PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶଦ୍ରୋହୀ ୟାସିନ ମଲିକକୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇବା ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ଶୁଣାଇଲେ ଦଣ୍ଡାଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର : ଭବାନୀପାଲି ଠାରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା , ଟ୍ରକ୍ ଧକ୍କାରେ ୩ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , ମୃତକଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳନାହିଁ
  • ||
  • କଳିଙ୍ଗା ଘାଟିରେ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୬ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା, ଏଣିକି କଳିଙ୍ଗା ଘାଟି ଦେଇ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ , ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରାଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା : ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୭ ଗ୍ରାମ୍‌ର ବ୍ରାଉନସୁଗର ଜବତ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ପାର୍କିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ ଚଢିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ହେଲ୍‌ପର୍ ମୃତ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟକା, ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଟିକେଟରୁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ କପିଲ ସିବଲ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦରୁ ଛଡ଼ାଯିବ ପ୍ରଥମ ବନ୍ୟାଜଳ, ତଳ ମୁଣ୍ଡର ୧୨ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ହାରୁଛି କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିଲା, ଆଜିଠୁ ବଢ଼ିବ ତାପମାତ୍ରା
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍, ୬ ମୃତ ୩୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ସାପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ଗୋରୁ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ୨୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ଭାରତର ପରମାଣୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଟାର୍ଗେଟରେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରମୁଖ ସହର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮୧୨: ଯଦି ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହୁଏ ତେବେ ପାକିସ୍ତାନର ଏଭଳି କିଛି ଅଞ୍ଚଳ ନାହିଁ ଯାହା ଭାରତର ଟାର୍ଗେଟରେ ନାହିଁ। ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାରତ  ୩୨ ଲକ୍ଷ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିବ୍ୟପ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ କେବଳ ୭ ଲକ୍ଷ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟରରେ  ସୀମିତ ରହିଛି। ତେଣୁ  ପାକିସ୍ତାନକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ଭାରତ ପାଇଁ ଖୁବ୍ ସହଜ କଥା। ଭାରତ ନିଜର ପ୍ରାୟ ୫୬ ପ୍ରତିଶତ ପରମାଣୁ ବୋମା ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ଭୂପୃଷ୍ଠକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କରିପାରୁଥିବା ମିସାଇଲ ମୁତୟନ କରିଛି।

source: https://nationalinterest.org

ଭାରତ ପାଖରେ ଯଦିଓ ପାକିସ୍ତାନ ଠାରୁ ୫-୧୦ ପରମାଣୁ ବୋମା କମ୍ ଥାଇପାରେ କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର କୌଣସି ସହରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଧ୍ବଂସ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ପାଖରେ ଥିବା ପରମାଣୁ ବୋମା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ରହିଛି।   ଭାରତର ରାଜସ୍ଥାନ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଭଳି ୩ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ଯଦି ମିଶାଇ ଦିଆଯିବ ତେବେ ପାକିସ୍ତାନ ଏହା ଠାରୁ ଛୋଟ ପଡିଯିବ। ଅଗ୍ନି ଓ ପୃଥବୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଟାର୍ଗେଟରେ ରହିଛି  ପାକିସ୍ତାନର ୫୬ ପ୍ରତିଶତ ଅଞ୍ଚଳ। ଏହାଛଡା ୧୫ ସାଗରିକା ଯୁଦ୍ଧଜାହାଜରେ ୧୨ ପରମାଣୁ ହତିଆର ରହିଛି। ଏହାକୁ ଭାରତ ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ଥିବା ଆଇଏନ୍ଏସ୍ ଅରିହନ୍ତ ନାମକ ଏକ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ରଖିଛି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ପାକିସ୍ତାନର ଇସଲାମାବାଦ, ରାଓ୍ବଲପିଣ୍ଡି, ଲାହୋର, କରାଚୀ ସମେତ ପାକିସ୍ତାନର ସେନା କ୍ୟାମ୍ପକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରେ।  

source: https://www.indiatoday.in

ଭାରତ ପାଖରେ ଅ​‌ଢେଇ ଶହ କିଲୋମିଟର ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରୁଥିବା ସ୍ବଳ୍ପଦୂରଗାମୀ ବାଲାଷ୍ଟିକ୍ ମିଶାଇଲ ଅନେକ ଗୁଡିଏ ରହିଛି। ଯାହାକି ୨୪ଟି ପରମାଣୁ ବୋମା ନିକ୍ଷେପ କରିପାରିବ। ଏହା ପାକିସ୍ତାନର ଲାହୋର, ସିୟାଲକୋଟ, ଇସଲାମାବାଦ, ରାଓ୍ବଲପିଣ୍ଡିକୁ ସହଜରେ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରିବ। ସେଭଳି ଅଗ୍ନି-୧, ଅଗ୍ନି-୨ ନାମରେ ଥିବା ଦୁଇ ପରମାଣୁ ହତିଆର ଥିବା ୨୦ ବାଲାଷ୍ଟିକ୍ ମିଶାଇଲ ମଧ୍ୟ  ଭାରତ ପାଖରେ ରହିଛି। ଯାହାକି ୭୦୦ ରୁ ୨୦୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରିବ। ଏହାର ପରିସରରେ ଇସଲାମାବାଦ, ରାଓ୍ବଲପିଣ୍ଡି, ମୁଲତାନ, ପେଶାଓ୍ବର, କରାଚୀ, କ୍ବେଟା କିମ୍ବା ଗ୍ବାଦର ରହିପାରିବ।  ଅଗ୍ନି-୩, ଅଗ୍ନି-୪ ଏବଂ ଅଗ୍ନି-୫ ଦୂରଗାମୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପାକିସ୍ତାନକୁ  ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଧ୍ବଂସ କରିପାରେ।  ଭାରତ ପାଖରେ ଧନୁ​‌ଷ ନାମକ ସ୍ବଳ୍ପ ଦୂରଗାମୀ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ରହିଛି। ପରମାଣୁ ହତିଆରର ୪୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶ ଆକାଶ ମାର୍ଗରୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ ରହିଛି। ଭାରତର ଜାଗୁଆର ୧୬ ଫାଇଟର ଜେଟ୍ ଓ ମିରାଜ ୨୦୦୦ ଏକାଠି ୩୨ ଟି ପରମାଣୁ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର