PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୌଦ୍ଧ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଖଜୁରୀପଡା ଛକ ନିକଟରୁ ପିକପ ଭ୍ୟାନ ସହ ଚାରି କୁଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ ୨ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଛୋଟ ଛୁଆଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କା କମ୍, ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ୫୦ରୁ ୬୦ % ଆଣ୍ଟିବଡି – ନିରୋଜ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ୧୫ ଗ୍ରାମର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ୫ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱର: ବାଲେଶ୍ୱର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ହାଇଦରର ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ, ମାଜିଷ୍ଟେ୍ରଟ୍‌ଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ​ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରିବେ​‌ ୩ ଜଣିଆ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ହଳଦିଆପଦର ନିକଟରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ଅଟୋ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୩ ମହିଳା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସୋର: ହାଇଦର୍ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ସ୍ଥଳରୁ ୨ଟି ଗୁଳି ଜବତ କଲା ପୋଲିସ ଓ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ସାଢ଼େ ୫ ହଜାର ଟପିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, ୧୨ ଦିନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୦ ପାର୍
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଡେଥ୍ ମିଷ୍ଟ୍ରି, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପାରଳା ପୁଲିସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍‌, ବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପାର୍ଟି ସହ ସୌମ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର ଲିଙ୍କ୍‌ ଖୋଜିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଗଛ କଟାକୁ ନେଇ ଶଳାକୁ ଭିଣୋଇର ସଙ୍ଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ କୂଳରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୮ରେ ପୁଣି ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||

କୃଷକଙ୍କୁ ବଡ଼ ଉପହାର : ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ପାଇଁ ଆଜିଠାରୁ ଦୌଡ଼ିବ ‘କୃଷକ ଟ୍ରେନ୍’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୭।୮ : କୃଷକଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରେଳ ଏକ ନୂତନ ଟ୍ରେନ୍ ଆଣିଛି। ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ପରିବହନ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରେଳ ଅଗଷ୍ଟ ୭ରୁ ପ୍ରଥମ ‘କିସାନ ରେଳ’ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ରେଳବାଇ ଗୁରୁବାର କହିଛି ଯେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଦେବଲାଲୀ ମଧ୍ୟରେ ବିହାରର ଦାନାପୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହିପରି ପ୍ରଥମ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରିବ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ବଜେଟରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଉଥିବା ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଭଳି ଉତ୍ପାଦ ପରିବହନ ପାଇଁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ‘କିସାନ ରେଳ’ ଚଳାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହି ପବ୍ଲିକ୍ ପ୍ରାଇଭେଟ ପାର୍ଟନରସିପ୍ (ପିପିପି) ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ, ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର ସହିତ କୃଷକ ଉତ୍ପାଦ ପରିବହନ ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ ।

ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷର ବଜେଟରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଉଥିବା କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ‘କିସାନ ରେଳ’ ଚଳାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଗଷ୍ଟ ୭ରେ ସକାଳ ୧୧ଟା ସମୟରେ ଦେବଲୀରୁ ଦାନାପୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଥମ କୃଷକ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଉଛି । ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ସାପ୍ତାହିକ ଭିତ୍ତିରେ ଚାଲିବ। ”ଏହି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଟ୍ରେନ୍ ପରଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭.୪୫ ସମୟରେ ଦାନାପୁର (ବିହାର) ରେ ପହଞ୍ଚିବ ଏବଂ ୧,୫୧୯ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରିବ।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରେଳବାଇର ଭୁସାବଲ୍ ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟତ ଏକ କୃଷି ଭିତ୍ତିକ ବିଭାଗ ଅଟେ ଏବଂ ନାଶିକ୍ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ବହୁ ପରିମାଣର ତାଜା ପନିପରିବା, ଫଳ, ଫୁଲ, ପିଆଜ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ । ସଠିକ୍ ଭାବରେ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ନକଲେ ଏହି ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ଶୀଘ୍ର ଖରାପ ହୋଇଯାଏ । ଏହି କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟଗୁଡିକ ନାଶିକର ଏହି ଅଞ୍ଚଳରୁ ବିହାରର ପାଟନା, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଆହ୍ଲାବାଦ, କାଟନି, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ସତ୍ୟନା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ପଠାଯାଏ ।

ଏହି ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକୁ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କିସାନ୍ ରେଳ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ନାଶିକ୍ ରୋଡ୍, ମନମାଦ୍, ଜାଲଗାଓଁ, ଭୁସାୱାଲ, ବୁରହାନପୁର, ଖଣ୍ଡୱା, ଇଟାରସି, ଜବଲପୁର, ସତନା, କଟନୀ, ମାଣିକପୁର, ପ୍ରୟାଗରାଜ ଏବଂ ବକ୍ସରେ ଅଟକି ରହିବ। ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ପରିବହନ ସୁବିଧା ସହିତ ଏୟାର କଣ୍ଡିସିନର ସୁବିଧା ପ୍ରଥମେ ୨୦୦୯-୧୦ ବଜେଟରେ ତତ୍କାଳୀନ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର