PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ପାକିସ୍ତାନକୁ ମିଳିବ କଡ଼ା ଜବାବ, ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ମିଳିଲା କଂକ୍ରିଟ୍ ଭେଦକାରୀ ରାଇଫଲ୍

source:www.dnaindia.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୦ ।୨(ଏଜେନ୍ସି): ଜମ୍ମୁକାଶ୍ମୀର ସଂଲଗ୍ନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସୀମା ନିକଟରେ ବାରମ୍ବାର ସ୍ନାଇପର ଆକ୍ରମଣ କରି ଭାରତୀୟ ଯବାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାକୁ ଏବେ ତା’ରି ଭାଷାରେ ଜବାବ ଦେବ ଭାରତ । କେବଳ ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏବେ କିଛି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସ୍ନାଇପର ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ମ୍ୟାଟେରିଆଲ ରାଇଫଲ କିଣୁଛି । ସେନା ଦ୍ୱାରା କିଛି ମାସ ତଳେ ପ୍ରାୟ ୫,୭୧୯ଟି ସ୍ନାଇପର ରାଇଫଲ କିଣିବା ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ଆହ୍ୱାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏବେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସେନାକୁ ଏଧରଣର କିଛି ରାଇଫଲ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । ସେନାର ଉତ୍ତର କମାଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ରଣବୀର ସିଂ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ଏବେ କିନ୍ତୁ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ଉପରେ ବିସ୍ତୃତ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି କି ଏଲଓସି ନିକଟରେ ମୁତୟନ ଭାରତୀୟ ଯବାନଙ୍କୁ ଏଭଳି ରାଇଫଲ ବି ଦିଆଯାଉଛି ଯାହା କଂକ୍ରିଟ ଏବଂ କୌଣସି ଧାତବ ପଦାର୍ଥକୁ ଭେଦ କରିପାରିବ । ସେନାକୁ ଆମେରିକାର ବ୍ୟାରେଟ କଂପାନି ନିର୍ମିତ ୦.୫୦ କାଲିବର କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଏମ୯୫ ଆଣ୍ଟି-ମ୍ୟାଟେରିଆଲ ରାଇଫଲ ଦିଆଯାଇଛି ଯାହା ନିକଟରେ କଂକ୍ରିଟ ଏବଂ ଧାତବ ପଦାର୍ଥକୁ ଭେଦ କରବିାର କ୍ଷମତା ରହିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେନାକୁ ଇଟାଲୀର ବେରେଟା କଂପାନି ନମିର୍ତି ୦.୩୩୮ କାଲବିର କ୍ଷମତା ବଶିଷ୍ଟି ଲାପୁଆ ମ୍ୟାଗମ୍ନ ସ୍କର୍ପିଓ ଟିଜିଟିି ସା୍ନଇପର ରାଇଫଲ ବି ଦିଆଯାଉଛି । ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଭାରତୀୟ ସେନା କମାଣ୍ଡୋମାନେ ପ୍ରାୟ ୧୮୦୦ ମିଟର ଦରୂରୁ ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କରିପାରିବେ । ଏସବୁ ରାଇଫଲକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଭାରତୀୟ ସେନା ଏବେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସ୍ନାଇପର ଆକମ୍ରଣର ଦୃଢ ଜବାବ ଦେବ ।