PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶା ଅନଲକ୍‌ ହେବା ନେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରଚାର ହେଉଛି ଗୁଜବ, ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଲେ SRC- ଏଭଳି ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ଜାରି ହୋଇନି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୪ ହଜାର ୩୩୯ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮ ଲକ୍ଷ ୫୬ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଗଣପର୍ବ ରଜ ଅବସରରେ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଓ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ଓ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଜିଠାରୁ ରାଜଧାନୀରେ ଖୋଲିବ ମଲ୍, ବଜାର ଏବଂ ଦୋକାନ, ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷମତାରେ ଚାଲିବ ମେଟ୍ରୋ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଇସ୍ରାଇଲରେ ନେତ୍‌ନ୍ୟାହୁଙ୍କ ଯୁଗ ଶେଷ, ନଫତାଲୀ ବେନେଟ୍ ହେଲେ ନୂଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରଜ ପାଇଁ ଓଟିଡିସି ଆରମ୍ଭ କଲା ‘ପିଠା ଅନ୍‌ ହ୍ୱିଲ୍‌’, ଭୁବନେଶ୍ୱର ସହ ସମ୍ବଲପୁର ଓ କଟକରେ ମିଳିବ ପିଠା
  • ||
  • ବଅଁରପାଳ : ସୁନାର ସଂସାରକୁ ଛାରଖାର କରିଦେଲା କରୋନା, ଆଗପଛ ହୋଇ ଚାଲିଗଲେ ପୁଅ-ବୋହୂ ଓ ମା, ଅନାଥ ହୋଇଗଲା ୧୪ ମାସର ଶିଶୁପୁତ୍ର
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ କନ୍ୟା ଚୋରି ନୀତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ପହିଲି ରଜ, ଗାଁଠାରୁ ସହର ସବୁଠି ଜମୁଛି ପିଠାପଣାର ଆସର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସାରା ରାଜ୍ୟକୁ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ, ଆହୁରି ଦୁଇଦିନ ସ୍ୱଳ୍ପରୁ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧୀବରଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ର ମନା
  • ||

ସାବଧାନ! ନିଦ୍ରାହୀନତା ହେବା ହୃତ୍‌ପିଣ୍ଡ ଅଚଳ, ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ; ଏମିତି କରନ୍ତୁ ଉପଚାର…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧/୮: ନିଦ୍ରାହୀନତାର ଶିକାର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଧମନୀ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ, ହୃତ୍‌ପିଣ୍ଡ ଅଚଳ ଓ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍‌ ଆଶଙ୍କା ବେଶି । ସର୍କୁଲେସନ୍‌ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରାୟ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ନିଦ୍ରାହୀନତାରେ ପୀଡ଼ିତ । ନିଦ୍ରାହୀନତା ଏବଂ ହୃଦ୍‌ରୋଗ ଓ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍‌ ଆଶଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ରହିଥିବା ଏକାଧିକ ପୂର୍ବ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

କିନ୍ତୁ ନିଦ୍ରାହୀନତା ହୃଦ୍‌ରୋଗର ଏକ କାରଣ କିମ୍ବା ଉଭୟ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି, ତାହା ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ଉକ୍ତ ଅଧ୍ୟୟନ ସମର୍ଥ ହୋଇନଥିଲେ ବୋଲି ଅଧ୍ୟୟନର ମୁଖ୍ୟ ଲେଖକ ତଥା ସ୍ୱିଡେନ୍‌ର କାରୋଲିନ୍‌ସ୍କା ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ର ସହ ପ୍ରଫେସର ସୁଜାନା ଲାରସନ୍‌ କହିଛନ୍ତି ।

ଗବେଷକମାନେ ଆନୁବଂଶିକ ପ୍ରକାର ଉପଯୋଗ କରୁଥିବା ମେଣ୍ଡେଲିଆନ ରାନ୍‌ଡୋମିସେସନ୍‌ କୌଶଳ ପ୍ରୟୋଗ କରିଥିଲେ । ନିଦ୍ରାହୀନତା ଭଳି ରୋଗର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରକ ସହ ଏହା ସଂପୃକ୍ତ । ହୃଦ୍‌ରୋଗ ଓ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍‌ରେ ପୀଡ଼ିତ ବା ପୀଡ଼ିତ ନଥିବା ୧୩ ଲକ୍ଷ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କୁ ୪ଟି ଦଳ ଓ ୪ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଧ୍ୟୟନରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଗବେଷକମାନେ ନିଦ୍ରାହୀନତା ନିମିତ୍ତ ଆନୁବଂଶିକ ପ୍ରକାର ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଧମନୀ ରୋଗ, ହୃଦ୍‌ ଅଚଳ ଓ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍‌ ଆଦି ଆଶଙ୍କା ସହ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସଂପୃକ୍ତ ଥିଲା । ତେଣୁ ନିଦ୍ରାହୀନତାର କାରଣ ଚିହ୍ନଟ ଓ ତା’ର ଚିକିତ୍ସା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଗବେଷକମାନେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଦିନକୁ ୬ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ଶୋଇବାକୁ ଚୋଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ। ଆବଶ୍ୟକତା ନଥିଲେ ମୋବାଇଲ ଇଣ୍ଟାନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କମ୍ କରନ୍ତୁ। ଶୋଇବା ସମୟରେ ଫୋନକୁ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିିଁ କିମ୍ବା ସୁଇଜ୍ ଅଫ କରିଦିଅନ୍ତୁ। ଶରୀରକୁ ନିଦ୍ରାହୀନତା ଠାରୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ରାତ୍ର ସମୟରେ କମ୍ ଖାଇବା ସହ ଶୀଘ୍ର ଶୋଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଉପାୟକୁ ପାଳନ କରିବା ଦ୍ବାରା ହୃଦପିଣ୍ଡ ଫେଲ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରୋକୁ ରୋକା ଯାଇପାରିବ।