PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ଭାରତୀୟଙ୍କ ଋଣ ଦୁଇ ଗୁଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮ା୧(ଏଜେନ୍ସି):୨୦୧୬-୧୭ ତୁଳନାରେ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାରିବାରିକ ଋଣ ପରିମାଣ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି । ସମ୍ପ୍ରତି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ରିଟେଲ ଋଣ ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି । ତା’ସହିତ ଏକାଧିକ କ୍ରେଡିଟ୍‌ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ବୋଝ ବଢ଼ୁଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଇଛି ।୨୦୧୬-୧୭ରେ ଭାରତୀୟମାନେ ୩.୭୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରିଟେଲ ଋଣ ନେଇଥିବାବେଳେ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ଏହା ୬.୭୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧.୮ ଗୁଣ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ତେବେ ଗତ ୫ ବର୍ଷରେ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବାର୍ଷିକ ହାରାହାରି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୧୩%ରୁ ଅଧିକ ରହିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।
ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ୨୦୧୩-୧୪ରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାରିବାରିକ ଋଣ ୩.୫୯ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୪-୧୫ରେ ଏହା ୩.୭୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି, ୨୦୧୫-୧୬ରେ ୩.୯୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି, ୨୦୧୬-୧୭ରେ ୩.୭୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଏବଂ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ୬.୭୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା ।
ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାରିବାରିକ ଋଣ ପରିମାଣ ବଢ଼ିଛି ସତ କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିକାଶମୁଖୀ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକ ତୁଳନାରେ ଏହା ଅଧିକ ନାହିଁ । ଭାରତରେ ଏହା ୧୧.୨% ରହିଥିବାବେଳେ ଚୀନ୍‌ରେ ୫୦.୩%, ରୁଷିଆରେ ୧୬.୫%, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ୩୩% ଓ ବ୍ରାଜିଲରେ ୨୬.୭% ରହିଛି ।
ଋଣ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟ ଖାଉଟି ଉô ପାଦ ଋଣ: ୨୦୧୮-୧୯ରେ ଖାଉଟି ଉôପାଦ ଋଣ କମିିଛି । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଠକେଇ ମାତ୍ରା ଅଧିକ ରହୁଥିବାରୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଋଣ ଦେବାକୁ ପଛଘୂଞ୍ଚା ଦେଉଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।
କ୍ରେଡିଟ୍‌ କାର୍ଡ: ଏକାଧିକ କ୍ରେଡିଟ୍‌ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁ ୨୦୧୮-୧୯ରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ବୋଝ ବଢ଼ିଛି ।ଯାନ ଋଣ: ବର୍ଦ୍ଧିତ ସୁଧ ହାର, ଏନ୍‌ବିଏଫ୍‌ସି ସଙ୍କଟ ଏବଂ ପୂଜା ଋତୁରେ ଯାନ ବିକ୍ରି କମିବା ଫଳରେ ୨୦୧୮-୧୯ରେ ଯାନ ଋଣ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ।
ଗୃହ ଋଣ: ଗୃହ ଋଣ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଚଳନୀୟ ରହିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବର୍ଦ୍ଧିତ ସୁଧ ହାର କ୍ରେତାଙ୍କ କ୍ରୟ ମନୋଭାବକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି ।
ଶିକ୍ଷା ଋଣ: ଅଧିକ ଋଣ ଖିଲାପି ଯୋଗୁ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଋଣ ଦେବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ପଛଘୂଞ୍ଚା ଦେଇଛନ୍ତି ।
ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଭ୍ରମଣ ଯୋଜନା, ବିବାହ ଏବଂ ଋଣ ପରିଶୋଧ ପାଇଁ ଭାରତୀୟମାନେ ଏହି ଋଣ ନେଇଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର