PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହରିଆଣାରେ ୨୪ମଇ ଯାଏ ବଢ଼ିଲା ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌ , ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଖଟ୍ଟର କହିଲେ –ଜନତାଙ୍କ ଦାବି ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଜାଡେଜାଙ୍କ କରୋନାରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଫିଲ୍ମ କିମ୍ଵା ସିରିୟଲ ସୁଟିଂ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ସମସ୍ତ ଇନଡୋର ଓ ଆଉଟଡୋର ସୁଟିଂ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ୨୪ରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ: ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବ, ଅବପାତ ରୂପ ନେବା ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ଅନୁକୂଳ…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୭୩୨ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬ ଲକ୍ଷ ୧୨ ହଜାର ଟପିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୯ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୧୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ସଇଁତଳା : ଜମିବାଡ଼ି କଳହକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଙ୍ଘର୍ଷ, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଅଟକ
  • ||
  • ପାଟଣାଗଡ଼ : କରୋନା ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଗଲେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ କୈଳାଶ ସାହୁ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଓଲଟିଲା କାଠ ବୋଝେଇ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ, ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସ୍ୱର୍ଗତ ରଘୁନାଥ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ପୁଅ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଗୁରୁତର, କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ପରେ ଚାଲିଛି ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାରଠୁ ଅନ୍‌ଲାନ୍‌ରେ ମିଳିବ ମଦ, ସକାଳ ୭ଟାରୁ ସଂଧ୍ୟା ୫ଟା ଯାଏଁ ଦେଇ ପାରିବେ ଅର୍ଡର, ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ମଦ କିଣିଲେ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଡେଲିଭାରୀ ଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପାରା ଧରିବାକୁ ଯାଇ ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍ରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଳିଗଲା ନାବାଳକ, ଗୁରୁତର ଆହତ ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମାସ ଶେଷକୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ ପିକ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିବ, ଜୁନ୍‌ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ କମିପାରେ
  • ||
  • କଟକ : ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ !
  • ||

ଜିଏସ୍‌ପି ପ୍ରତ୍ୟାହାରର ଜବାବ ଦେବ ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୬ା୩(ଏଜେନ୍ସି): ଜେନେରାଲାଇଜ୍‌ଡ ସିଷ୍ଟମ୍‌ ଅଫ୍‌ ପ୍ରିଫରେନ୍‌ସେସ୍‌ (ଜିଏସ୍‌ପି) ବା ବ୍ୟାପକ ଅଗ୍ରାଧିକାର ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଆମେରିକା ନିଜ ଜିଦ୍‌ରେ ଅଟଳ ରହିଛି । ଭାରତକୁ ମିଳୁଥିବା ଜିଏସ୍‌ପି ସୁବିଧାକୁ ଏହା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେବାକୁ ଯାଉଛି । ତେବେ ଭାରତ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଯେଉଁ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଉଥିଲା, ତାହା ଭୁଲ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଭାରତ ଏହାର ଜବାବ ଦେବ ବୋଲି କହିଛି । ସମ୍ଭବତଃ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧ ତାରିଖରୁ ଆମେରିକାର ୨୯ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଭାରତ ଟିକସ ପରିମାଣ ବଢ଼ାଇବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଜିଏସ୍‌ପି ସୁବିଧା ଜାରି ରଖିବା ପାଇଁ ଆମେରିକାକୁ ଗତବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରେ ଭାରତ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲା । ଭାରତ ନିଜ ଯୁକ୍ତିରେ କହିଥିଲା କି ଆମେରିକାର ଜିଏସ୍‌ପି ସୁବିଧା ବଳବତ୍ତର ରହିବା ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ଡାଉନ୍‌ଷ୍ଟ୍ରିମ୍‌ କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକ ଭାରତରୁ ସ୍ୱଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟରେ କଞ୍ଚାମାଲ ଓ ଅନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିପାରିବେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକ ଉଭୟ ଘରୋଇ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଆଗୁଆ ରହିପାରିବେ । ଏହାପରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱ ବାଣିଜ୍ୟ ସଂଗଠନ (ଡବ୍ଲ୍ୟୁଟିଓ) ନିକଟରେ ଫେରାଦ ହୋଇଥିଲା । ଆମେରିକା ଅଧିକ ଫାଇଦା ପାଇଁ ମନମୁଖି ଭାବେ ଜିଏସ୍‌ପି ସୁବିଧାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ବୋଲି ଏହା କହିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଆମେରିକା ନିଜ ଜିଦ୍‌ରେ ଅଟଳ ରହି ଜିଏସ୍‌ପି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ଆମେରିକାର ଚଣା, ମସୁର ଡାଲି, ୱାଲ୍‌ନଟ୍‌, ବୋରିକ୍‌ ଏସିଡ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟ ନିଦାନ ଉପାଦାନ ଭଳି ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଟିକସ ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆମେରିକା ଉପରେ ୨୯ କୋଟି ଡଲାରର ବୋଝ ପଡ଼ିବ । ୨୦୧୮ ଜୁନ୍‌ରେ ଏହି ଟିକସ ବଢ଼ାଇବ ବୋଲି ଭାରତ କହିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରିନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧ରୁ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଗତବର୍ଷ ଭାରତର କେତେକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଇସ୍ପାତ ଓ ଆଲୁମିନିୟମ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ଟାରିଫ୍‌ ପରିମାଣ ବଢ଼ାଇବ ବୋଲି ଆମେରିକା ଘୋଷଣା କରିଥିଲା । ତେଣୁ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଆମେରିକାର କେତେକ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଟିକସ ପରିମାଣ ବଢ଼ାଇବା ନେଇ ଧମକ ଦେଇଥିଲା । ଏହା ସେତେବେଳଠାରୁ ଲାଗୁ ହୋଇନଥିଲା । ଏବେ ଆମେ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରିବୁ । ଭାରତ ଯଦି ଜିଏସ୍‌ପି ବାବଦରେ ନିଜ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କାଏମ ରହେ, ତେବେ ଆମେରିକାର ୨୯ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଆମେ ଟିକସ ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି କରିବୁ । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଆମେରିକାରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ଆଣ୍ଠୁ ପ୍ରତିରୋପଣ ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ଷ୍ଟେଣ୍ଟ୍‌ ଭଳି ଉତ୍ପାଦକୁ ଭାରତ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଡାକ୍ତରୀ ଉପକରଣ ବିବେଚନା କରି ଏଗୁଡ଼ିକର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ମୂଲ୍ୟ ସୀମା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି । କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟରେ ଏଗୁଡ଼ିକୁ ଭାରତରେ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନିଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି । ସେମାନେ ଏଥିରୁ ଅଧିକ ଆୟ କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି । ଏହି ସୀମାକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଚାପ ପକାଉଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ରାଜି ହେଉନାହିଁ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର