PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ଘରେ ଚଢ଼ାଉ , ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଓ ସଂପର୍କୀୟଙ୍କ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଚଢ଼ାଉ , ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଘରୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ , ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଜବତ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ୨ ଅଣକାଶ୍ମୀରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ଆତଙ୍କବାଦୀ , ଯବାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜୋରଦାର
  • ||
  • କଟକ ଜଗତପୁର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ଅଗରବତୀ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ , ଏସ୍ଏସ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜର୍ସ ନାମକ କାରଖାନାରେ ନିଆଁ , ନିଆଁ ଆୟତ୍ତ ପାଇଁ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର ଉଦ୍ୟମ , ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ତିଆରି ହେଉଥିଲା ମଙ୍ଗଲଦୀପ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଅଗରବତୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡା ସହର ଉପକଣ୍ଠ ନାଗାବଳି ନଦୀରେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ଦୁଇ ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନିଖୋଜ ।
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକାଙ୍କ ପାଇଲଟ ଗାଡ଼ି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ସମେତ ୫ ଆହତ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ଓ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ବେଳାଭୂମି ନିକଟ ହୋଟେଲରେ ସେକ୍ସ ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୨୮୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ପାରିବାରିକ କଳହର କରୁଣ ପରିଣତି, ବୋହୂକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା କଲା ଶାଶୂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୪୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡା : ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଲାଗି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ଠାରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ, ମୁନିଗୁଡା ଓ ଭବାନୀପାଟନାକୁ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଦିନ ବର୍ଷା, ଆସନ୍ତାକାଲି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଓ ବାଲେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜିଠୁ ଓଜେଇଇ କାଉନ୍‌ସିଲିଂ, ୫ ନଭେମ୍ବରରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲର୍ଟମେଣ୍ଟ
  • ||
  • ଅଲ୍‌ ଅମିରତ୍‌ : ଆଜିଠୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପ୍, ସଙ୍ଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବାଂଲାଦେଶ-ସ୍କଟ୍‌ଲାଣ୍ଡ ମୁକାବିଲା
  • ||

ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଝଟକା ! ୬.୬%କୁ ଖସିଗଲା ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର

୨୦୧୮ ଅକ୍ଟୋବର-ଡିସେମ୍ବରରେ ଦେଶର ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୬.୬% ଭଳି ନିମ୍ନ ସ୍ତରକୁ ଖସିଯାଇଛି । ଆଜି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ସଂଗଠନ (ସିଏସ୍‌ଓ) ତରଫରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ବିଗତ ୧୫ ମାସ ଭିତରେ ଏହା ଦେଶର ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଭିବୃଦ୍ଧି । ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ (୨୦୧୮-୧୯)ର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟମାସ (ଏପ୍ରିଲ୍‌-ଜୁନ୍‌)ରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୮.୨% ଥିଲା ।

ଦ୍ବିତୀୟ ତ୍ରୟମାସ (ଜୁଲାଇ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର)ରେ ତାହା ୭.୧%କୁ ଖସିଗଲା । ଏହାର ପର ତିନି ମାସରେ ଆଉ କିଛି ପାହାଚ ତଳକୁ ଖସି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୬.୬% ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି । ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଖେଇ ଆସୁଥିବାରୁ ଏହା ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥାର କାରଣ ହୋଇପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । କିଛି ଦିନ ତଳେ ୫୫ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞକୁ ନେଇ ରଏଟର୍‌ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ଆକଳନ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୬.୯% ସ୍ତରକୁ ଖସିଯିବ ।

ଭାରତର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏତେ ତଳକୁ ଖସିଆସିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଠାରୁ ଏହା ଆଗରେ ରହିଛି ଏବଂ ବିଶ୍ବର ସବୁଠୁ ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ଦେଶର ମାନ୍ୟତାକୁ ଭାରତ ବଜାୟ ରଖିଛି । ଚୀନ୍‌ର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୬.୪% ରହିଛି ଯାହା ଭାରତର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୬.୬% ଠାରୁ କମ୍। ଟଙ୍କା ହିସାବରେ ଭାରତର ଜିଡିପିର ମୋଟ୍‌ ପରିମାଣ ହେଉଛି ୩୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା । ବର୍ଷକ ପୂର୍ବରୁ ତାହା ୩୨ ଲକ୍ଷ ୮୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା । ସିଏସ୍‌ଓ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ, ମାନୁଫାକ୍‌ଚରିଂ ବା ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ପ୍ରଦର୍ଶନ ବହୁତ ଭଲ ରହିଛି । ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ।

ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍‌ ଉତ୍ପାଦନରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି । ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଅଗ୍ରୀମ ଆକଳନ (ଆଡଭାନ୍ସ ଏଷ୍ଟିମେଟ୍‌) ଜାରି କରି ସିଏସ୍‌ଓ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ,, କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରର ଜିଭିଏ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୨.୭% ହେବ ଯାହା ବର୍ଷକ ପୂର୍ବରୁ ୫% ଭଳି ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ଥିଲା। ଖଣି ଓ ଉତ୍ତୋଳନ କ୍ଷେତ୍ରର ଅଭିବୃଦ୍ଧି କମିବ । ତେବେ ମାନୁଫାକ୍‌ଚରିଂ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୂର୍ବବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହେବ । ମୁଣ୍ଡପିଛା ଆୟ ପରିମାଣ ୯୨,୭୧୮ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଯାହା ୨୦୧୭-୧୮ରେ ୮୭,୬୨୩ ଟଙ୍କା ଥିଲା । ମୁଣ୍ଡପିଛା ଆୟରେ ୫.୮%ର ବୃଦ୍ଧି ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ।

ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଡବଲ୍ ଝଟ୍‌କା ଲାଗିଛି । ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ଖସିଯାଇଥିବା ବେଳେ କାରଖାନା ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ଖବର ଆସିଛି । ଜାନୁଆରିରେ କାରଖାନାରୁ ହେଉଥିବା ଉତ୍ପାଦନ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୧.୮% ଭଳି ନିମ୍ନ ସ୍ତରକୁ ଖସିଯାଇଛି । ଅଶୋଧିତ ତୈଳ, ବିଶୋଧନାଗାର ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ କ୍ଷେତ୍ର ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । କୋଇଲା ଓ ସିମେଣ୍ଟ୍ ଉତ୍ପାଦନ ମଧ୍ୟ କମିଛି । ତେବେ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍‌, ସାର ଓ ଇସ୍ପାତ ଉତ୍ପାଦନରେ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖାଦେଇଛି । କାରଖାନା ଉତ୍ପାଦନ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୧୯ ମାସର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରକୁ ଖସିଯାଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର