PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ନାକଟିଦେଉଳରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ପାକିସ୍ତାନ କବଜାରେ ଥିବା ବାୟୁସେନା ପାଇଲଟଙ୍କ ନାଁ ଅଭିନନ୍ଦନ

source:www.thenewsminute.com

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୨: ସୀମାରେ ତିକ୍ତତା ଲାଗିରହିଛି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା କହିଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ, ଏୟାର ସ୍ପେଶରେ ପଶିଥିବା ୨ ଭାରତୀୟ ଲଢୁଆ ବିମାନକୁ ମାରି ଖସାଇ ଦେଇଛି ଏବଂ ଜଣେ ପାଇଲଟକୁ ଗିରଫ କରିଛି । ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପାକିସ୍ତାନର ଏହି ବୟାନକୁ ଖଣ୍ଡନ କରି ଆମର କେହି ପାଇଲଟ୍ ନିଖୋଜ ହୋଇନାହାନ୍ତି ବୋଲି କହିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏହାକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି ଭାରତ ।

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଜଣେ ପାଇଲଟ୍ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି । ପାଇଲଟଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ଦାବି କରୁଛି ପାକିସ୍ତାନ । ଭାରତର ମିଗ୍-୨୧ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କ୍ରାଶରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଅନ୍ଯପଟେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏହା ଦାବି କରୁଛି ଯେ ଭାରତର ୨ ବିମାନକୁ ମାରି ଖସାଇ ଦେଇଛି । ସେ ଏହା ମଧ୍ଯ କହୁଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ଯରୁ ଜଣେ ପାଇଲଟ୍ ଜୀବୀତ ଅଛନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ଯରେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପ୍ରେସ୍ କନଫରେନ୍ସ କରି ଏହି ମାମଲାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଜଣେ ପାଇଲଟ୍ ପ୍ରକୃତରେ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି । ନିଖୋଜ ହୋଇଥିବା ଏହି ପାଇଲଟଙ୍କ ନାଁ ଅଭିନନ୍ଦନ ବର୍ଦ୍ଧମାନ ବୋଲି ଜଣା ପଡିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ଜଣେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସାମ୍ବାଦିକ ମଧ୍ଯ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କ ଫଟୋ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଏହା କହିଛନ୍ତି ।

ପାକିସ୍ତାନ କହୁଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ଏୟାରଫୋର୍ସ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନ କବଜାରେ ଅଛନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନ କହିବାନୁସାରେ ତା କବଜାରେ ସମୁଦାୟ ୨ ଭାରତୀୟ ପାଇଲଟ୍ ଅଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପ୍ରବକ୍ତା ରବିଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନୀ ବିମାନ ଆମ ସୀମାରେ ପଶିଆସିଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଜବାବ ଦେବା ସମୟରେ ଏକ ମିଗ୍-୨୧ ଲଢୁଆ ବିମାନ କ୍ରାଶ୍ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଆମର ଜଣେ ପାଇଲଟ୍ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି । ଅନ୍ଯପଟେ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ଯରେ ବଢୁଥିବା ତିକ୍ତତା ଯୋଗୁଁ ବାୟୁ ସେନାକୁ ହାଇ ଆଲର୍ଟରେ ରଖାଯାଇଛି । ଲଢୁଆ ବିମାନକୁ ୨ ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡରଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ଛଡାଯିବ ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନ ସଂସଦରେ କହିଲେ ଇମ୍ରାନ୍