ଆଜି ସିରିଜ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ମୁକାବିଲା

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨ା୩(ଏଜେନ୍ସି): ଘରୋଇ ଭାରତ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଖେଳାଯିବ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଞ୍ଚମ ଦିନିକିଆ । ଉଭୟ ଦଳ ୨ଟି ଲେଖାଏଁ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତି ସାରିଥିବାରୁ ଆସନ୍ତାକାଲିର ମ୍ୟାଚ୍‌ ସିରିଜ୍‌ ଫଳାଫଳ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବ । କ୍ରମାଗତ ୨ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତି ସ୍ଥିତି ବରାବର କରିଥିବା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସବୁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜିତିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଥିବା ପ୍ରମାଣ କରି ଦେଇଛି । ଅନ୍ୟ ପଟରେ ଘରୋଇ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଓ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଗହଣରେ ଖେଳୁଥିଲେ ହେଁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ନିକଟରେ ରଣ କୌଶଳ ଓ ବିଭିନ୍ନତାର ଅଭାବ ଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ଯାଇଛି । ଆଗାମୀ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଟାଇଟଲ ଦାବିଦାର ବୋଲାଉଥିଲେ ହେଁ ଭାରତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୁକ୍ତ ଦଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିନଥିବା ଏହି ସିରିଜ୍‌ର ପ୍ରଦର୍ଶନରୁ ଏକ ପ୍ରକାର ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇ ଯାଇଛି ।
ଭାରତ ଗତ ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍‌ ଖେଳିଥିଲା । ମାସେ ଭିତରେ ଉଭୟ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ଏକ ଦିନିକିଆ ସିରିଜକୁ ନେଇ ଅନେକ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ମାତ୍ରାଧିକ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହରାଇବ ବୋଲି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ହେଲେ ଅନଭିଜ୍ଞ ଯୁବ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳର ପ୍ରଦର୍ଶନ ସିରିଜ୍‌କୁ ଚର୍ଚ୍ଚାର ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚାଇ ଦେଇଛି । ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ସେମାନଙ୍କ ଘରୋଇ ମାଟିରେ ହରାଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଆଗାମୀ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଦେଇଛି ।
ସମାଲୋଚନାର ଜବାବ ଦେବେ ପନ୍ତ: ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ବ୍ୟାଟିଂ ଦକ୍ଷତାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥିବା ରିଶବ ପନ୍ତ ଦୁର୍ବଳ ୱିକେଟ୍‌ କିପିଙ୍ଗ୍‌କୁ ନେଇ ପୁଣି ଥରେ ସମାଲୋଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଚତୁର୍ଥ ଦିନିକିଆରେ ଆଷ୍ଟନ ଟର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ଷ୍ଟମ୍ପିଂ ହାତଛଡ଼ା କରିବା ପରେ ପନ୍ତଙ୍କ ଦକ୍ଷତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି । ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ଖେଳିବା ପାଇଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇନଥିବା କ୍ରିକେଟ୍‌ ପଣ୍ଡିତମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଆସନ୍ତାକାଲିର ମ୍ୟାଚ୍‌ ପନ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ କଡ଼ା ପରୀକ୍ଷା ହେବ । ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଖେଳିବାକୁ ସେ କେତେଦୂର ପ୍ରସ୍ତୁତ, ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରମାଣ କରିବେ ।
ଟର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରଣନୀତି: ଚତୁର୍ଥ ଦିନିକିଆରେ ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ବିଜୟ ଛଡ଼ାଇ ନେଇଥିବା ଆଷ୍ଟନ ଟର୍ଣ୍ଣରଙ୍କୁ ନେଇ ଭାରତୀୟ ଶିବିର ଚିନ୍ତାରେ ରହିବା ସ୍ୱାଭାବିକ୍‌ । ସେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ୪୩ଟି ବଲ୍‌ରୁ ଅପରାଜିତ ୮୪(୫ଚୌକା, ୬ଛକା) ରନ୍‌ କରିଥିଲେ । ଭାରତର କୌଣସି ବୋଲର ତାଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରୁ ବର୍ତ୍ତି ନଥିଲେ ।
ବର୍ତ୍ତମାନ ଟର୍ଣ୍ଣରଙ୍କୁ ଅଟକାଇବା ପାଇଁ ଟିମ୍‌ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଫିଲ୍ଡିଂରେ ଉନ୍ନତି ନଆଣିଲେ ବିଜୟ ଅସମ୍ଭବ ହୋଇଯିବ । ମୋହାଲିରେ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିମାନେ ଏକାଧିକ କ୍ୟାଚ୍‌ ହାତଛଡ଼ା କରିଥିଲେ ।
କମିନ୍ସ ପ୍ରସ୍ତୁତ: ଚତୁର୍ଥ ଦିନିକିଆରେ ୫ଟି ୱିକେଟ୍‌ ନେଇ ପ୍ୟାଟ୍ରିକ୍‌ କମିନ୍ସ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଫର୍ମରେ ରହିଛନ୍ତି । ଉଭୟ ପଟେ ବଲ୍‌ ସୁଇଂ କରାଇବାର କ୍ଷମତା ରଖିଥିବା କମିନ୍ସ ଭାରତୀୟ ପିଚ୍‌ରେ ଘାତକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବେ ବୋଲି ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରିହେଉ ନାହିଁ । ହେଲେ ସେ ସବୁ ପୂର୍ବାନୁମାନକୁ ଭୁଲ ପ୍ରମାଣିତ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।
ଟସ୍‌ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ: ଫିରୋଜ ଶାହ କୋଟଲା ଗ୍ରାଉଣ୍ଡର ପିଚ୍‌ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବା ନିଶ୍ଚିତ । ଆସନ୍ତାକାଲି ପାଗ କୋହଲା ରହିବ । ତେଣୁ ଟସ୍‌ ବିଜୟୀ ଦଳ ବ୍ୟାଟିଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଆଶା କରାଯାଉଛି ।
ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଦଳ
ଭାରତ: ଶିଖର ଧାୱନ,ରୋହିତ ଶର୍ମା, ବିରାଟ କୋହଲି(ଅଧିନାୟକ), ଲୋକେଶ ରାହୁଲ/ଅମ୍ବାତି ରାୟୁଡୁ, ରିଶବ ପନ୍ତ, କେଦାର ଯାଦବ, ବିଜୟ ଶଙ୍କର, ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର, କୁଲଦୀପ ଯାଦବ, ୟୁଝବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ, ଜଶପ୍ରୀତ ବୁମରା ।
ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ: ଉସମାନ ଖୱାଜା, ଆରୋନ ଫିଞ୍ଚ (ଅଧିନାୟକ), ସନ ମାର୍ଶ, ପିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ସକମ୍ବ, ଗ୍ଲେନ୍‌ ମ୍ୟାକ୍ସୱେଲ୍‌, ଆଷ୍ଟନ ଟର୍ଣ୍ଣର, ଆଲେକ୍ସ କ୍ୟାରୀ, ପ୍ୟାଟ୍ରିକ୍‌ କମିନ୍ସ, ନାଥାନ ଲିୟନ, ଝେୟ ରିଚାର୍ଡସନ, ଆଡାମ ଜାମ୍ପା ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ଟିପ୍ପଣୀକୁ ନେଇ କଡା ଜବାବ୍ ଦେଲେ ଅନୁଷ୍କା ଶର୍ମା, କହିଲେ ଏଭଳି

ଡ୍ରଗ୍ସ ଜାଲରେ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ପତ୍ନୀ!

ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗିଲା ୧୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି କାରଣ?

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ

ସାମସନ୍‌, ସ୍ମିଥ୍‌ଙ୍କ ଛକା ବର୍ଷା

ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଦେଖିଲେ ୨୦ କୋଟି