ଗୁରୁବାରଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ:ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଏକାଦଶ ଚୟନ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଛି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧/୮ : ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ୱେଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଜ୍‌-ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ । ଏହି ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍‌ ଜରିଆରେ ଉଭୟ ଦଳ ଆଇସିସି ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ସିପ୍‌ରେ ପଦାର୍ପଣ କରିବେ । ଆଣ୍ଟିଗୁଆର ନର୍ଥ ସାଉଣ୍ଡ ସ୍ଥିତ ସାର୍‌ ଭିଭିଆନ ରିଚାର୍ଡ୍ସ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଦଳରେ କୌଣସି ଆହତ ସମସ୍ୟା ନାହିଁ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଖେଳାଳି ଉନ୍ନତ ଫର୍ମରେ ରହିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଏକାଦଶ ଚୟନ କରିବା ଟିମ୍‌ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ସାଜିଛି ।

ଦୀର୍ଘ ୮ ମାସ ପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିବାକୁ ଯାଉଛି । ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଏକାଦଶ ଚୟନ ପୂର୍ବରୁ ଟିମ୍‌ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଆଗରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଛି । ଗତ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ୫ଟି ଶତକ ଅର୍ଜନ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥିବା ରୋହିତ ଶର୍ମା ଟେଷ୍ଟ ଦଳର ନିୟମିତ ସଦସ୍ୟ ନଥିଲେ ହେଁ ବର୍ତ୍ତମାନର ଫର୍ମ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ଏକାଦଶର ଦୃଢ ଦାବିଦାର । ସେହିପରି ଉପ ଅଧିନାୟକ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ ଅଭ୍ୟାସ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି । ଅଲ୍‌ରାଉଣ୍ଡର ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଦଳରେ ନଥିବାରୁ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଏକାଦଶରେ ୬ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ସବୁ ଦିଗକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେଲେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଦ୍ରେକ ହେବା ସ୍ୱାଭାବିକ୍‌ । ପ୍ରଥମତଃ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ୨ଟି ସ୍ଥାନକୁ ନେଇ ୩ ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌(ରୋହିତ, ରାହାଣେ, ହନୁମା ବିହାରୀ) ଦୌଡ଼ରେ ରହିଛନ୍ତି । ଠିକ୍‌ ସେହିପରି ୱିକେଟ୍‌ କିପର ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ରିଶବ ପନ୍ତ ଓ ରିଦ୍ଧିମାନ ଶାହାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣକୁ ଚୟନ କରିବା କଷ୍ଟକର । ସ୍ପିନ ବିଭାଗରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅବସ୍ଥା । ୬ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଖେଳିଲେ ଏକାଦଶରେ ଜଣେ ସ୍ପିନରଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ମିଳିବ । ଏହି ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ରବି ଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ୱିନ, ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ଓ କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କୁ ଚୟନ କରିବା କଷ୍ଟକର ।

ରାହାଣେ-ରୋହିତ-ବିହାରୀ: ମଧ୍ୟଭାଗରେ ୩ଦାବିଦାର
ଗତ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୱେଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ବିପକ୍ଷରେ ଟେଷ୍ଟ ପଦାର୍ପଣ କରି ପୃଥ୍ୱୀ ଶ’ ଶତକ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଦଳରେ ନାହାନ୍ତି । ଫଳରେ ମୟଙ୍କ ଅଗ୍ରୱାଲ ଓ ଲୋକେଶ ରାହୁଲ ପାଳି ଆରମ୍ଭ କରିବା ନିଶ୍ଚିତ । ୩ ନଂ ସ୍ଥାନରେ ଚେତେଶ୍ୱର ପୂଜାରା ଓ ୪ନଂ ସ୍ଥାନରେ ବିରାଟ କୋହଲି ବ୍ୟାଟିଂ କରିବେ ।
ବ୍ୟାଟିଂ କ୍ରମର ୫ ଓ ୬ ନଂ ସ୍ଥାନକୁ ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ୩ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଦୌଡରେ ରହିଛନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଟେଷ୍ଟ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିବା ବିହାରୀ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ନିୟମିତ ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଛନ୍ତି । ୱେଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଏ’ (ଭାରତ ଏ’ ପକ୍ଷରୁ) ବିପକ୍ଷରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଅନଫିସିଆଲ୍‌ ଟେଷ୍ଟରେ ସେ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଖେଳି ଶତକ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ ।

ରୋହିତ ଶର୍ମା ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଗତ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଏକ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିଥିଲେ । ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ସେ ଅପରାଜିତ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ କ୍ୟାରିୟର୍‌ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଫର୍ମରେ ରହିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ଏକାଦଶରୁ ବାଦ ଦେବାର କୌଣସି ବଳିଷ୍ଠ କାରଣ ନାହିଁ ।
ରାହାଣେ ଟେଷ୍ଟ ଦଳର ଉପ ଅଧିନାୟକ । ଅବଶ୍ୟ ଫର୍ମ ଫେରି ପାଇବାକୁ ସେ ସଂଘର୍ଷ ଚଳାଇଛନ୍ତି । ଗତ ୨ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରାହାଣେ ୧୭ଟି ଟେଷ୍ଟ ଖେଳି ସାରିଥିଲେ ହେଁ ଗୋଟିଏ ହେଲେ ଶତକ ଅର୍ଜନ କରିପାରି ନାହାନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ କାଉଣ୍ଟି କ୍ରିକେଟ୍‌(ଦ୍ୱିତୀୟ ଡିଭିଜନ) ଖେଳି ସେ ଏକ ଶତକ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ ।

କିଏ ହେବେ ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ୱିକେଟ୍‌ କିପର?
ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍‌ରୁ ଅବସର ନେବା ପରଠୁ ରିଦ୍ଧିମାନ ଶାହା ଟେଷ୍ଟ ଦଳର ପ୍ରଥମ ୱିକେଟ୍‌ କିପର ଥିଲେ । ହେଲେ ଆହତ ସମସ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କୁ ୧୮ ମାସ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ରିଶଭ ପନ୍ତ ଟେଷ୍ଟ ପଦାର୍ପଣ କରି ଉଭୟ ଇଂଲଣ୍ଡ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଶତକ ଅର୍ଜନ କରିସାରିଛନ୍ତି ।
ୱିକେଟ୍‌ କିପର ଚୟନ କରିବା ଟିମ୍‌ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ପକ୍ଷରେ ସହଜ ହେବ ନାହିଁ । ଆହତ ଯୋଗୁଁ ବାଦ ପଡ଼ିଥିବା ଖେଳାଳି ଫିଟ୍‌ ହୋଇ ଦଳକୁ ଫେରିବା ପରେ ନିଦ୍ୱର୍ନ୍ଦରେ ଏକାଦଶରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବାର ନଜିର ରହି ଆସିଛି । ହେଲେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପକ୍ଷରେ ଏହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ଅବଶ୍ୟ ଭାରତ ଏ’ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଖେଳି ଶାହା ୨ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ୱିକେଟ୍‌ କିପିଙ୍ଗ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ତ୍ରୁଟି ଦେଖିବାକୁ ମିଳି ନଥିଲା ।

ସ୍ପିନର ଚୟନ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା
ଟେଷ୍ଟ ଦଳରେ ୩ ଜଣ ସ୍ପିନର (ରବି ଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ୱିନ, ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା, କୁଲଦୀପ ଯାଦବ)ଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି । ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟରେ ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ କିମ୍ବା ୨ ଜଣଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିପାରେ । ନର୍ଥ ସାଉଣ୍ଡ ପିଚ୍‌ ପେସ୍‌ ବୋଲରଙ୍କ ସୁହାଇବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଥିବାରୁ ଭାରତ ୬ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌, ୪ ବୋଲର ଓ ଜଣେ ୱିକେଟ୍‌ କିପରଙ୍କୁ ଖେଳାଇବା ଆଶା କରାଯାଉଛି । ୨ ଜଣ ସ୍ପିନର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ ଜଣେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଏକାଦଶରୁ ବାଦ ପଡ଼ିବେ ।

ପ୍ରଦର୍ଶନ ଓ ଫର୍ମକୁ ଦେଖିଲେ ୩ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣକୁ ଚୟନ କରିବା ଏକ ପ୍ରକାର ଅସମ୍ଭବ । ଜାଡେଜା ଉଭୟ ବୋଲିଂ ଓ ବ୍ୟାଟିଂରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଅଶ୍ୱିନ ଫିଟ୍‌ନେସ୍‌ ସମସ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତରେ ଗୋଟିଏ ମାତ୍ର ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିଥିଲେ । ହେଲେ ଏହାପରେ ସେ କାଉଣ୍ଟି କ୍ରିକେଟ୍‌(୩ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ୨୩ଟି ୱିକେଟ୍‌)ରେ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ସଫଳତା ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି ।

କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ଦଳର ଏକମାତ୍ର ଲେଗ୍‌ ସ୍ପିନର । ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟରୁ ଦୌଡରୁ ବାଦ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ଏଭଳି ଏକାଧିକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଟିମ୍‌ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ନିକଟରେ ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ସମୟ ରହିଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ବିରାଟଙ୍କୁ ଆଉ ଏକ ସଫଳତା, ୫ମ ଖେଳାଳି ଭାବେ କଲେ ଏହି ରେକର୍ଡ

ମେଡିକାଲରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ହେଲେ କପିଲ ଦେବ, ଚେତନ ଶର୍ମା କହିଲେ..

IPL-2020: ଆଜି ଡିଫେଣ୍ଡିଂ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସକୁ ଭେଟିବ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ, ପ୍ଲେ-ଅଫ୍‌ ଦୌଡ଼ରେ ରହିବା ପାଇଁ RRର ‘କର ବା ମର’ ସ୍ଥିତି

ଅଲିମ୍ପିଆନ ହକି ତାରକା ମୋହିନ୍ଦର ପାଲ ସିଂହ ଅସୁସ୍ଥ, ଦିଲ୍ଲୀ ଆପୋଲୋ ହସ୍‌ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ

IPL-2020: ଆଜି ଅପରାହ୍ନରେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍‌ସ ଓ ରୟାଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ମଧ୍ୟରେ ମୁକାବିଲା

ସୁସ୍ଥ ହେଉଛନ୍ତି କପିଳ ଦେବ: ହସ୍‌ପିଟାଲ ବେଡ୍‌ରୁ ହସ ସହ ‘ଥମ୍ପସ୍‌ ଅପ୍‌’ ଫଟୋ ସେୟାର କଲେ