PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ଜିଏସ୍‌ପି ପ୍ରତ୍ୟାହାରର ଜବାବ ଦେବ ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୬ା୩(ଏଜେନ୍ସି): ଜେନେରାଲାଇଜ୍‌ଡ ସିଷ୍ଟମ୍‌ ଅଫ୍‌ ପ୍ରିଫରେନ୍‌ସେସ୍‌ (ଜିଏସ୍‌ପି) ବା ବ୍ୟାପକ ଅଗ୍ରାଧିକାର ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଆମେରିକା ନିଜ ଜିଦ୍‌ରେ ଅଟଳ ରହିଛି । ଭାରତକୁ ମିଳୁଥିବା ଜିଏସ୍‌ପି ସୁବିଧାକୁ ଏହା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେବାକୁ ଯାଉଛି । ତେବେ ଭାରତ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଯେଉଁ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଉଥିଲା, ତାହା ଭୁଲ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଭାରତ ଏହାର ଜବାବ ଦେବ ବୋଲି କହିଛି । ସମ୍ଭବତଃ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧ ତାରିଖରୁ ଆମେରିକାର ୨୯ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଭାରତ ଟିକସ ପରିମାଣ ବଢ଼ାଇବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଜିଏସ୍‌ପି ସୁବିଧା ଜାରି ରଖିବା ପାଇଁ ଆମେରିକାକୁ ଗତବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରେ ଭାରତ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲା । ଭାରତ ନିଜ ଯୁକ୍ତିରେ କହିଥିଲା କି ଆମେରିକାର ଜିଏସ୍‌ପି ସୁବିଧା ବଳବତ୍ତର ରହିବା ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ଡାଉନ୍‌ଷ୍ଟ୍ରିମ୍‌ କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକ ଭାରତରୁ ସ୍ୱଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟରେ କଞ୍ଚାମାଲ ଓ ଅନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିପାରିବେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକ ଉଭୟ ଘରୋଇ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଆଗୁଆ ରହିପାରିବେ । ଏହାପରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱ ବାଣିଜ୍ୟ ସଂଗଠନ (ଡବ୍ଲ୍ୟୁଟିଓ) ନିକଟରେ ଫେରାଦ ହୋଇଥିଲା । ଆମେରିକା ଅଧିକ ଫାଇଦା ପାଇଁ ମନମୁଖି ଭାବେ ଜିଏସ୍‌ପି ସୁବିଧାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ବୋଲି ଏହା କହିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଆମେରିକା ନିଜ ଜିଦ୍‌ରେ ଅଟଳ ରହି ଜିଏସ୍‌ପି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ଆମେରିକାର ଚଣା, ମସୁର ଡାଲି, ୱାଲ୍‌ନଟ୍‌, ବୋରିକ୍‌ ଏସିଡ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟ ନିଦାନ ଉପାଦାନ ଭଳି ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଟିକସ ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆମେରିକା ଉପରେ ୨୯ କୋଟି ଡଲାରର ବୋଝ ପଡ଼ିବ । ୨୦୧୮ ଜୁନ୍‌ରେ ଏହି ଟିକସ ବଢ଼ାଇବ ବୋଲି ଭାରତ କହିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରିନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧ରୁ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଗତବର୍ଷ ଭାରତର କେତେକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଇସ୍ପାତ ଓ ଆଲୁମିନିୟମ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ଟାରିଫ୍‌ ପରିମାଣ ବଢ଼ାଇବ ବୋଲି ଆମେରିକା ଘୋଷଣା କରିଥିଲା । ତେଣୁ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଆମେରିକାର କେତେକ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଟିକସ ପରିମାଣ ବଢ଼ାଇବା ନେଇ ଧମକ ଦେଇଥିଲା । ଏହା ସେତେବେଳଠାରୁ ଲାଗୁ ହୋଇନଥିଲା । ଏବେ ଆମେ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରିବୁ । ଭାରତ ଯଦି ଜିଏସ୍‌ପି ବାବଦରେ ନିଜ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କାଏମ ରହେ, ତେବେ ଆମେରିକାର ୨୯ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଆମେ ଟିକସ ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି କରିବୁ । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଆମେରିକାରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ଆଣ୍ଠୁ ପ୍ରତିରୋପଣ ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ଷ୍ଟେଣ୍ଟ୍‌ ଭଳି ଉତ୍ପାଦକୁ ଭାରତ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଡାକ୍ତରୀ ଉପକରଣ ବିବେଚନା କରି ଏଗୁଡ଼ିକର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ମୂଲ୍ୟ ସୀମା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି । କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟରେ ଏଗୁଡ଼ିକୁ ଭାରତରେ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନିଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି । ସେମାନେ ଏଥିରୁ ଅଧିକ ଆୟ କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି । ଏହି ସୀମାକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଚାପ ପକାଉଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ରାଜି ହେଉନାହିଁ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର