ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦାବି : ୨୦୨୧ ପୂର୍ବରୁ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ କରୋନା ଟିକା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬।୪ : କରୋନା ଭାଇରସର ମାରାତ୍ମକ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଟିକା ଖୋଜିବା ପାଇଁ ୬ଟି ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱ ଦୌଡ଼ରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ବର ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ରୁତ ବିସ୍ତାର ମଧ୍ୟରେ ସମୟ ତୁଳନାରେ ୨୦୨୧ ପୂର୍ବରୁ ଟିକା ଆବିଷ୍କାର ଦୌଡ଼ରେ ଜିତିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ।

କରୋନା ଜୀବାଣୁ (କୋଭିଡ -୧୯) ସଂକ୍ରମଣ ବିଶ୍ୱରେ ୧୯ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିବାବେଳେ ୧.୨୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଏହି ମାରାତ୍ମକ ମହାମାରୀରୁ ବିରତି ଖୋଜିବାକୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଫରିଦାବାଦ ସ୍ଥିତ ଅନୁବାଦ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗଗନଦୀପ କାଙ୍ଗଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମହାମାରୀକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ବିସ୍ତାର ଏବଂ ଗତି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିଶ୍ୱ ଗବେଷଣା ଏବଂ ବିକାଶ ପ୍ରୟାସ ତୁଳନାତ୍ମକ ନୁହେଁ।

କିନ୍ତୁ CEPI (ଏପିଡେମିକ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଇନୋଭେସନ୍ ଆଲାଇନ୍ସ) ର ଭାଇସ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରକ୍ରିୟା ବହୁ ସ୍ତରୀୟ, ଜଟିଳ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆହ୍ବାନ ସହିତ ହୋଇଥାଏ। ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଅନ୍ୟ ଟିକା ପରି SARS-Cove-2  ର ଟିକା ଖୋଜିବା ପାଇଁ ୧୦ ବର୍ଷ ସମୟ ନେଇ ନ ପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ନିରାପଦ, ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଏବଂ ବ୍ୟାପକ ପରିମାଣରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଟିକା ପାଇବା ପାଇଁ ଅତିକମରେ ଏକ ବର୍ଷ ଲାଗିବ ।

କେରଳର ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ କେନ୍ଦ୍ର ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅଧିକାରୀ ଇ ଶ୍ରୀକୁମାର ଏବଂ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ସିଏସଆର-ସେଣ୍ଟର ଫର ସେଲୁଲାର ଏବଂ ମଲିକୁଲାର ବାୟୋଲୋଜି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାକେଶ ମିଶ୍ରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏକ ଟିକା ବିକଶିତ କରିବାକୁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଲାଗିଥାଏ। ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତରର ପରୀକ୍ଷଣ ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ଏବଂ ପରେ ଅନୁମୋଦନ ପାଇବାକୁ ସମୟ ହେତୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟିକା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଉପଲବ୍ଧ ନୁହେଁ |

ଏହିପରି ହୋଇଥାଏ ଟିକା ପରୀକ୍ଷଣ :

୧. ପଶୁମାନଙ୍କଠାରୁ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଏ

୨. ଲ୍ୟାବ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ

୩. ମାନବ ଚିକିତ୍ସା ପରୀକ୍ଷଣର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅଳ୍ପ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ

୪. ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହା ନିରାପଦ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କିଛି ଶହ ଲୋକଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି।

୫. ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି ରୋଗ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଭାବ ବିଚାର କରାଯାଏ।

୬. ଜଟିଳ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧ କରିବାର ଟୀକାକରଣର କ୍ଷମତା ଅନେକ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ

୭. ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଭାବ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଅନେକ ମାସ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ |

୮. ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ବାରମ୍ବାର ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହେଉଥିବା ଜୀବାଣୁ ଉପରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କି ନୁହେଁ ତାହା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ।

ଏହି ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପରୀକ୍ଷଣରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି :

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୭୦ ଟି ଟିକା ପ୍ରି-କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ସଫଳ ହେଲେ ମାନବ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଅତି କମରେ ତିନିଜଣଙ୍କୁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି।

ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଜାଇଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲା ଦୁଇଟି ଟିକା, ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍, ବାୟୋଲୋଜିକାଲ୍ ଇ, ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍, ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇମ୍ୟୁନୋଲୋଜିକାଲ୍ ଏବଂ ମାଇନେଭେକ୍ସ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ WHO ଏହାର ତାଲିକାରେ ଜାଏଦ କାଡିଲା ଏବଂ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ABP CVoterର ରିପୋର୍ଟ: ବିହାରରେ ସରକାର ଗଢ଼ିବ କିଏ? ଜନତାଙ୍କ ନଜରରେ ଏହି ନେତା ହେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ମୋ ସିନ୍ଦୂର ମୋର – ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ଛୁରୀରେ ଆକ୍ରମଣ କଲେ ମହିଳା !

ବିହାର ରାଜନୀତି: ଆଶାୟୀ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଶ୍ରୀନାରାୟଣଙ୍କୁ ଗୁଳିକରି ହତ୍ୟା, ତାଙ୍କ ନାମରେ ଥିଲା ଅପରାଧିକ ମାମଲା

ଆମେରିକାରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମାଗଣା କୋରନା ଟିକା ଦେବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିଡେନ୍‌

ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍‌ ୟୁଜର୍ସ ସାବଧାନ, ଭୁଲରେ ବି ଡାଉନଲୋଡ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ୧୯ ଆପ୍ସ

ଟ୍ରାଫିକ୍ କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିଲେ ମହିଳା , ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲ