ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲେ ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ଇଞ୍ଜେକସନ୍, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ଏହାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧।୧୧: ଗର୍ଭ ନିରୋଧକ କଥା ଯେତେବେଳେ ଆସେ ସେତେବେଳେ ଏହାର ଦାୟିତ୍ବ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥାଲ। କିନ୍ତୁ ଏବେ ପୁରୁଷମାନେ ମଧ୍ୟ ଗର୍ଭନିରୋଧରେ ସମାନ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ବିଶ୍ବର ପ୍ରଥମ ମେଲ୍ ବର୍ଥ କଣ୍ଟେ୍ରାଲ ଅର୍ଥାତ ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା ଗର୍ଭନିରୋଧକ ଇଞ୍ଜେକସନ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ଇଞ୍ଜେକସନକୁ ସିଧାସଳଖ ପୁରୁଷଙ୍କ groin ଅର୍ଥାତ ପେଟ ଏବଂ ଜଙ୍ଘ ଭିତରେ ଥିବା ଅଂଶରେ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଏହି ଇଞ୍ଜେକସନକୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଲିନିକାଲି  ଟ୍ରାୟଲ କରାଯାଇ ସାରିଛି, ଯାହାକି ସଫଳ  ରହିଛି। ଥରେ ଏହି ଇଞ୍ଜେକସନ ନେଲେ ୧୩ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ରହିଥାଏ। ଏହି ଇଞ୍ଜେକସନ୍ ଶରୀରରେ ଏକ ପଲିମର ପକାଇବ, ଯେଉଁଥିରୁ ସ୍ପର୍ମକୁ ଟେଷ୍ଯିକଲ୍ସରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାରେ ରୋକିବ। ପୁରୁଷଙ୍କୁ ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ପୁରୁଷ ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣରୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହି ଇଞ୍ଜେକସନ ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ଏହି ଇଞ୍ଜେକସନକୁ ଲୋକାଲ ଆନାସ୍ଥେସିଆ ଡୋଜ୍ ସହିତ ଦିଆଯାଇଥାଏ।

ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନସିଲ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ(ଆଇସିଏମଆର)ର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ଇଞ୍ଜେକସନକୁ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ମେଲ୍ କନଟ୍ରାସେପଟିଭ ଇଞ୍ଜେକସନ୍ ୩ଟି ରାଉଣ୍ଡରେ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାୟଲ ପୂରଣ କରିବାରେ ସଫଳ ରହିବ। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ଏହାକୁ କ୍ଲିନିକାଲି ଟ୍ରାୟଲ ଅନୁସାରେ ୩୦୦ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଓ ଏଥିରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସାଇଡ୍ ଇଫେକ୍ଟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନାହିଁ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟମାନଙ୍କୁ ଫାଇନାଲ୍‌ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଦେଲେ ଅନୁମତି

ସ୍ତ୍ରୀ ରାଜନୀତିରେ , ପୁଅ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ପଢୁଛନ୍ତି MBBS: ୮ଜଣ ପୁଲିସଙ୍କୁ ମାରି ବାପା ଫେରାର୍

କରୋନା ପଜିଟିଭ ଜଣାପଡିବା ପରେ ହସ୍ପିଟାଲର ଚତୁର୍ଥ ମହଲାରୁ ଡେଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ସାମ୍ବାଦିକ

Mylan ଭାରତରେ ଲଞ୍ଚ କଲା କୋଭିଡ୍-୧୯ର ଔଷଧ, ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ରହିଛି ଏହାର ଦାମ୍

ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ନିବେଦନ, ଟୁଇଟରରେ ଟ୍ରେଣ୍ଡ କଲା #PMModiCBIForSSR

ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ମାମଲା : ବାନ୍ଦ୍ରା ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ସଞ୍ଜୟ ଲୀଲା ଭନ୍‌ସାଲୀ, ଚାଲିଛି ପଚରାଉଚରା