ଗୁଇନ୍ଦା ଚିଠି ରାଜନୀତି: ବିଜେପି-ବିଜେଡି ମୁହାଁମୁହିଁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଗୁଇନ୍ଦା ଚିଠିି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ରାଜନୈତିକ ଝଡ । ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି ବିଜେଡି- ବିଜେପି । ଏକ ଚିଠିକୁ ନେଇ ଗତକାଲି ବିଜେଡି ଓ ନବୀନଙ୍କୁ ଟାଗେର୍ଟ କରିଥିଲା ବିଜେପି । ଆଜି ପାଲଟା ଆକ୍ରମଣ କରିଛି ବିଜେଡି । ଏହାର ଜବାବରେ ବିଜେପି ବି ସାନି ଆକମ୍ରଣ କରିଛି । ଶେଷରେ ଉଭୟ ଦଳ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଫେରାଦ ହୋଇଛନ୍ତି । ବିଜେଡି ମୁଖପାତ୍ର ତଥା ସାଂସଦ ପ୍ରତାପ କେଶରୀ ଦେବ ଆଜି ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି, ଜନମତକୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ବିଜେପି ହୀନ ଓ ଶସ୍ତା ରାଜନୀତି କରୁଛି । କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ବିଜେପି ସିଦ୍ଧରମେୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଗୁଇନ୍ଦା ଚିଠିି ରାଜନୀତି ଛାଡି କରିଥିଲା । ଏବେ ଓଡିଶାରେ ବି କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଚାଲ୍ ଖେଳୁଛି ବିଜେପି । କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ବିଜେପି ଯେଉଁ ଚିଠି ଦେଖାଇଥିଲା, ଓଡିଶାରେ ମଧ୍ୟ ଅବିକଳ ସେଭଳି ଏକ ଚିଠି ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ଉଭୟ ଚିଠି ପ୍ରାୟତଃ ସମାନ । ଏପରିକି ଚିଠିର ନମ୍ବର ବି ସମାନ ରହିଛି ।

ଏହା ଏକ ମିଛ ଚିଠି । ଏଥିରେ କୌଣସି ସତ୍ୟତା ନାହିଁ । ପକ୍ରତୃ କଥା ହେଲା, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜେପୁରରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ବିଜେପିର ସବୁ ଅଙ୍କ ଗୋଳମାଳ ହୋଇଯାଇଛି । ଡରରେ ବିଜେପି ଏଭଳି ମିଥ୍ୟିା ପ୍ରଚାର କରୁଛି । ଯେଉଁ ଦଳ ୧୨୦ ମିଶନ କଥା କହୁଥିଲା, ସେଇ ଦଳ ଏବେ ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ବିବତ୍ର ହୋଇପଡିଛି଼ । ଉପାୟ ଶନ୍ୟୂ ହୋଇ ମିଛ ଅଭେିଯାଗ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ବିଜେଡି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ନର୍ବିାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ଏଭଳି ମିଥ୍ୟିା ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ବିଜେପି ଓ ଏହାର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ସେଲ୍ ବିରୋଧରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ ବିଜେଡି ଦାବି କରିଛି । ଅପରପକ୍ଷରେ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଛି । ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ଉପସଭାପତି ସମୀର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱର ଦଳର ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ପତ୍ରନିଧି ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁୁ ଭେଟି ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ମୁକ୍ତ, ଅବାଧ ଓ ନିରପେକ୍ଷ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛି ।

ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହିଞ୍ଜିଳି ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଚିଠିି ମାଧ୍ୟମରେ ପରାମଶ ର୍ଦେବା ଏକ ସନ୍ଦେହଜନକ ଘଟଣା । ନିର୍ବାଚନରେ ଗୋଟିଏ ରାଜନେୈତିକ ଦଳ ପାଇଁ ପୁଲିସ କାମ କରିବା ଗୁରୁତର ଅପରାଧ । ଏହି ଚିଠିରୁ ଜଣାପଡୁଛ଼ି, ନର୍ବିାଚନ ଆଦଶ ର୍ଆଚରଣ ବଧିରି ଖୋଲା ଉଲଘ୍ଲଂନ କରାଯାଇଛ । ବିଜେଡି ପୁଲସିକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବା ପାଇ ଚାହଛୁଁ । ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଡିଜି ଓ ରାଜ୍ୟ ପୁଲିସ ଡିଜିଙ୍କ ଭୂମିକାକୁ ନେଇ ପଶ୍ର୍ନ ଉଠିଛି । ତେଣୁ ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱ ସିବିଆଇ କିମ୍ବା ଜାତୀୟ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସା୍ଥକୁ ତୁରନ୍ତ ଦିଆଯାଉ ବୋଲି ବିଜେପି ଦାବି କରିଛି । ଏହି ପତ୍ରନିଧିି ଦଳରେ ବିଜେପି ମୁଖପାତ୍ର ଗୋଲକ ମହାପାତ, ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଟଙ୍କଧର ତ୍ରିପାଠୀ, କୃଷକ ମୋର୍ଚ୍ଚା ରାଜ୍ୟ ସାଧାରଣ ସଂପାଦକ ସୁରଥ ବଶିା୍ୱଳ, ପତ୍ରାପ ମିଶ୍ର, ସୁଦଶର୍ନ ନାୟକ, ଆଇନଜୀବୀ ସଦସ୍ୟ ଜୟନ୍ତ ଜେନା, ସତ୍ୟବତ୍ର ନାୟକ ଓ ରବଶିଙ୍କର ପଟ୍ଟନାୟକ ପମ୍ରୁଖ ଥିଲେ ।

ତଦନ୍ତ ହେବ: କମିଶନର
ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବଷିୟରେ ଗୁଇନ୍ଦା ଚିଠି ନେଇ ବିଜେପି ପ୍ରେସ୍‌ ମିଟ୍ କରିଥିଲା । ଉକ୍ତ ପ୍ରେସ୍‌ ମିଟ୍ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରାଯିବ । ଯିଏ ଏହା ନକଲି ଚିଠି ପ୍ରଘଟ କରିଛି ତାକୁ ଖୋଜି ବାହାର କରାଯିବ ବୋଲି ପୁଲିସ୍ କମିଶନର ଡ.ସତ୍ୟଜିତ୍ ମହାନ୍ତି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି, ଗୁଇନ୍ଦା ଚିଠି ନାଁରେ ଏକ ନକଲି ଚିଠି ଦେଖାଇ ବିଜେପି ମିଡିଆ ସେଲ୍‌ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରୁଛି ବୋଲି ସ୍ପେଶାଲ୍‌ ବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସ୍‌ପି କାର୍ତ୍ତେିକଶ୍ୱର ସାମଲ ଅଭେିଯାଗ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଖାରବେଳନଗର ଥାନାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଏହି ଘଟଣାରେ ଖାରବେଳନଗର ଥାନା ଆଇଆଇସି ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ ସେନାପତି କହିଛନ୍ତି, ଟାଇମ୍‌ ମିଳିଲେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ଦେଖିବା ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା : ୧୦ ଜିଳ୍ଲାକୁ ୟଲୋ ଓ୍ବାର୍ଣ୍ଣିଂ, ୭ ଜିଳ୍ଲାକୁ ଅରେଞ୍ଜ ଓ୍ବାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି

ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବେ ଓଡିଆ ସିନେଷ୍ଟାର ଅରିନ୍ଦମ୍ !

ବିବାହ ବିଛେଦ ମାମଲା : ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଗଲେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ବର୍ଷା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ

ଖବର କାଗଜ ଉଦ୍ୟୋଗି ବିଜୟ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ

ରାଜ୍ୟରେ ଆଜି ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୨୦୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୭୫୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି

ପାର୍କିଂ ସ୍ପେସ୍ ନାହିଁ ଯଦି ୨୦୨୧ରେ ନୂଆ କାର କିଣି ପାରିବେନି, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ନୂଆ ନିୟମ?