PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ମୁହାଁ ଓଡ଼ିଶା, ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିଲେ ଟେଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ : ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବ୍ରିଜ୍ ତଳକୁ ଖସିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଡ୍ରାଇଭର୍
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ :ଢେଙ୍କାନାଳ ସିଭିଲ କୋର୍ଟକୁ ସିଲ , ୧୦ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଘୋଷଣା କଲା ପୌରପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଦଶମ ଓ ଦ୍ଵାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁହ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଗାଡି, ଜଣେ ମୃତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାଟଣା: ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦୁଇ ପରିବାର ଭିତରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ବଡ଼ ଭାଇ ମୁଣ୍ଡରେ ପଥର ଛେଚିଦେଲେ ସାନ ଭାଇର ପରିବାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଇଁ ଗାନ୍ଧୀ ମାର୍ଗରେ ହେଉଛି ଫୁଲଡ୍ରେସ୍ ରିହର୍ସଲ, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ୍ କଟକଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ସଂକ୍ରମଣ ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ: ପରିବା ବୋଝେଇ ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ: ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମାସେ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଫେରିଲା ୧୨ ଫୁଟର ଅହିରାଜ, ଢ଼େଲାମାଡ଼ରେ ଭାଙ୍ଗିଥିଲା ପିଞ୍ଜରା ହାଡ଼
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଉ ଦୁଇ ଦିନ ଭିଜିବ ଓଡ଼ିଶା, ଉପକୂଳ ସମେତ ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ୱଳ୍ପରୁ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍‌ରୁ ୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ମାଫିଆ ଗିରଫ
  • ||

ଗୁଇନ୍ଦା ଚିଠି ରାଜନୀତି: ବିଜେପି-ବିଜେଡି ମୁହାଁମୁହିଁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଗୁଇନ୍ଦା ଚିଠିି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ରାଜନୈତିକ ଝଡ । ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି ବିଜେଡି- ବିଜେପି । ଏକ ଚିଠିକୁ ନେଇ ଗତକାଲି ବିଜେଡି ଓ ନବୀନଙ୍କୁ ଟାଗେର୍ଟ କରିଥିଲା ବିଜେପି । ଆଜି ପାଲଟା ଆକ୍ରମଣ କରିଛି ବିଜେଡି । ଏହାର ଜବାବରେ ବିଜେପି ବି ସାନି ଆକମ୍ରଣ କରିଛି । ଶେଷରେ ଉଭୟ ଦଳ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଫେରାଦ ହୋଇଛନ୍ତି । ବିଜେଡି ମୁଖପାତ୍ର ତଥା ସାଂସଦ ପ୍ରତାପ କେଶରୀ ଦେବ ଆଜି ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି, ଜନମତକୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ବିଜେପି ହୀନ ଓ ଶସ୍ତା ରାଜନୀତି କରୁଛି । କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ବିଜେପି ସିଦ୍ଧରମେୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଗୁଇନ୍ଦା ଚିଠିି ରାଜନୀତି ଛାଡି କରିଥିଲା । ଏବେ ଓଡିଶାରେ ବି କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଚାଲ୍ ଖେଳୁଛି ବିଜେପି । କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ବିଜେପି ଯେଉଁ ଚିଠି ଦେଖାଇଥିଲା, ଓଡିଶାରେ ମଧ୍ୟ ଅବିକଳ ସେଭଳି ଏକ ଚିଠି ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ଉଭୟ ଚିଠି ପ୍ରାୟତଃ ସମାନ । ଏପରିକି ଚିଠିର ନମ୍ବର ବି ସମାନ ରହିଛି ।

ଏହା ଏକ ମିଛ ଚିଠି । ଏଥିରେ କୌଣସି ସତ୍ୟତା ନାହିଁ । ପକ୍ରତୃ କଥା ହେଲା, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜେପୁରରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ବିଜେପିର ସବୁ ଅଙ୍କ ଗୋଳମାଳ ହୋଇଯାଇଛି । ଡରରେ ବିଜେପି ଏଭଳି ମିଥ୍ୟିା ପ୍ରଚାର କରୁଛି । ଯେଉଁ ଦଳ ୧୨୦ ମିଶନ କଥା କହୁଥିଲା, ସେଇ ଦଳ ଏବେ ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ବିବତ୍ର ହୋଇପଡିଛି଼ । ଉପାୟ ଶନ୍ୟୂ ହୋଇ ମିଛ ଅଭେିଯାଗ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ବିଜେଡି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ନର୍ବିାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ଏଭଳି ମିଥ୍ୟିା ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ବିଜେପି ଓ ଏହାର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ସେଲ୍ ବିରୋଧରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ ବିଜେଡି ଦାବି କରିଛି । ଅପରପକ୍ଷରେ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଛି । ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ଉପସଭାପତି ସମୀର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱର ଦଳର ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ପତ୍ରନିଧି ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁୁ ଭେଟି ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ମୁକ୍ତ, ଅବାଧ ଓ ନିରପେକ୍ଷ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛି ।

ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହିଞ୍ଜିଳି ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଚିଠିି ମାଧ୍ୟମରେ ପରାମଶ ର୍ଦେବା ଏକ ସନ୍ଦେହଜନକ ଘଟଣା । ନିର୍ବାଚନରେ ଗୋଟିଏ ରାଜନେୈତିକ ଦଳ ପାଇଁ ପୁଲିସ କାମ କରିବା ଗୁରୁତର ଅପରାଧ । ଏହି ଚିଠିରୁ ଜଣାପଡୁଛ଼ି, ନର୍ବିାଚନ ଆଦଶ ର୍ଆଚରଣ ବଧିରି ଖୋଲା ଉଲଘ୍ଲଂନ କରାଯାଇଛ । ବିଜେଡି ପୁଲସିକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବା ପାଇ ଚାହଛୁଁ । ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଡିଜି ଓ ରାଜ୍ୟ ପୁଲିସ ଡିଜିଙ୍କ ଭୂମିକାକୁ ନେଇ ପଶ୍ର୍ନ ଉଠିଛି । ତେଣୁ ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱ ସିବିଆଇ କିମ୍ବା ଜାତୀୟ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସା୍ଥକୁ ତୁରନ୍ତ ଦିଆଯାଉ ବୋଲି ବିଜେପି ଦାବି କରିଛି । ଏହି ପତ୍ରନିଧିି ଦଳରେ ବିଜେପି ମୁଖପାତ୍ର ଗୋଲକ ମହାପାତ, ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଟଙ୍କଧର ତ୍ରିପାଠୀ, କୃଷକ ମୋର୍ଚ୍ଚା ରାଜ୍ୟ ସାଧାରଣ ସଂପାଦକ ସୁରଥ ବଶିା୍ୱଳ, ପତ୍ରାପ ମିଶ୍ର, ସୁଦଶର୍ନ ନାୟକ, ଆଇନଜୀବୀ ସଦସ୍ୟ ଜୟନ୍ତ ଜେନା, ସତ୍ୟବତ୍ର ନାୟକ ଓ ରବଶିଙ୍କର ପଟ୍ଟନାୟକ ପମ୍ରୁଖ ଥିଲେ ।

ତଦନ୍ତ ହେବ: କମିଶନର
ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବଷିୟରେ ଗୁଇନ୍ଦା ଚିଠି ନେଇ ବିଜେପି ପ୍ରେସ୍‌ ମିଟ୍ କରିଥିଲା । ଉକ୍ତ ପ୍ରେସ୍‌ ମିଟ୍ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରାଯିବ । ଯିଏ ଏହା ନକଲି ଚିଠି ପ୍ରଘଟ କରିଛି ତାକୁ ଖୋଜି ବାହାର କରାଯିବ ବୋଲି ପୁଲିସ୍ କମିଶନର ଡ.ସତ୍ୟଜିତ୍ ମହାନ୍ତି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି, ଗୁଇନ୍ଦା ଚିଠି ନାଁରେ ଏକ ନକଲି ଚିଠି ଦେଖାଇ ବିଜେପି ମିଡିଆ ସେଲ୍‌ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରୁଛି ବୋଲି ସ୍ପେଶାଲ୍‌ ବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସ୍‌ପି କାର୍ତ୍ତେିକଶ୍ୱର ସାମଲ ଅଭେିଯାଗ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଖାରବେଳନଗର ଥାନାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଏହି ଘଟଣାରେ ଖାରବେଳନଗର ଥାନା ଆଇଆଇସି ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ ସେନାପତି କହିଛନ୍ତି, ଟାଇମ୍‌ ମିଳିଲେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ଦେଖିବା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର