PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ଇତିହାସ ରଚିଲା ଭାରତୀୟ ରେଳ: ଡିଜେଲ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ପାଲଟିଲା ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍

source:hindi.news18.com

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୨: ପିଏମ୍ ମୋଦି ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଡିଜେଲରୁ-ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ଇଞ୍ଜିନକୁ ସବୁଜ ପତାକା ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଇଞ୍ଜିନର ନିର୍ମାଣ ବାରଣାସୀ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନ୍ କାରଖାନାରେ କରାଯାଇଛି । ବାରଣାସୀ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନ୍ କାରଖାନାରେ ପିଏମ୍ ମୋଦି ଦିବ୍ଯାଙ୍ଗଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ଯ ଦେଖାକରିଛନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଭାରତୀୟ ରେଳର ଡିଜେଲ୍ ଲୋକମୋଟିଭ୍ ୱର୍କ୍ସ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଡିଜେଲ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନକୁ ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନରେ ବଦଳାଯାଇଛି । ବାରଣାସୀର ଡିଜେଲ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନ୍ କାରଖାନା ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଡିଜେଲ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନକୁ ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ଇଞ୍ଜିନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଇତିହାସ ରଚିଛି । ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଭିଯାନ ଅନୁସାରେ ସ୍ୱଦେଶୀ କୌଶଳ ଆପଣାଇ ଡିଜେଲ ରେଳ କାରଖାନା ଡବ୍ଲୁଏଜିସି ୩ ଶ୍ରେଣୀର ରେଳ ଇଞ୍ଜିନରୁ ଆରମ୍ବ କରିଛି ।

ଏ ନେଇ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ସଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ । ସେ କହିଛନ୍ତି ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଡିଜେଲ୍ ଇଞ୍ଜିନକୁ ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ଲୋକମୋଟିଭ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବାରୁ ଆମ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ସଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା । 10K HP ଲୋକମୋଟିଭକୁ ପିଏମ୍ ମୋଦି ସବୁଜ ପତାକା ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଦେଶରେ ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଆଗେଇ ନେବ ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଏହି ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ମାଲଗାଡିରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । ଏହି ଇଞ୍ଜିନ୍ ପ୍ରଦୂଷଣ ମୁକ୍ତ ଏବଂ ଡିଜେଲ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସ୍ପିଡରେ ଗତି କରିବ । ଇଞ୍ଜିନର ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମୁଦାୟ ୬୯ ଦିନ ମଧ୍ଯରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି ।