୟ, ତୃତୀୟ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । କୋଲିଆ ତୃତୀୟ ଗୋଲ୍‌ ମିସ୍‌ କରିଥିଲେ ବି ଚତୁର୍ଥ ଗୋଲ ସ୍କୋର କରି ଆଗୁଆ ହୋଇଥିଲା । ସୁମିତ କୁମାରଙ୍କ ଚତୁର୍ଥ ଗୋଲ୍‌ ବିଫଳତା ପରେ ଭାରତ ମ୍ୟାଚ୍‌ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲା । ସୁଲତାନ ଆଜଲାନ ଶାହ କପରେ ଭାରତ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୨୦୧୦ରେ ଯୁଗ୍ମ ବିଜେତା ହେବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଥିଲା । ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ସହ ଯୁଗ୍ମ ବିଜେତା ହୋଇଥିଲା । ତା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ୧୯୮୫, ୧୯୯୧, ୧୯୯୫, ୨୦୦୯ରେ ୪ ଥର ଚାମ୍ପିଅନ ହୋଇଛି । ଏଥର ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରି ନଥିଲା । ନଚେତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୦ ଥର ଚାମ୍ପିଅନ ହୋଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର