PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବଗଡ : ରିଆମାଳ ରେଞ୍ଜ ନୁଆଁଡିହି ସେକ୍ସନ ଖିଲେଇ ଜଙ୍ଗଲରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ବନ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ରୋଗ କଷ୍ଟ ସହିନପାରି ସ୍କୁଲ ହତାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ବୃଦ୍ଧ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୪ ପଜେଟିଭ୍
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ମାଡ଼ିଆସୁଛନ୍ତି ନୀଳଗିରି ଆଡକୁ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ହାତୀ, ଚାଷୀ ଆତଙ୍କିତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ୨ ଶିଶୁ ମୃତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ପାଣି ଘେରରେ ୧୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗ୍ରାମ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଅଟୋରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଗାଡି ଛାଡି ୨ ମାଫିଆ ଫେରାର୍
  • ||

ଭାରତର ୫ଟି ସୁନ୍ଦର ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟେସନ୍, ଏଥିରେ ରହିଛି ଓଡ଼ିଶାର ନାଁ

ଭାରତରେ ରହୁଥିବା ମଣିଷଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କୋଠାବାଡ଼ି, ଗଛଲତାର ସୈାନ୍ଦର୍ଯ୍ୟତାକୁ ଯେତେ ପ୍ରଶଂସା କଲେ ବି ତାହା କମ ପଡ଼ିବ। ଆଜି ଆମେ ଭାରତ ଭିତରେ ଥିବା କିଛି ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହାକୁ ଦେଖିଲେ ଆପଣ ଭାବିବେ ଏହା ଭାରତ ନା ୟୁରୋପର କୈାଣସି ସ୍ଥାନ। ମୁଖ୍ୟତଃ ଭାରତର ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ସାନଦାର ଏହି ୫ଟି ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟେସନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ।

ପ୍ରଥମେ ଏହା ଜାଣନ୍ତୁ କି, ଭାରତର ରେଳ ନେଟଓ୍ବାର୍କ ହେଉଛି ଦୁନିଆଁର ୪ନମ୍ବର ତଥା ସବୁଠୁ ବଡ଼ ରେଳ ନେଟଓ୍ବାର୍କ। ଏହା ଗାଁ ଗାଁ ସହର ସହର ରେଳ ଲାଇନ ସହିତ ଯୋଡି ହୋଇ ରହିଛି। ଯେଉଁଟା ନ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଛି ତାହା ଏବେ ଯୋଡ଼ି ହେଉଛି। ମାତ୍ର ଏସବୁଠାରୁ ମୁଖ୍ୟ ହେଉଛି କି ରେଳ ଷ୍ଟେସନ୍। ଭାରତରେ ଏମିତି ୫ ସୁନ୍ଦର ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଅଛି ଯାହା ଦୁନିଆଁର ସବୁଠୁ ସୁନ୍ଦର।

ଲକ୍ଷ୍ନୋର ଚାରବାଗ ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟେସନ: ଲକ୍ଷ୍ନୋର ଚାରବାଗ୍ ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟେସନ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର। ଏହି ଚାରବାଗର ଅର୍ଥ ଚାରୋଟି ବଗିଚା।ଇଂଗ୍ରେଜ ସମୟରେ ଏକ ଭବ୍ୟ କୋଠରୀ ରହିଛି ଯାହାକି ବାହାରୁ ଯେତିକି ବଡ଼ ଭିତରୁ ଯେତିକି ହିଁ ସୁନ୍ଦର। ଏହାର ବାସ୍ତୁକଳାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ମୁଙ୍ଗଲିଆ, ରାଜପୁତ ଏବଂ ଅବଧି ସଂସ୍କୃତିର ଝଲକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ।

ବନାରସ ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟେସନ୍: ମହାଦେବ ନଗରୀ ହେଉଛି ବନାରସ। ୧୮୬୨ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଟ୍ରେନ ଚାଲିଥିଲା । ତାହାବି ହାଓ୍ବଡ଼ାରୁ। ବନାରସର ରେଳଓ୍ବେ ଷ୍ଟେସନ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗା ନଦୀ କୂଳ ଦେଇ ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ଯଦି ଏହି ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟେସନକୁ ବାହାରରୁ ଦେଖିବେ ତ ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଭଳି ଦେଖାଯିବ। ଷ୍ଟେସନର କୋଠରୀ ଉପରେ ବଡ଼ ଚକ୍ର ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ଏହି ଚକ୍ରରେ ସୁବବେଳେ ରଙ୍ଗୀନ ଆଲୁଅ ଜଳୁଥାଏ।

ଘୁମ୍ ରେଳଓ୍ବେ ଷ୍ଟେସନ୍: ଏହା ଭାରତର ସବୁଠୁ ଉଚ୍ଚତମ ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟେସନ୍। ଏହା ଦେଖିବାକୁ ଯେତିକି ଉଚ୍ଚା ସେତିକି ସୁନ୍ଦର ମଧ୍ୟ। ଘୁମ୍ ରେଳଓ୍ବେ ଷ୍ଟେସନ୍ ଦାର୍ଜିଲିଙ୍ଗ୍ରୁ ୧୨ କିମି ଦୂରରେ ରହିଛି। ଏଠାରେ ଏକ ଟୟ ଟ୍ରେନ ମଧ୍ୟ ଚାଲୁଛି। ଯାହା ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ହିମାଳୟ ଦର୍ଶନ କରାଏ। ଏହି ଟ୍ରେନ ବହୁତ ଖାସ୍ ଅଟେ।

ହାଓ୍ବଡ଼ା ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟେସନ୍: ଏହା ଭାରତର ସବୁଠୁ ପୁରୁଣା ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟେସନ୍। ଇଂଗ୍ରେଜମାନେ ଏହି ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟେସନ୍କୁ ୧୮୫୪ ମସିହାରେ ତିଆରି କରିଥିଲେ। ହୁଙ୍ଗୁଳି ନଦୀ କୂଳରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା ଏହି ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟେସନ କୋଲକତାରୁ ହାଓ୍ବଡ଼ା ପୋଲର ମାଧ୍ୟମ ସହିତ ଯୋଡ଼ି  ହୋଇ ରହିଛି। ପୁରା ଭାରତରେ ଏହି ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟେସନରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ରେଳଗାଡ଼ିର ଡବା ରଖିବାର କ୍ଷମତା ରହିଛି।

କଟକ ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟେସନ୍: ଦୁର୍ଗ ଭାବେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଏହି କଟକ ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟେସନ୍  ଦେଖିବାକୁ ସତରେ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର। ଯେଉଁ ଦୁର୍ଗଠାରୁ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ଏହି ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟେସନକୁ ତିଆରି କରାଯାଇଛି ସେହି ଦୁର୍ଗର ନାଁ ହେଉଛି ବାରବାଟି ଦୁର୍ଗ। ଏହା ୧୪ତମ ଶତୀବ୍ଦୀରେ ପୂର୍ବ ଗଙ୍ଗା ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ଦ୍ବାରା କଳିଙ୍ଗରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଏହି ଗଡ଼ ଓଡ଼ିଶାର ଗର୍ବ।  କଟକ ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟେସନ୍: ଦୁର୍ଗ ଭାବେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଏହି କଟକ ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟେସନ୍