PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋକସରା: ପଛୁଆ ବର୍ଗ ପକ୍ଷରୁ କୋକସରାରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ, ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ ଚୟନ ପାଇଁ ରାମପୁର ଆଇସିଡିଏସ୍ ସିଡିପିଓ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରିଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • କଟକ: ଦୀପାବଳିରେ ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ନେଇ ମାମଲା, ପିଟିସନ୍ ଖାରଜ; ସାନି ପିଟିସନ୍ ଦାଖଲ ଲାଗି ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କାର୍‌ଗିଲ୍‌ ବସ୍ତିରୁ ୨୫୪ ଗ୍ରାମ୍‌ ବ୍ରାଉନ୍‌ସୁଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିବା ଯୁବକଙ୍କୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଧରାପଡି ନିର୍ଧୁମ ମାଡ଼ ଖାଇଲେ
  • ||
  • ସୀମାନ୍ତରେ ମାଓବାଦୀ ଯବାନ ଗୁଳିବିନିମୟ ୩ ମାଓବାଦୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଗୋଳାବାରୁଦ ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୩୧୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼: ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର, ଖାଁ ଖାଁ ଧବଳେଶ୍ଵରଙ୍କ ପୀଠ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ଆଜି ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ, ୧୬ ଦଫା ଦାବିରେ ନେଇ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ବିଜେପି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୫ ଦିନ ଯାଏ ବଢ଼ିବନି ଶୀତ, ୨୮ରୁ ୩୦ ଯାଏ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପାଠପଢ଼ା, ପ୍ରଥମ ଦୁଇଦିନ ହସଖୁସି ପିଲାଙ୍କ ଶିକ୍ଷଣସ୍ତର ମପାଯିବ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା: ବସ୍ତି ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରତିବାଦରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ରାସ୍ତାରୋକ। ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ମାତ୍ର ୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଉଠେଇ ନେଲା ପୁଲିସ।
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ୩୦୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗର ସହ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଜବତ କଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ, ଜଣେ ମହିଳା ଅଟକ
  • ||

କୃଷକଙ୍କୁ ବଡ଼ ଉପହାର : ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ପାଇଁ ଆଜିଠାରୁ ଦୌଡ଼ିବ ‘କୃଷକ ଟ୍ରେନ୍’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୭।୮ : କୃଷକଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରେଳ ଏକ ନୂତନ ଟ୍ରେନ୍ ଆଣିଛି। ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ପରିବହନ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରେଳ ଅଗଷ୍ଟ ୭ରୁ ପ୍ରଥମ ‘କିସାନ ରେଳ’ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ରେଳବାଇ ଗୁରୁବାର କହିଛି ଯେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଦେବଲାଲୀ ମଧ୍ୟରେ ବିହାରର ଦାନାପୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହିପରି ପ୍ରଥମ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରିବ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ବଜେଟରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଉଥିବା ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଭଳି ଉତ୍ପାଦ ପରିବହନ ପାଇଁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ‘କିସାନ ରେଳ’ ଚଳାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହି ପବ୍ଲିକ୍ ପ୍ରାଇଭେଟ ପାର୍ଟନରସିପ୍ (ପିପିପି) ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ, ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର ସହିତ କୃଷକ ଉତ୍ପାଦ ପରିବହନ ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ ।

ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷର ବଜେଟରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଉଥିବା କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ‘କିସାନ ରେଳ’ ଚଳାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଗଷ୍ଟ ୭ରେ ସକାଳ ୧୧ଟା ସମୟରେ ଦେବଲୀରୁ ଦାନାପୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଥମ କୃଷକ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଉଛି । ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ସାପ୍ତାହିକ ଭିତ୍ତିରେ ଚାଲିବ। ”ଏହି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଟ୍ରେନ୍ ପରଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭.୪୫ ସମୟରେ ଦାନାପୁର (ବିହାର) ରେ ପହଞ୍ଚିବ ଏବଂ ୧,୫୧୯ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରିବ।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରେଳବାଇର ଭୁସାବଲ୍ ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟତ ଏକ କୃଷି ଭିତ୍ତିକ ବିଭାଗ ଅଟେ ଏବଂ ନାଶିକ୍ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ବହୁ ପରିମାଣର ତାଜା ପନିପରିବା, ଫଳ, ଫୁଲ, ପିଆଜ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ । ସଠିକ୍ ଭାବରେ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ନକଲେ ଏହି ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ଶୀଘ୍ର ଖରାପ ହୋଇଯାଏ । ଏହି କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟଗୁଡିକ ନାଶିକର ଏହି ଅଞ୍ଚଳରୁ ବିହାରର ପାଟନା, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଆହ୍ଲାବାଦ, କାଟନି, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ସତ୍ୟନା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ପଠାଯାଏ ।

ଏହି ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକୁ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କିସାନ୍ ରେଳ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ନାଶିକ୍ ରୋଡ୍, ମନମାଦ୍, ଜାଲଗାଓଁ, ଭୁସାୱାଲ, ବୁରହାନପୁର, ଖଣ୍ଡୱା, ଇଟାରସି, ଜବଲପୁର, ସତନା, କଟନୀ, ମାଣିକପୁର, ପ୍ରୟାଗରାଜ ଏବଂ ବକ୍ସରେ ଅଟକି ରହିବ। ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ପରିବହନ ସୁବିଧା ସହିତ ଏୟାର କଣ୍ଡିସିନର ସୁବିଧା ପ୍ରଥମେ ୨୦୦୯-୧୦ ବଜେଟରେ ତତ୍କାଳୀନ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର