PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

ମିଆଁମାରରେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଆଉ ଏକ ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍, ଆତଙ୍କୀ ଲଞ୍ଚପ୍ୟାଡ୍ ଧ୍ବଂସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫।୩:  ଗୋଟିଏ ପଟେ ୨୬ ଫେବୃଆରୀରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁ​‌ସେନାର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାକିସ୍ତାନର ବାଲକୋଟରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ସଫା କରୁଥିବା ବେଳେ  ମିଆଁମାରରେ ମଧ୍ୟ ସେନା ନିଜର ପରାକ୍ରମ ଦେଖାଇଛି। ଭାରତ ଓ ମିଆଁମାର ସେନାର ମିଳିତ ଅପରେସନରେ ଭାରତ-ମିଆଁମାର ସୀମାରେ ସକ୍ରିୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଓ ତାଙ୍କର କ୍ୟାମ୍ପକୁ ଶେ​‌ଷ କରିଦେଇଛି।  ଏହି ମିଶନ୍  ଫେବୃଆରୀ ୧୭ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା। ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ୩ଟି ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କଥା କହିଥିଲେ। ଦୁଇଟିର ସୂଚନା ଦେଇଥିବା ବେଳେ  ତୃତୀୟଟିର ଦେବେନି ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏବେ କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ରାଜନାଥଙ୍କ ଇଶାରା ବୋଧ ହୁଏ ଏହା ଉପରେ ରହିଥିଲା।

ମିଆଁମାର ସୀମାରେ ଥିବା ଆତଙ୍କୀ ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡ୍‌ଗୁଡ଼ିକୁ  ଧ୍ୱଂସ କରିଦିଆଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ମିଜୋରାମ ସୀମାରେ ଆରକନ୍‌ ଆର୍ମିର ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡ୍‌କୁ ଧ୍ୱଂସ କରିଦେଇଥିଲା। ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାରେ ନାଗା ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଶିବିରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଥିଲା  ମିଆଁମାର ଓ ଭାରତ ସୀମାରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଆତଙ୍କୀ ଶିବିରଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବା ଏହି ଅପରେଶନର ମୂଳଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଥିଲା।ଏହି ଅପରେଶନରେ ଆର୍ମି, ଆସାମ ରାଇଫଲ ଓ ଅନ୍ୟ ଇନଫ୍ରାଣ୍ଟାରୀ ୟୁନିଟ୍‌ ରହିଥିଲେ।

ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କାରାଯାଉଛି। ଏହାକୁ ମିଆଁମାର ସୀମା​ରେ ଥିବା ବିଦ୍ରୋହୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିରୋଧ କରୁଥିଲା।  ତେଣୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ଆରକନ୍‌ ଆର୍ମି ବିରୋଧରେ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଏହି ଆରକନ୍‌ ଆର୍ମିକୁ ମିଆଁମାରର କଚିନ୍‌ ସ୍ୱାଧୀନ ଆର୍ମି ସମର୍ଥନ କରୁଛି। ଏହି କଚିନ୍‌ ସ୍ୱାଧୀନ ଆର୍ମି ସଂଗଠନକୁ ମିଆଁମାର ସରକାର ଅସିଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ମେଗା କାଲାଡନ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଆରକନ ଆର୍ମି ପକ୍ଷରୁ ବିରୋଧ କରାଯାଉଥିଲା।

ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଦ୍ୱାରା କୋଲକାତା ସହ ମିଆଁମାରର ସିଟ୍‌ୱେ ପୋର୍ଟ ଯୋଡ଼ି ହେବା ଦ୍ୱାରା କୋଲକାତା ଓ ମିଆଁମାର ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ୧୦୦୦ କିମି କମିବ। ତେବେ ଏହି କାଲାଡନ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରତି ଆରକନ୍‌ ଆର୍ମି ପକ୍ଷରୁ ବିପଦ ରହିଛି ବୋଲି ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା। ଯାହାଫଳରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଗୁପ୍ତ ଭାବେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଆରକନ୍‌ ଆର୍ମିର ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡ୍‌କୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ନଷ୍ଟ କରିବା ପରେ ମିଆଁମାର ସହ ମିଶି ଯୁଗ୍ମ ଅପରେଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।ଗତ ୨ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କାଚିନ୍‌ ସ୍ୱାଧୀନ ଆର୍ମି(କେଆଇଏ) ପକ୍ଷରୁ ଆରକନ୍‌ ଆର୍ମିକୁ ଟ୍ରେନିଂ ଦିଆଯାଉଥିଲା।  ଏହି ତାଲିମ ଶିବିରରେ ୩୦୦୦ କ୍ୟାଡର ରହିଥିଲେ।  ଏଠାରେ ଅପରେଶନ କରିବାକୁ ୨ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଯୋଜନା ହୋଇଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର