ଭୟଙ୍କର ଜ୍ବାଳାମୁଖୀ ବିସ୍ଫୋରଣ : ୩୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରକୁ ମାଡିଗଲା ପାଉଁଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୦।୮: ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଜ୍ବାଳାମୁଖୀ ବିସ୍ଫୋରଣ। ଏହି କାରଣରୁ ପ୍ରାୟ ୨ କିଲୋମିଟର ଉଚ୍ଚତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଉଁଶ ଉଠିଯାଇଥିଲା। ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ସରକାର ତୃତୀୟ ସ୍ତରର ଚେତାବନୀ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ବିସ୍ଫୋରଣକୁ ଦେଖି ଯାତ୍ରୀ ବିମାନକୁ ଆର୍ଲଟ କରିଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଜ୍ବାଳାମୁଖୀରୁ ବାହାରିଥିବା ପାଉଁଶ ୩୦ କିଲୋମିଟର ଦୂର ବେରାସ୍ତଗୀ ପହଁଞ୍ଚି ଯାଇଛି।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଜ୍ବାଳାମୁଖ୍ୟୀ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପ୍ରାୟ ୧ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିଥିଲା। ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଅଧିକାରୀମାନେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଜ୍ବାଳାମୁଖୀ ପାହଡରୁ ୩ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଜ୍ବାଳାମୁଖୀରୁ ବାହାରୁଥିବା ପାଉଁଶ କାରରରୁ ଫସଲ ଖୁବ୍ କ୍ଷତି ହୋଇଛି। ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ଜ୍ବାଳାମୁଖୀ ଫାଟିବା ବେଳେ  ୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହୁଥିବା ଗାଁ ଲୋକ ଏହାର ଶବ୍ଦ ଶୁଣିଛନ୍ତି।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଏହି ଜ୍ବାଳାମୁଖୀ ବିସ୍ଫୋରଣ କାରଣରୁ ୪ ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ପ୍ରଶାସନ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ମାସ୍କ ଓ ଉଦ୍ଧାର କରିବାର ଜିନିଷ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛି। ବିସ୍ଫୋରଣକୁ ଦେଖି ତୃତୀୟ ସ୍ତରର ଆର୍ଲଟ ଜାରି କରିଦିଆଯାଇଛି। ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହାକୁ ନେଇ ସତର୍କତା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଜ୍ବାଳାମୁଖୀ ଏବେ ପାଉଁଶ ବାହାର କରିପାରେ। ତେବେ ଜ୍ବାଳାମୁଖୀ ବିସ୍ଫୋରଣ କାରଣରୁ କେହି ମୃତାହତ ହୋଇନାହାନ୍ତି।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


୬ ଦିନରେ ୫୩% ଖସିଲା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବିଳାସ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେୟାର

ନୂଆବର୍ଷରୁ ନୂଆ ବ୍ୟବସ୍ଥା: ଏଣିକି ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫୋନ୍‌ରୁ ମୋବାଇଲକୁ କଲ୍‌ କଲେ ନମ୍ବର ପୂର୍ବରୁ ଲାଗିବ ‘୦’

ଭାରତୀୟ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ଜବତ କଲା ୧୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ହେରୋଇନ୍, ପାକିସ୍ତାନରୁ ଆସୁଥିଲା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା

ସ୍ପୁଟନିକ-ଭି ଟିକାର ମୂଲ୍ୟ ରହିବ ଏତିକି ଟଙ୍କା, ରୁଷ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମାଗଣା ଡୋଜ୍

ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେଲା ବାତ୍ୟା ‘ନିବାର’: ଚେନ୍ନାଇରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପରେ ରାସ୍ତାଘାଟ ଜଳମଗ୍ନ, ରିଲିଫ୍ ଓ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ

ସୀମାରେ ଅଧିକ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ମୁତୟନ କରିବ ଚୀନ୍‌