କୃଷକଙ୍କୁ ବଡ଼ ଉପହାର : ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ପାଇଁ ଆଜିଠାରୁ ଦୌଡ଼ିବ ‘କୃଷକ ଟ୍ରେନ୍’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୭।୮ : କୃଷକଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରେଳ ଏକ ନୂତନ ଟ୍ରେନ୍ ଆଣିଛି। ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ପରିବହନ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରେଳ ଅଗଷ୍ଟ ୭ରୁ ପ୍ରଥମ ‘କିସାନ ରେଳ’ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ରେଳବାଇ ଗୁରୁବାର କହିଛି ଯେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଦେବଲାଲୀ ମଧ୍ୟରେ ବିହାରର ଦାନାପୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହିପରି ପ୍ରଥମ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରିବ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ବଜେଟରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଉଥିବା ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଭଳି ଉତ୍ପାଦ ପରିବହନ ପାଇଁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ‘କିସାନ ରେଳ’ ଚଳାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହି ପବ୍ଲିକ୍ ପ୍ରାଇଭେଟ ପାର୍ଟନରସିପ୍ (ପିପିପି) ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ, ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର ସହିତ କୃଷକ ଉତ୍ପାଦ ପରିବହନ ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ ।

ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷର ବଜେଟରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଉଥିବା କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ‘କିସାନ ରେଳ’ ଚଳାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଗଷ୍ଟ ୭ରେ ସକାଳ ୧୧ଟା ସମୟରେ ଦେବଲୀରୁ ଦାନାପୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଥମ କୃଷକ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଉଛି । ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ସାପ୍ତାହିକ ଭିତ୍ତିରେ ଚାଲିବ। ”ଏହି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଟ୍ରେନ୍ ପରଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭.୪୫ ସମୟରେ ଦାନାପୁର (ବିହାର) ରେ ପହଞ୍ଚିବ ଏବଂ ୧,୫୧୯ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରିବ।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରେଳବାଇର ଭୁସାବଲ୍ ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟତ ଏକ କୃଷି ଭିତ୍ତିକ ବିଭାଗ ଅଟେ ଏବଂ ନାଶିକ୍ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ବହୁ ପରିମାଣର ତାଜା ପନିପରିବା, ଫଳ, ଫୁଲ, ପିଆଜ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ । ସଠିକ୍ ଭାବରେ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ନକଲେ ଏହି ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ଶୀଘ୍ର ଖରାପ ହୋଇଯାଏ । ଏହି କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟଗୁଡିକ ନାଶିକର ଏହି ଅଞ୍ଚଳରୁ ବିହାରର ପାଟନା, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଆହ୍ଲାବାଦ, କାଟନି, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ସତ୍ୟନା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ପଠାଯାଏ ।

ଏହି ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକୁ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କିସାନ୍ ରେଳ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ନାଶିକ୍ ରୋଡ୍, ମନମାଦ୍, ଜାଲଗାଓଁ, ଭୁସାୱାଲ, ବୁରହାନପୁର, ଖଣ୍ଡୱା, ଇଟାରସି, ଜବଲପୁର, ସତନା, କଟନୀ, ମାଣିକପୁର, ପ୍ରୟାଗରାଜ ଏବଂ ବକ୍ସରେ ଅଟକି ରହିବ। ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ପରିବହନ ସୁବିଧା ସହିତ ଏୟାର କଣ୍ଡିସିନର ସୁବିଧା ପ୍ରଥମେ ୨୦୦୯-୧୦ ବଜେଟରେ ତତ୍କାଳୀନ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଲଜ୍ଜା ! ବୋହୂର ସର୍ବସ୍ୱ ସାରିଲା ଶ୍ୱଶୂରଙ୍କର ପାପ ନଜର- ପୁଅକୁ ଗୁଳି କରି ଫେରାର

ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ଭାଇଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ – କେତେ ଟଙ୍କା ଦରମା ନେବେ ଜାଣନ୍ତୁ

ଭାରତ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ୍‌ ଲେକ୍‌ ଏବଂ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ମୁତୟନ କରିଛି ‘ଅଦୃଶ୍ୟ କମାଣ୍ଡୋ’ -ଜାଣନ୍ତୁ ଏମାନେ କିଏ ଏବଂ ନେଇଛନ୍ତି କେଉଁ ତାଲିମ

ବିଦେଶରେ ଥିବା ୫୦ ଜଣ ବେଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ସହ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଭାରତ ଅଣାଗଲା

ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅଜିତ ଡୋଭାଲଙ୍କ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଗସ୍ତ, ଏହି ସବୁ ବିଷୟରେ କରିଛନ୍ତି ଆଲୋଚନା

ଜହ୍ନରେ ହେବ ୧୭୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଟୟଲେଟ୍, ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବ ନାସା