PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୨ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତି: ୩ ତାରିଖରୁ ୭୨ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ମଦ ଦୋକାନ ସିଲ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଅଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ସନ୍ତରଣ ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ୨୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ ୨୫୮ ଜଣ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ହେବେ ସାମିଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆହୁରି କଲବଲ କରିବ ଅସହ୍ୟ ତାତି ସାଙ୍ଗକୁ ଗୁଳୁଗୁଳି , ଜୁନ୍‌ ୨ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ: ନନ୍ଦନକାନନରେ ଆଖିବୁଜିଲା ଆଫ୍ରିକୀୟ ସିଂହ, ୧୬କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଲା ସିଂହଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଇତିହାସ ରଚିଲା ଭାରତୀୟ ରେଳ: ଡିଜେଲ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ପାଲଟିଲା ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍

source:hindi.news18.com

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୨: ପିଏମ୍ ମୋଦି ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଡିଜେଲରୁ-ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ଇଞ୍ଜିନକୁ ସବୁଜ ପତାକା ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଇଞ୍ଜିନର ନିର୍ମାଣ ବାରଣାସୀ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନ୍ କାରଖାନାରେ କରାଯାଇଛି । ବାରଣାସୀ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନ୍ କାରଖାନାରେ ପିଏମ୍ ମୋଦି ଦିବ୍ଯାଙ୍ଗଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ଯ ଦେଖାକରିଛନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଭାରତୀୟ ରେଳର ଡିଜେଲ୍ ଲୋକମୋଟିଭ୍ ୱର୍କ୍ସ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଡିଜେଲ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନକୁ ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନରେ ବଦଳାଯାଇଛି । ବାରଣାସୀର ଡିଜେଲ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନ୍ କାରଖାନା ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଡିଜେଲ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନକୁ ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ଇଞ୍ଜିନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଇତିହାସ ରଚିଛି । ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଭିଯାନ ଅନୁସାରେ ସ୍ୱଦେଶୀ କୌଶଳ ଆପଣାଇ ଡିଜେଲ ରେଳ କାରଖାନା ଡବ୍ଲୁଏଜିସି ୩ ଶ୍ରେଣୀର ରେଳ ଇଞ୍ଜିନରୁ ଆରମ୍ବ କରିଛି ।

ଏ ନେଇ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ସଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ । ସେ କହିଛନ୍ତି ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଡିଜେଲ୍ ଇଞ୍ଜିନକୁ ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ଲୋକମୋଟିଭ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବାରୁ ଆମ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ସଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା । 10K HP ଲୋକମୋଟିଭକୁ ପିଏମ୍ ମୋଦି ସବୁଜ ପତାକା ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଦେଶରେ ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଆଗେଇ ନେବ ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଏହି ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ମାଲଗାଡିରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । ଏହି ଇଞ୍ଜିନ୍ ପ୍ରଦୂଷଣ ମୁକ୍ତ ଏବଂ ଡିଜେଲ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସ୍ପିଡରେ ଗତି କରିବ । ଇଞ୍ଜିନର ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମୁଦାୟ ୬୯ ଦିନ ମଧ୍ଯରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି ।