PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ- କାଳବୈଶାଖୀର ତାଣ୍ଡଵ। ସେରଗଡ ବ୍ରାହ୍ମଣଛାଇ ଗାଁରେ ଗଛ ପଡି ଦୁଇ ମୃତ
  • ||
  • ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତ୍ରୀ ଭି. ସୁଜ୍ଞାନୀ କୁମାରୀ ଦେଓଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଅସୁସ୍ଥତା କାରଣରୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ଟିଏମସିର ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରତିବାଦରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପବାସ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ମମତା ବାନାର୍ଜି
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ୫୦ ହଜାର କୋଟି ଦେବ ଆର୍‌ବିଆଇ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଡେଲିମାର୍କେଟରେ ସଂଘବଦ୍ଧ ଭାବେ ପରିବା ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ରାସ୍ତାରେ ପରିବା ଫିଙ୍ଗିଲେ ବେପାରୀ, ପୁଲିସ ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଳିଟି ପକ୍ଷରୁ ବୁଝାମଣା ଜାରି
  • ||
  • ଗୁଡ଼ଭେଲା: ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟକୁ ପଟିଲା ଟ୍ରକ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବଦରୁ ଫେରୁଥିଲେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ୧୨ ବର୍ଷର ଝିଅ, ସୀମାନ୍ତ ମୋଟୁରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପକୂଳରେ ତାତି ଉଭାନ୍‌, ଆସନ୍ତା ୪ ଦିନ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କାଳବୈଶାଖୀ
  • ||
  • ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ଓ ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଫେରିଲେ ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୮୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଖିବୁଜିଲେ ୧୬ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା: ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ୧୪ ଦିନିଆ ‘ଲକଡାଉନ୍‌,’୧୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ
  • ||

ଇତିହାସ ରଚିଲା ଭାରତୀୟ ରେଳ: ଡିଜେଲ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ପାଲଟିଲା ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍

source:hindi.news18.com

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୨: ପିଏମ୍ ମୋଦି ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଡିଜେଲରୁ-ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ଇଞ୍ଜିନକୁ ସବୁଜ ପତାକା ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଇଞ୍ଜିନର ନିର୍ମାଣ ବାରଣାସୀ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନ୍ କାରଖାନାରେ କରାଯାଇଛି । ବାରଣାସୀ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନ୍ କାରଖାନାରେ ପିଏମ୍ ମୋଦି ଦିବ୍ଯାଙ୍ଗଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ଯ ଦେଖାକରିଛନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଭାରତୀୟ ରେଳର ଡିଜେଲ୍ ଲୋକମୋଟିଭ୍ ୱର୍କ୍ସ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଡିଜେଲ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନକୁ ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନରେ ବଦଳାଯାଇଛି । ବାରଣାସୀର ଡିଜେଲ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନ୍ କାରଖାନା ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଡିଜେଲ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନକୁ ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ଇଞ୍ଜିନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଇତିହାସ ରଚିଛି । ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଭିଯାନ ଅନୁସାରେ ସ୍ୱଦେଶୀ କୌଶଳ ଆପଣାଇ ଡିଜେଲ ରେଳ କାରଖାନା ଡବ୍ଲୁଏଜିସି ୩ ଶ୍ରେଣୀର ରେଳ ଇଞ୍ଜିନରୁ ଆରମ୍ବ କରିଛି ।

ଏ ନେଇ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ସଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ । ସେ କହିଛନ୍ତି ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଡିଜେଲ୍ ଇଞ୍ଜିନକୁ ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ଲୋକମୋଟିଭ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବାରୁ ଆମ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ସଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା । 10K HP ଲୋକମୋଟିଭକୁ ପିଏମ୍ ମୋଦି ସବୁଜ ପତାକା ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଦେଶରେ ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଆଗେଇ ନେବ ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଏହି ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ମାଲଗାଡିରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । ଏହି ଇଞ୍ଜିନ୍ ପ୍ରଦୂଷଣ ମୁକ୍ତ ଏବଂ ଡିଜେଲ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସ୍ପିଡରେ ଗତି କରିବ । ଇଞ୍ଜିନର ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମୁଦାୟ ୬୯ ଦିନ ମଧ୍ଯରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି ।