PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କ୍ରୁଜ୍ ଡ୍ରଗ୍ସ ପାର୍ଟି ମାମଲା –ଅକ୍ଟୋବର ୩୦ ତାରିଖ ଯାଏ ଜେଲରେ ରହିବେ ଆର୍ୟନ ଖାନ୍ , ଆର୍ୟନଙ୍କ ହାଜତ ମିଆଦ ବୃଦ୍ଧ କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏନ୍ସିବି କୋର୍ଟ
  • ||
  • ନଵମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ପଦ୍ଧତିରେ ପରିଵର୍ତ୍ତନ : ଵର୍ଷକୁ ୪ଟି ଫରମେଟିଭ୍ ଆସେସମେଣ୍ଟ ହେଵ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା – କେ ଗାଁ ଥାନା ଆଇଆଇସି ଡମୁ ପରଜା ନିଲମ୍ୱିତ , କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଲେ କଳାହାଣ୍ଡି ଏସ୍‌ପି
  • ||
  • ୩ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ିଲା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା, ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କ୍ୟାବିନେଟର ମଞ୍ଜୁରୀ
  • ||
  • ପାଡ଼ୁଆ: ଜଙ୍ଗଲରୁ ପାଡ଼ୁଆ: ୮୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ପାଡୁଆ ଥାନା ପୋଲିସ, ଗଞ୍ଜେଇ ମାଫିଆଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମମିତା ମେହେର ମର୍ଡର ମିଷ୍ଟ୍ରି, ଅଟକ ଜେସିବି ଡ୍ରାଇଭର ଗିରଫ କରିପାରେ ପୋଲିସ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼​‌: ଗୁଣି ଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ଟ୍ରିପଲ ମର୍ଡର ଘଟଣା, ୯ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କଲେ ଜିଲ୍ଲା ଓ ଦୌରା ଜଜ ଅଦାଲତ
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ମମିତା ମେହର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ କରାଯାଉ : ସ୍ମୃତିରାଣୀ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ କ୍ଲାସରୁମ ପାଠପଢ଼ା, ନଭେମ୍ୱର ପହିଲାରୁ ୟୁନିଫର୍ମ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜିଠୁ ସେବାୟତଙ୍କ ଡ୍ରେସ୍‌କୋଡ୍, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପାରମ୍ପରିକ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରି ପ୍ରବେଶ କରିବେ ସେବକ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆଜି ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ବଲାଙ୍ଗୀର ବନ୍ଦ ପାଳନ, ସକାଳ ୬ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ଯୁକ୍ତ ୩ ସ୍ପଟ୍‌ ନାମଲେଖା ଆବେଦନ କପି ଦାଖଲ ଶେଷ, ୨୭ରୁ ନାମଲେଖା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଶୁଖିଲା ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||

ଭାରତର ପରମାଣୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଟାର୍ଗେଟରେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରମୁଖ ସହର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮୧୨: ଯଦି ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହୁଏ ତେବେ ପାକିସ୍ତାନର ଏଭଳି କିଛି ଅଞ୍ଚଳ ନାହିଁ ଯାହା ଭାରତର ଟାର୍ଗେଟରେ ନାହିଁ। ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାରତ  ୩୨ ଲକ୍ଷ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିବ୍ୟପ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ କେବଳ ୭ ଲକ୍ଷ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟରରେ  ସୀମିତ ରହିଛି। ତେଣୁ  ପାକିସ୍ତାନକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ଭାରତ ପାଇଁ ଖୁବ୍ ସହଜ କଥା। ଭାରତ ନିଜର ପ୍ରାୟ ୫୬ ପ୍ରତିଶତ ପରମାଣୁ ବୋମା ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ଭୂପୃଷ୍ଠକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କରିପାରୁଥିବା ମିସାଇଲ ମୁତୟନ କରିଛି।

source: https://nationalinterest.org

ଭାରତ ପାଖରେ ଯଦିଓ ପାକିସ୍ତାନ ଠାରୁ ୫-୧୦ ପରମାଣୁ ବୋମା କମ୍ ଥାଇପାରେ କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର କୌଣସି ସହରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଧ୍ବଂସ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ପାଖରେ ଥିବା ପରମାଣୁ ବୋମା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ରହିଛି।   ଭାରତର ରାଜସ୍ଥାନ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଭଳି ୩ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ଯଦି ମିଶାଇ ଦିଆଯିବ ତେବେ ପାକିସ୍ତାନ ଏହା ଠାରୁ ଛୋଟ ପଡିଯିବ। ଅଗ୍ନି ଓ ପୃଥବୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଟାର୍ଗେଟରେ ରହିଛି  ପାକିସ୍ତାନର ୫୬ ପ୍ରତିଶତ ଅଞ୍ଚଳ। ଏହାଛଡା ୧୫ ସାଗରିକା ଯୁଦ୍ଧଜାହାଜରେ ୧୨ ପରମାଣୁ ହତିଆର ରହିଛି। ଏହାକୁ ଭାରତ ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ଥିବା ଆଇଏନ୍ଏସ୍ ଅରିହନ୍ତ ନାମକ ଏକ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ରଖିଛି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ପାକିସ୍ତାନର ଇସଲାମାବାଦ, ରାଓ୍ବଲପିଣ୍ଡି, ଲାହୋର, କରାଚୀ ସମେତ ପାକିସ୍ତାନର ସେନା କ୍ୟାମ୍ପକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରେ।  

source: https://www.indiatoday.in

ଭାରତ ପାଖରେ ଅ​‌ଢେଇ ଶହ କିଲୋମିଟର ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରୁଥିବା ସ୍ବଳ୍ପଦୂରଗାମୀ ବାଲାଷ୍ଟିକ୍ ମିଶାଇଲ ଅନେକ ଗୁଡିଏ ରହିଛି। ଯାହାକି ୨୪ଟି ପରମାଣୁ ବୋମା ନିକ୍ଷେପ କରିପାରିବ। ଏହା ପାକିସ୍ତାନର ଲାହୋର, ସିୟାଲକୋଟ, ଇସଲାମାବାଦ, ରାଓ୍ବଲପିଣ୍ଡିକୁ ସହଜରେ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରିବ। ସେଭଳି ଅଗ୍ନି-୧, ଅଗ୍ନି-୨ ନାମରେ ଥିବା ଦୁଇ ପରମାଣୁ ହତିଆର ଥିବା ୨୦ ବାଲାଷ୍ଟିକ୍ ମିଶାଇଲ ମଧ୍ୟ  ଭାରତ ପାଖରେ ରହିଛି। ଯାହାକି ୭୦୦ ରୁ ୨୦୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରିବ। ଏହାର ପରିସରରେ ଇସଲାମାବାଦ, ରାଓ୍ବଲପିଣ୍ଡି, ମୁଲତାନ, ପେଶାଓ୍ବର, କରାଚୀ, କ୍ବେଟା କିମ୍ବା ଗ୍ବାଦର ରହିପାରିବ।  ଅଗ୍ନି-୩, ଅଗ୍ନି-୪ ଏବଂ ଅଗ୍ନି-୫ ଦୂରଗାମୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପାକିସ୍ତାନକୁ  ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଧ୍ବଂସ କରିପାରେ।  ଭାରତ ପାଖରେ ଧନୁ​‌ଷ ନାମକ ସ୍ବଳ୍ପ ଦୂରଗାମୀ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ରହିଛି। ପରମାଣୁ ହତିଆରର ୪୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶ ଆକାଶ ମାର୍ଗରୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ ରହିଛି। ଭାରତର ଜାଗୁଆର ୧୬ ଫାଇଟର ଜେଟ୍ ଓ ମିରାଜ ୨୦୦୦ ଏକାଠି ୩୨ ଟି ପରମାଣୁ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର