PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନରୁ ବାହାରିଲା ପୋକ

ଜୟପୁର,୧୨ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଜୟପୁର ପୌରାଞ୍ଚଳ ଓ ବ୍ଲକର ସରକାରୀ ସ୍କୁଲକୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ ଯୋଗାଉଥିବା ସଂସ୍ଥା ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ । ଆଜି ଫାମ୍ପୁଣି ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ପାଇକସାହି ଉଚ୍ଚପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯୋଗାଯାଇଥିବା ସୋୟାବିନ ତରକାରୀରୁ ପୋକ ବାହାରିଥିଲା । ପୋକ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିିବା ପରେ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା କର୍ମଚାରୀ ପିଲାଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେଇ ନଥିଲେ । ଫଳରେ ପିଲାମାନେ ଖାଳି ଥାଳି ଧରି ଅପରାହ୍ଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୋକରେ ଆଉଟୁପାଉଟୁ ହୋଇଥିଲେ । ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ ଯୋଗାଇବାକୁ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଥିବା ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ବାଗଡଙ୍ଗା ପଶ୍ଚିମଘେରୀ ବିଷଲକ୍ଷ୍ମୀ କ୍ଲବ ପିଲାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହ ଖେଳୁଛି ବୋଲି ଅଭିଭାବକମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଏଥିପ୍ରତି ତୁରନ୍ତ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।
ଆଜି ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ ତରକାରୀରେ ପୋକ ବାହାରିଥିବା ଖବର ଶୁଣି ପ୍ରମେୟ ପ୍ରତିନିଧି ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ପାଇକସାହି ଉଚ୍ଚପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ । ପିଲାମାନେ ଆସନ ପକାଇ ଥାଳି ଧରି ବସିଥିଲେ ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ ଖାଇବାକୁ । କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ପ୍ଲେଟ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିଲା । ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ କହିଲେ, ତରକାରୀରୁ ପୋକ ବାହାରିବାରୁ ପିଲାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ ଦିଆଯାଇନି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି । ପିଲାଙ୍କୁ ଘରକୁ ଯାଇ ଖାଇବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ସ୍କୁଲରେ ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଉଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଘରେ ଭାତ ରଖାଯାଉନାହିଁ ବୋଲି ପିଲାଏ କହିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ସିଆରସିସି ମହେଶ୍ୱର ମିଶ୍ର । ଗୋଷ୍ଠୀ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଓ ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ ଯୋଗାଉଥିବା ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ଅଲଗା ତରକାରୀ ପଠାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । ଅପରାହ୍ଣ ୨ଟା ୩୦ରେ ତରକାରୀ ଆସିବା ପରେ ପିଲାଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।
ଫାମ୍ପୁଣି ସ୍କୁଲରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ସୋୟାବିନ ତରକାରୀରେ ପୋକ ଥିବା ଜାଣିବା ପରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଘରକୁ ଯାଇ ଖାଇଥିଲେ । ଜୟପୁର ବ୍ଲକର ଟି. ଗରୁଡଗୁଡା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅବ୍ୟବସ୍ଥା । ଆଜି ଏହି ସ୍କୁଲରେ ୧୪୫ ଜଣ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ମାତ୍ର ୧୦୦ ଜଣଙ୍କ ପାଇଁ ଯୋଗାଣ ହୋଇଥିଲା ଖାଦ୍ୟ । ୧୦୦ ଜଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟକୁ ବାଣ୍ଟିକୁଣ୍ଟି ଖାଇଥିଲେ ୧୪୫ ଜଣ ।
ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜୟପୁର ଗୋଷ୍ଠୀ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ସରୋଜିନୀ ଦଣ୍ଡସେନା କହିଛନ୍ତି, ଆଜି ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଭିଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି । ସିଆରସିସିମାନେ ସ୍କୁଲକୁ ଯାଇ ତଦନ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ରିପୋର୍ଟ ମିଳିବା ପରେ ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଜଣାଇବେ । ବାରମ୍ବାର ଏଭଳି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ହେଉଥିବାରୁ ତାଗିଦ କରାଯାଉଛି । ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାର ଏମ୍‌ଡିଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇ ଆଗକୁ ଏଭଳି ନହେବା ଲାଗି କୁହାଯାଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି ।