PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ବିଜେଡିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା : ପୁଣି ରାଜ୍ୟସଭା ଯିବେ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର, ୩ ନୂଆ ମୁହଁଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କେରଳ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||
  • ନେପାଳରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ ତାରା ଏୟାର ୯ NAET ର ମିଳୁନି ପତ୍ତା , ୪ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସମେତ ୧୯ ଯାତ୍ରୀ ଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ସନ୍ଧ୍ୟାବେଳେ ବେଳାଭୂମିରେ ବସିଥିବା ବେଳେ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ଚଡ଼କ, ଛାତ୍ର ମୃତ ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ଼ କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ୍‌ରେ ଖେଳା ଯିବ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ ଫାଇନାଲ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଝରକା ଗ୍ରୀଲ୍ ଭାଙ୍ଗି ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୧୫ ଭରି ସୁନାଅଳଙ୍କାର ସହ ନଗଦ ୫୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍
  • ||
  • ସୋର : ଗୋରୁ ବୋଝେଇ କଣ୍ଟେନର ଜବତ, ୪୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ୧୧ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମାନ ନାଗରିକ ସଂହିତା ଲାଗୁ କରିବା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ମୋଦି ସରକାର , ପ୍ରଥମେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଏହି ଆଇନ୍‌ ଲାଗୁ କରାଯିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି
  • ||
  • ଗୁଜରାଟରେ ବଡ଼ ବିଜୟର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବିଜେପି , କଂଗ୍ରେସ ଦୁର୍ବଳତାର ବି ମିଳିବ ଫାଇଦା
  • ||

ସେନାରେ ସାମିଲ ହେଲା ସ୍ବଦେଶୀ ତୋପ ‘ଧନୁଷ’, ଏତେ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରିପାରିବ ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ,୮।୪: ସ୍ବଦେଶୀ ନିର୍ମିତ ଧନୁଷ ତୋପକୁ ସୋମବାର ସେନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାପରେ ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ଦେଶୀ ବୋଫର୍ସ ମିଳିଯାଇଛି। ଦେଶୀ ବୋଫର୍ସ ରୂପରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବହୁପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ଧନୁଷ ୧୫୫/୪୫ କ୍ୟାଲିବର ଗନ୍ ପ୍ରଣାଳୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେନାର କ୍ଷମତାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ। ଧନୁଷ ବନ୍ଧୁକ ପ୍ରଣାଳୀ ୧୯୮୦ରେ ମିଳିଥିବା ବୋଫର୍ସ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଓ କଥିତ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ମାମଲା ନେଇ ଏହାର ବିକ୍ରୀକୁ ନେଇ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା।

source: https://indianexpress.com

କେ-୯ ଓ୍ବଜ୍ର ସ ଏମ୍-୭୭୭ ଅଲଟ୍ରା-ଲାଇଟ୍ ହାଉଜର ତୋପ ପରେ ଧନୁଷକୁ ସେନାରେ ସାମିଲ କରାଯିବା ଦ୍ବାରା କରାଯିବ। କେ-୯ ଓ୍ବଜ୍ର ଏକ ସ୍ବୟଂ-ଚାଳିତ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିୟାର ହାଉଜର ଓ ଏମ୍-୭୭୭ ଆମେରିକା ଠାରୁ ମିଳିଥିବା ଅଲଟ୍ରା-ଲାଇଟ୍ ହାଉଜର ତୋପ ଅଟେ। ଧନୁଷକୁ ବୋଫର୍ସ ଭଳି ଜବଲପୁର ସ୍ଥିତ ଗନ କ୍ୟାରିଜ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଅର୍ଡିନାନ୍ସ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ବୋର୍ଡ ଦ୍ବାରା ଡିଜାଇନ୍ ଓ ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି। ସେନାର ସ୍ବଦେଶୀ ବନ୍ଧୁକ ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ସମର୍ଥନ କରାଯାଇଛି ଓ ୧୧୦ରୁ ଅଧିକ ଧନୁଷ ତୋପର ଅର୍ଡର ଦିଆଯାଇଛି।

source: https://theprint.in

ଧନୁଷ ଭାରତୀୟ ସେନା ପାଇଁ ଏକ ମହତ୍ତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ତୋପ। କାରଣ ଏହା ଦେଶର ନିର୍ମିତ ପ୍ରଥମ ଦୂରଗାମୀ ତୋପ। ଧନୁଷକୁ ତୋପର ବ୍ୟାରେଲ ଓଜନ ୨୬୯୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହାର ଲମ୍ବା ୮ସେଣ୍ଟିମିଟର। ଧନୁ​‌େ​‌ ତୋପର ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କ୍ଷମତା ୪୨ ରୁ ୪୫ କିଲୋମିଟର। ଏହାକୁ ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ସାମିଲ କରାଯିବା ଦ୍ବାରା ସୀମାପାର ଶତ୍ରୁଙ୍କୁ କଡା ଜବାବ୍ ମିଳିବ। ଧନୁଷ ତୋଷ ଲଗାତାର ୨ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫାୟାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟେ ଓ ଏହା ପ୍ରତି ମିନିଟ ଦୁଇଟି ଫାୟର କରିଥାଏ। ଏଥିରେ ୪୬.୫ କିଲୋ ଗୋଳାବାରୁଦ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଥାଏ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର