PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ଘରେ ଚଢ଼ାଉ , ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଓ ସଂପର୍କୀୟଙ୍କ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଚଢ଼ାଉ , ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଘରୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ , ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଜବତ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ୨ ଅଣକାଶ୍ମୀରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ଆତଙ୍କବାଦୀ , ଯବାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜୋରଦାର
  • ||
  • କଟକ ଜଗତପୁର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ଅଗରବତୀ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ , ଏସ୍ଏସ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜର୍ସ ନାମକ କାରଖାନାରେ ନିଆଁ , ନିଆଁ ଆୟତ୍ତ ପାଇଁ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର ଉଦ୍ୟମ , ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ତିଆରି ହେଉଥିଲା ମଙ୍ଗଲଦୀପ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଅଗରବତୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡା ସହର ଉପକଣ୍ଠ ନାଗାବଳି ନଦୀରେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ଦୁଇ ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନିଖୋଜ ।
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକାଙ୍କ ପାଇଲଟ ଗାଡ଼ି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ସମେତ ୫ ଆହତ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ଓ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ବେଳାଭୂମି ନିକଟ ହୋଟେଲରେ ସେକ୍ସ ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୨୮୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ପାରିବାରିକ କଳହର କରୁଣ ପରିଣତି, ବୋହୂକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା କଲା ଶାଶୂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୪୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡା : ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଲାଗି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ଠାରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ, ମୁନିଗୁଡା ଓ ଭବାନୀପାଟନାକୁ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଦିନ ବର୍ଷା, ଆସନ୍ତାକାଲି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଓ ବାଲେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜିଠୁ ଓଜେଇଇ କାଉନ୍‌ସିଲିଂ, ୫ ନଭେମ୍ବରରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲର୍ଟମେଣ୍ଟ
  • ||
  • ଅଲ୍‌ ଅମିରତ୍‌ : ଆଜିଠୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପ୍, ସଙ୍ଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବାଂଲାଦେଶ-ସ୍କଟ୍‌ଲାଣ୍ଡ ମୁକାବିଲା
  • ||

ଜିଏସ୍‌ପି ପ୍ରତ୍ୟାହାରର ଜବାବ ଦେବ ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୬ା୩(ଏଜେନ୍ସି): ଜେନେରାଲାଇଜ୍‌ଡ ସିଷ୍ଟମ୍‌ ଅଫ୍‌ ପ୍ରିଫରେନ୍‌ସେସ୍‌ (ଜିଏସ୍‌ପି) ବା ବ୍ୟାପକ ଅଗ୍ରାଧିକାର ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଆମେରିକା ନିଜ ଜିଦ୍‌ରେ ଅଟଳ ରହିଛି । ଭାରତକୁ ମିଳୁଥିବା ଜିଏସ୍‌ପି ସୁବିଧାକୁ ଏହା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେବାକୁ ଯାଉଛି । ତେବେ ଭାରତ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଯେଉଁ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଉଥିଲା, ତାହା ଭୁଲ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଭାରତ ଏହାର ଜବାବ ଦେବ ବୋଲି କହିଛି । ସମ୍ଭବତଃ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧ ତାରିଖରୁ ଆମେରିକାର ୨୯ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଭାରତ ଟିକସ ପରିମାଣ ବଢ଼ାଇବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଜିଏସ୍‌ପି ସୁବିଧା ଜାରି ରଖିବା ପାଇଁ ଆମେରିକାକୁ ଗତବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରେ ଭାରତ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲା । ଭାରତ ନିଜ ଯୁକ୍ତିରେ କହିଥିଲା କି ଆମେରିକାର ଜିଏସ୍‌ପି ସୁବିଧା ବଳବତ୍ତର ରହିବା ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ଡାଉନ୍‌ଷ୍ଟ୍ରିମ୍‌ କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକ ଭାରତରୁ ସ୍ୱଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟରେ କଞ୍ଚାମାଲ ଓ ଅନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିପାରିବେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକ ଉଭୟ ଘରୋଇ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଆଗୁଆ ରହିପାରିବେ । ଏହାପରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱ ବାଣିଜ୍ୟ ସଂଗଠନ (ଡବ୍ଲ୍ୟୁଟିଓ) ନିକଟରେ ଫେରାଦ ହୋଇଥିଲା । ଆମେରିକା ଅଧିକ ଫାଇଦା ପାଇଁ ମନମୁଖି ଭାବେ ଜିଏସ୍‌ପି ସୁବିଧାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ବୋଲି ଏହା କହିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଆମେରିକା ନିଜ ଜିଦ୍‌ରେ ଅଟଳ ରହି ଜିଏସ୍‌ପି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ଆମେରିକାର ଚଣା, ମସୁର ଡାଲି, ୱାଲ୍‌ନଟ୍‌, ବୋରିକ୍‌ ଏସିଡ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟ ନିଦାନ ଉପାଦାନ ଭଳି ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଟିକସ ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆମେରିକା ଉପରେ ୨୯ କୋଟି ଡଲାରର ବୋଝ ପଡ଼ିବ । ୨୦୧୮ ଜୁନ୍‌ରେ ଏହି ଟିକସ ବଢ଼ାଇବ ବୋଲି ଭାରତ କହିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରିନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧ରୁ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଗତବର୍ଷ ଭାରତର କେତେକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଇସ୍ପାତ ଓ ଆଲୁମିନିୟମ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ଟାରିଫ୍‌ ପରିମାଣ ବଢ଼ାଇବ ବୋଲି ଆମେରିକା ଘୋଷଣା କରିଥିଲା । ତେଣୁ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଆମେରିକାର କେତେକ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଟିକସ ପରିମାଣ ବଢ଼ାଇବା ନେଇ ଧମକ ଦେଇଥିଲା । ଏହା ସେତେବେଳଠାରୁ ଲାଗୁ ହୋଇନଥିଲା । ଏବେ ଆମେ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରିବୁ । ଭାରତ ଯଦି ଜିଏସ୍‌ପି ବାବଦରେ ନିଜ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କାଏମ ରହେ, ତେବେ ଆମେରିକାର ୨୯ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଆମେ ଟିକସ ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି କରିବୁ । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଆମେରିକାରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ଆଣ୍ଠୁ ପ୍ରତିରୋପଣ ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ଷ୍ଟେଣ୍ଟ୍‌ ଭଳି ଉତ୍ପାଦକୁ ଭାରତ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଡାକ୍ତରୀ ଉପକରଣ ବିବେଚନା କରି ଏଗୁଡ଼ିକର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ମୂଲ୍ୟ ସୀମା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି । କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟରେ ଏଗୁଡ଼ିକୁ ଭାରତରେ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନିଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି । ସେମାନେ ଏଥିରୁ ଅଧିକ ଆୟ କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି । ଏହି ସୀମାକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଚାପ ପକାଉଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ରାଜି ହେଉନାହିଁ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର