PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ଡେଲଟା ଛକରେ ଜୁଏଲାରୀ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍‌ , କେଜିଏ ସୁନା, ୧୦ କେଜି ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଓ କ୍ୟାସ୍‌ ବକ୍ସରୁ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇ ଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ପୁଣି ୭ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ , ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସୂଚନା,ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଡୁବୁରିରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ ଇଏସ୍‌ଆଇ ହସ୍ପିଟାଲ । ଏଠାରେ ୧୦୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ହସ୍ପିଟାଲ ହେବ । ଏନେଇ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ।
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ESICର ଉପ ଆଞ୍ଚଳିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ – ESICର ବୈଠକରେ ଅନୁମୋଦନ ଦେଲେ ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀଠୁ ୭୦ କିମି ଦୂରରେ ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ୍, ଆସନ୍ତାକାଲି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରିବ
  • ||
  • ଜାମଗାଁ: ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଣେ ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଭାରସାମ୍ଯ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାରହା ଫାଶରେ ପଡି ଚାଲିଗଲା ଯୁବକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କଟକ : ‘ଜୱାଦ’ ପ୍ରଭାବରେ କଟକରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୨୦.୫୧ ମିମି ବୃଷ୍ଟିପାତ ରେକର୍ଡ
  • ||
  • ମ.ରାମପୁର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର୍ ଏବଂ ହେଲପର୍‌
  • ||
  • ସୋର : ଜଳିଗଲା ୨ ମହଲା ଘର, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜାନୁଆରୀରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ଘାତକ: ଆଇଆଇଟି କାନପୁର ସତର୍କବାଣୀ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଦଳିମକଚି ନଷ୍ଟ କରିଦେଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅବପାତ ରୂପ ନେଲା ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ, ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ, ୧୦ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଅରେଞ୍ଜ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଟଳିଲା ବାତ୍ୟା ବିପଦ, ଉଜୁଡ଼ିଲା ଚାଷ, ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିପାରେ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଉଜୁଡିଲା ଫସଲ, ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡ଼କ
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡି ବସିଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଧାନ ଜବତ
  • ||

ମିଆଁମାରରେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଆଉ ଏକ ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍, ଆତଙ୍କୀ ଲଞ୍ଚପ୍ୟାଡ୍ ଧ୍ବଂସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫।୩:  ଗୋଟିଏ ପଟେ ୨୬ ଫେବୃଆରୀରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁ​‌ସେନାର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାକିସ୍ତାନର ବାଲକୋଟରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ସଫା କରୁଥିବା ବେଳେ  ମିଆଁମାରରେ ମଧ୍ୟ ସେନା ନିଜର ପରାକ୍ରମ ଦେଖାଇଛି। ଭାରତ ଓ ମିଆଁମାର ସେନାର ମିଳିତ ଅପରେସନରେ ଭାରତ-ମିଆଁମାର ସୀମାରେ ସକ୍ରିୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଓ ତାଙ୍କର କ୍ୟାମ୍ପକୁ ଶେ​‌ଷ କରିଦେଇଛି।  ଏହି ମିଶନ୍  ଫେବୃଆରୀ ୧୭ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା। ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ୩ଟି ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କଥା କହିଥିଲେ। ଦୁଇଟିର ସୂଚନା ଦେଇଥିବା ବେଳେ  ତୃତୀୟଟିର ଦେବେନି ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏବେ କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ରାଜନାଥଙ୍କ ଇଶାରା ବୋଧ ହୁଏ ଏହା ଉପରେ ରହିଥିଲା।

ମିଆଁମାର ସୀମାରେ ଥିବା ଆତଙ୍କୀ ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡ୍‌ଗୁଡ଼ିକୁ  ଧ୍ୱଂସ କରିଦିଆଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ମିଜୋରାମ ସୀମାରେ ଆରକନ୍‌ ଆର୍ମିର ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡ୍‌କୁ ଧ୍ୱଂସ କରିଦେଇଥିଲା। ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାରେ ନାଗା ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଶିବିରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଥିଲା  ମିଆଁମାର ଓ ଭାରତ ସୀମାରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଆତଙ୍କୀ ଶିବିରଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବା ଏହି ଅପରେଶନର ମୂଳଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଥିଲା।ଏହି ଅପରେଶନରେ ଆର୍ମି, ଆସାମ ରାଇଫଲ ଓ ଅନ୍ୟ ଇନଫ୍ରାଣ୍ଟାରୀ ୟୁନିଟ୍‌ ରହିଥିଲେ।

ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କାରାଯାଉଛି। ଏହାକୁ ମିଆଁମାର ସୀମା​ରେ ଥିବା ବିଦ୍ରୋହୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିରୋଧ କରୁଥିଲା।  ତେଣୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ଆରକନ୍‌ ଆର୍ମି ବିରୋଧରେ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଏହି ଆରକନ୍‌ ଆର୍ମିକୁ ମିଆଁମାରର କଚିନ୍‌ ସ୍ୱାଧୀନ ଆର୍ମି ସମର୍ଥନ କରୁଛି। ଏହି କଚିନ୍‌ ସ୍ୱାଧୀନ ଆର୍ମି ସଂଗଠନକୁ ମିଆଁମାର ସରକାର ଅସିଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ମେଗା କାଲାଡନ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଆରକନ ଆର୍ମି ପକ୍ଷରୁ ବିରୋଧ କରାଯାଉଥିଲା।

ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଦ୍ୱାରା କୋଲକାତା ସହ ମିଆଁମାରର ସିଟ୍‌ୱେ ପୋର୍ଟ ଯୋଡ଼ି ହେବା ଦ୍ୱାରା କୋଲକାତା ଓ ମିଆଁମାର ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ୧୦୦୦ କିମି କମିବ। ତେବେ ଏହି କାଲାଡନ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରତି ଆରକନ୍‌ ଆର୍ମି ପକ୍ଷରୁ ବିପଦ ରହିଛି ବୋଲି ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା। ଯାହାଫଳରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଗୁପ୍ତ ଭାବେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଆରକନ୍‌ ଆର୍ମିର ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡ୍‌କୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ନଷ୍ଟ କରିବା ପରେ ମିଆଁମାର ସହ ମିଶି ଯୁଗ୍ମ ଅପରେଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।ଗତ ୨ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କାଚିନ୍‌ ସ୍ୱାଧୀନ ଆର୍ମି(କେଆଇଏ) ପକ୍ଷରୁ ଆରକନ୍‌ ଆର୍ମିକୁ ଟ୍ରେନିଂ ଦିଆଯାଉଥିଲା।  ଏହି ତାଲିମ ଶିବିରରେ ୩୦୦୦ କ୍ୟାଡର ରହିଥିଲେ।  ଏଠାରେ ଅପରେଶନ କରିବାକୁ ୨ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଯୋଜନା ହୋଇଥିଲା।