‘ଭାରତରେ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରର ସ୍ଥିତି’ ରିପୋର୍ଟ: ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାଙ୍କ ଦରମା ୩୪% କମ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୮ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ପୁରୁଷଙ୍କ ଭଳି ସମାନ ଯୋଗ୍ୟତା ଥାଇ ମଧ୍ୟ ସବୁବେଳେ ମହିଳା କର୍ମଜୀବୀ ଉପେକ୍ଷିତ । ଦକ୍ଷତା ଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଜଣେ ମହିଳା ଶ୍ରମିକ ପୁରୁଷ ଶ୍ରମିକ ଅପେକ୍ଷା ୩୪% କମ୍‌ ଦରମା ପାଇଥାନ୍ତି । ୨୦୧୫ ମସିହାର ଏକ ପରିସଂଖ୍ୟାନରୁ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ ୯୨% ମହିଳା ଓ ୮୨% ପୁରୁଷ ମାସକୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ କମ୍‌ ଆୟ କରୁଛନ୍ତି । ଗୁଣାତ୍ମକ ଚାକିରିର ଅଭାବ ଓ ମଜୁରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପାତର ଅନ୍ତର ଯୋଗୁଁ ଭାରତୀୟ ଶ୍ରମ ବଜାରରେ ଅସମାନତା ଦେଖାଦେଉଛି । ‘ଭାରତରେ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରର ସ୍ଥିତି’ ଶୀର୍ଷକ ଅକ୍ସଫାମ ଇଣ୍ଡିଆର ସଦ୍ୟ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରୁଛି ।

ଏନେଇ ଗୁରୁବାର ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରେସ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇ ବିଶିଷ୍ଟ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିଶ୍ଳେଷକ ଦିଲ୍ଲିପ ଶତପଥୀ ଓ ପ୍ରିୟରଞ୍ଜନ ସାହୁ ଯୋଗଦେଇ ସରକାର ଦେଶରେ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରର ଅସମାନତା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ । ସେମାନେ କହିଥିଲେ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ତଥା ଲିଙ୍ଗଭେଦ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଭାଷଣବାଜି ହେଉଛି, କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ କଥା ହେଉଛି ଭାରତର ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ହାରରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ପଛରେ ଛାଡି ଦିଆଯାଉଛି ।
ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟରେ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ସ୍ଥିର କରିବା ଦିଗରେ ସାମାଜିକ ପ୍ରଥାସବୁ କିପରି ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛନ୍ତିି ସେଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ।

ଜାତୀୟ ନମୁନା ସର୍ବେକ୍ଷଣ ସଂସ୍ଥାନ (ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ଓ)ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ନିୟମିତ ଦରମା ପାଉଥିବା ଜଣେ ମହିଳା ଶ୍ରମିକ ସମାନ କାମ ପାଇଁ ପୁରୁଷ ଶ୍ରମିକଙ୍କଠାରୁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ୧୦୫ ଟଙ୍କା ଓ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ୧୨୩ ଟଙ୍କା କମ ମଜୁରୀ ପାଇଥାଏ । ସାମୟିକ କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ପାଖାପାଖି ୪୭ ଟଙ୍କା ଓ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ପାଖାପାଖି ୭୨ ଟଙ୍କା କମ୍‌ ହୋଇଥାଏ । ଧର୍ମକୁ ଭିତ୍ତିକରି ସହରାଞ୍ଚଳର ଜୀବିକା ବଜାରରେ ମହିଳାଙ୍କ ଭାଗିଦାରୀରେ ସେମିତି କିଛି ଅନ୍ତର ପରିଲକ୍ଷିତ ହୁଏ ନାହିଁ । ତଥାପି ଅନେକ ସମୟରେ ଆମେ ଦେଖୁ ଯେ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୁସଲିମ୍‌ ମହିଳାମାନେ ଅଧିକ ଯୋଗ ଦେଇଥାନ୍ତି । ଆବର୍ଜନା ସଂଗ୍ରହ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦଳିତ ମହିଳାମାନେ ଏବଂ ଅଣ ଦଳିତ ମହିଳାମାନେ ପାଠ ପଢ଼ାଇବା ବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅଧିକ ଯୋଗ ଦେଇଥାନ୍ତି ।