PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶିଶୁ ଅପହରଣ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ବାଇକ ରୁ ଲମ୍ଫ ମାରି ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ କବଳରୁ ମୁକୁଳିଲା ୧୨ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ପୁତ୍ର, ଜଗତସିଂହପୁର ଥାନାରେ ମାମଲା।
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ: ସାଇକୃପା ଆବାସିକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ୪ଜଣ ଛାତ୍ର କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆରଟିପିସିଆର ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ୨୬୦ ଜଣଙ୍କର ସାମ୍ପଲ ପାଠାଗଲା
  • ||
  • କମ୍ପିବ ବିଧାନସଭା: ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ଧାନମଣ୍ଡି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା, ଦୁର୍ନୀତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବ ବିଜେପି
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ପିଉସୀ ଘରକୁ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ କୂଅରେ ପଡ଼ି ଚାଲିଗଲା ବାଳକ ଜୀବନ
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ନରସିଂହପୁରରେ ମାତିଲେ ଦୁର୍ବୁତ୍ତ, ସ୍କାଏ ଲାଇଟ ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟିନେଲେ ଟଙ୍କା ଆସବାବପତ୍ର
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଆରମ୍ଭ ହେଲା ୨ଦିନିଆ ସାଗର କବଚ ଓଡି -୨୧ ସମରାଭ୍ୟାସ
  • ||
  • ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର : ଜଣଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁଇ ପ୍ରେମିକ ମଧ୍ୟରେ ହଣାମରା, ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିଲା ଖଣ୍ଡଯୁଦ୍ଧ
  • ||
  • ସୋନପୁର : ସୋନପୁରରେ ଇଷ୍ଟଦେବୀ ସୁରେଶ୍ଵରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଗୁନ୍‌ଗୁନ୍‌ଙ୍କ ବିବାହ, ଅଭିସ୍ମିତଙ୍କ ସହ ପଡିବ ହାତଗଣ୍ଠି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସୁଛି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା ‘ଜୱାଦ୍‌’, ୩ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଥରାଇବ ଶୀତ, ୪ରେ ନିର୍ଧୁମ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ସୁକିନ୍ଦା : ଶତାୟୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ସାଫ୍‌ ମହିଳା ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌: ଭାରତର ଏକତରଫା ବିଜୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୩ ।୩ (ଏଜେନ୍ସି): ନେପାଳରେ ଚାଲିଥିବା ପଞ୍ଚମ ସାଫ୍‌ ମହିଳା ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌ରେ ଆଜି ଭାରତ ବଡ଼ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି । ଭାରତ ୬-୦ ଗୋଲ୍‌ରେ ମାଳଦ୍ୱୀପକୁ ହରାଇଛି । ବିଜୟ ସହ ଦଳ ପୂରା ୩ ପଏଣ୍ଟ ହାସଲ କରିଛି । ଆସନ୍ତା ୧୭ ତାରିଖରେ ଭାରତ ତା’ର ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ଭେଟିବ ।
ମାଳଦ୍ୱୀପ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ଆଜି ଅତି ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା । ଆରମ୍ଭରୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖେଳକୁ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ପୂରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖି ଶେଷରେ ଏକତରଫା ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଅଷ୍ଟମ ମିନିଟ୍‌ରେ ଦାଙ୍ଗମେଇ ଗ୍ରେସ ଭାରତର ଗୋଲ୍‌ ଖାତା ଖୋଲିଥିଲେ ।
୧୩ତମ ମିନିଟ୍‌ରେ ସୁଇଟି ଦେବୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରି ଦଳକୁ ୨-୦ ଗୋଲ୍‌ରେ ଅଗ୍ରଣୀ କରାଇଥିଲେ । ଗୋଲ୍‌ ପରିଶୋଧ କରିବା ନେଇ ମାଳଦ୍ୱୀପ ବହୁ ପ୍ର୍ରୟାସ କରିଥିଲା । ହେଲେ ସଫଳ ହୋଇ ପାରି ନଥିଲା । ବରଂ ବାରମ୍ବାର ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଗୋଲ୍‌ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରି ଗୋଲ୍‌ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରି ଚାଲିଥିଲେ । ୨୩ତମ ମିନିଟ୍‌ରେ ଇନ୍ଦୁମତୀ ତୃତୀୟ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ।
ପୁଣି ଏହାର ୪ ମିନିଟ ପରେ ସଞ୍ଜୁ ଯାଦବ ଚତୁର୍ଥ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଭାରତ ୪-୦ ଗୋଲ୍‌ରେ ଆଗୁଆ ରହି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଉପରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଜାହିର କରିଥିଲା । ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧର ଇନଜ୍ୟୁରୀ ଟାଇମିଂରେ ରତ୍ନବାଳା ଦେବୀ ଆଉ ଏକ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ଫଳରେ ଭାରତ ଏହି ଭାଗ ଖେଳ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୫ଟି ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରିଥିବାବେଳେ ମାଳଦ୍ୱୀପ ଗୋଲ୍‌ ଖାତା ଖୋଲି ପାରି ନଥିଲା ।
ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧ ଖେଳ ଅଧିକ ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲା । ଗୋଲ୍‌ ଖାତା ଖୋଲିବା ନେଇ ମାଳଦ୍ୱୀପ ବହୁ ପ୍ର୍ରୟାସ କରିଥିଲା । ହେଲେ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି କୌଣସି ସୁଯୋଗ ଦେଇ ନଥିଲେ । ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭାଗରେ ଅଧିକ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇ ନଥିଲା । ୮୯ତମ ମିନିଟ୍‌ରେ ସଞ୍ଜୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ଦଳ ପାଇଁ ଷଷ୍ଠ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଆଉ ଗୋଲ୍‌ ସମ୍ଭବ ହୋଇ ନଥିଲା । ଶେଷରେ ଭାରତ ୬-୦ ଗୋଲ୍‌ରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା ।
ସାଫ୍‌ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌ର ଦୁଇଟି ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ମୋଟ୍‌ ୬ଟି ଦଳ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଗ୍ରୁପ୍‌ ଏ’ରେ ନେପାଳ, ବାଂଲାଦେଶ ଓ ଭୁଟାନ ଏବଂ ଗ୍ରୁପ୍‌ ବି’ରେ ଭାରତ, ମାଳଦ୍ୱୀପ ଓ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସାମିଲ ରହିଛନ୍ତି । ୨୦୧୦ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌ରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ ସବୁ ସଂସ୍କରଣରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ଆସିଛି । ନେପାଳ ୨୦୧୦, ୨୦୧୨ ଓ ୨୦୧୪ରେ ରନର୍ସଅପ୍‌ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବାଂଲାଦେଶ ୨୦୧୬ରେ ଫାଇନାଲ୍‌ ଖେଳିଥିଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର