PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ଅପରାହ୍ନ ୫ଟାରେ କୋଭିଡ଼ ନେଇ ସମିକ୍ଷା କରି​‌ବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ ନିର୍ବାଚନ: ପଞ୍ଜାବ ପାଇଁ ଆପ୍‌ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚେହେରା ହେଲେ ଭାଗୱତ ମାନ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥାଇ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ ମିଳିବ ୩୦ଲକ୍ଷ ଅନୁକୁମ୍ପା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୮୦ ହଜାର ଟପିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧,୦୮୬ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ୨ ଯୁବକ, ଗ୍ୟାସ୍ କଟର ମେସିନ୍ ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗାଏବ ହେବ ଶୀତ, ୨ ଦିନ ଘନ କୁହୁଡ଼ି, ୨୩ରୁ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ୨ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ୧୮ ବର୍ଷର ବୈବାହିକ ସମ୍ପର୍କରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ ପକାଇଲେ ସାଉଥ୍ ସୁପରଷ୍ଟାର ଧନୁଷ-ଐଶ୍ଵର୍ଯ୍ୟା, ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ଦେଲେ ସୂଚନା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍‌ରୁ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ
  • ||

ଏଥର ଡରିବ ଡ୍ରାଗନ୍ ! ଚୀନ୍‌କୁ ଚମକାଇବ ଭାରତୀୟ ସେନା, ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଛିଡା କଲା K-9 ବଜ୍ର…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍‌ଚୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (LAC) ଉପରେ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ବଳବତ୍ତର ରହିଛି । ଗତ ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ସତର୍କ ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ସେନା ବିଶେଷ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛି ଏବଂ ଲଦାଖ ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍ ସେନାର କୌଣସି ଆକ୍ରମଣର ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ କେ- ୯ ବଜ୍ର ସ୍ୱୟଂ ଚାଳିତ ଆର୍ଟିଲିରି ନିୟୋଜିତ କରିଛି ।

କେ -9 କୁ ୨୦୧୮ରେ ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଲଦାଖରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହାକୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି । ଲଦାଖ ଭୂମିରେ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ କେ- ୯ ବଜ୍ର ସ୍ୱୟଂ ଚାଳିତ ଆର୍ଟିଲିରି ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅସ୍ତ୍ର ଅଟେ । ଏହାର ୧୫୫ ମିମି ତୋପ ଅଛି, ଯାହାକି ୧୮ ରୁ ୫୨ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ।  ଏଥିରେ ଟ୍ୟାଙ୍କ ପରି ଟ୍ରାକ୍ ଅଛି, ଯାହା ଦ୍ବାରା ଏହା ଯେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଭୂମିରେ ଚାଲିପାରିବ । ଏହାର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଏହାକୁ ୬୭ କିଲୋମିଟର ବେଗ ଦେଇଥାଏ | ଏଥିରେ ୫ ଜଣ ସୈନିକଙ୍କର ଏକ ଦଳ ରହିଛନ୍ତି , ଯାହା ଟ୍ୟାଙ୍କ୍ ପରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଦ୍ୱାରା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ।

ଫେବୃଆରୀରେ ଲଦାଖ ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏହାର ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । K-9 ବଜ୍ର ଉଭୟ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ତୋପର ଗୁଣ ରହିଛି । ଟ୍ୟାଙ୍କ ପରି ଏହା ବାହୁବଳୀ ଅଟେ । ଶତ୍ରୁର ଗୁଳିମାଡରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖେ ଏବଂ ଟ୍ରାକ ଏହାକୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଭୂମିରେ ଶୀଘ୍ର ଗତି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏଥି ସହିତ, ଏହା ତୋପ ପରି ବହୁ ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରବଳ ଗୁଳିମାଡ କରିପାରେ ।

ମେ ୨୦୨୦ ଠାରୁ ଲଦାଖରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି । ଉତ୍ତେଜନା ଆରମ୍ଭରୁ ଚୀନ୍ ଏଠାରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ସଶସ୍ତ୍ର ଯାନ ନିୟୋଜିତ କରିଛି । ସୂଚନାନୁସାରେ, ଚୀନ୍‌ର ଚତୁର୍ଥ ଏବଂ ଷଷ୍ଠ ମୋଟର ଚାଳିତ ବିଭାଗ ଏଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ । ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟକ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ସଶସ୍ତ୍ର ଯାନ ନିୟୋଜିତ କରି ଭାରତୀୟ ସେନା ମଧ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇଛି ।

ଭାରତୀୟ ସେନା ଲଦାଖରେ ଏହାର ଟି -90 ଟ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିଛି । ଗତ ବର୍ଷ ୩୦ ଅଗଷ୍ଟ ଠାରୁ, ପୋଙ୍ଗଙ୍ଗ ହ୍ରଦର ଦକ୍ଷିଣ କୂଳରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଶିଖରକୁ କାବୁ କରିଥିଲା ​​।