PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀ ସୁଦ୍ଧା ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍ କରିବ ବାତ୍ୟା ଗୁଲାବ, ଗଞ୍ଜାମ ଓ ଗଜପତିରେ ପଡିବ ବେଶି ପ୍ରଭାବ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ବାତ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସଜାଗ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ, ୬ଟି ଓଡ୍ରାଫ୍ ଓ ଗୋଟିଏ ଏନଡିଆରଏଫ୍ ଟିମ୍ ନିୟୋଜିତ
  • ||
  • କଟକ : ମହାନଦୀ ପୋଲ ଉପରୁ ପାଣିକୁ ଡେଇଁଲେ ବିଜେବି କଲେଜ କେମେଷ୍ଟ୍ରି ଲାବୋରେଟୋରୀ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ
  • ||
  • ସୋରୋ : ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ, ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ସୁନା ଚେନ୍ ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କଟକ: କଟକ ଯୋବ୍ରା ନିକଟରୁ ଠାବ ହେଲା ନିଖୋଜ ହାତୀର ମୃତଦେହ, ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ମହନଦୀରେ ଭାସଯାଇଥିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୮୫ ଜଣ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୭୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: କୋଡିଏମାଇଲ ଛକରେ ଥିବା ୨ଟି ଦୋକାନରୁ ଚୋରି କରୁଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡିଗଲେ ୩ ଯୁବକ, ଖୁଣ୍ଟରେ ବାନ୍ଧି ଉତ୍ତମ ମଧ୍ୟମ ଦେଲେ ସ୍ଥାନୀୟଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାଡ଼ି ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ଗୁଲାବ୍, ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରରେ ହେବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍- ୨୦୨୧: ଆଜି ରୋହିତ ଓ ବିରାଟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ମୁକାବିଲା, ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଉଭୟ ଦଳ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ‘ରମାଦେବୀ’ରେ ପିଏଚ୍‌ଡି ନାମଲେଖା ପାଇଁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମେରିଟ ଲିଷ୍ଟ୍, ୧୧ଟି ବିଭାଗରେ ମୋଟ୍ ୬୦ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚୟନ..
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ: ଆଜି ପଞ୍ଜାବ କ୍ୟାବିନେଟ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ,ଶପଥ ନେବେ ମନ୍ତ୍ରୀ, ଚନ୍ନୀଙ୍କ ଟିମ୍‌ରେ ସାମିଲ ହେବେ ୭ ନୂଆ ଚେହେରା
  • ||

ଗୁଇନ୍ଦା ଚିଠି ରାଜନୀତି: ବିଜେପି-ବିଜେଡି ମୁହାଁମୁହିଁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଗୁଇନ୍ଦା ଚିଠିି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ରାଜନୈତିକ ଝଡ । ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି ବିଜେଡି- ବିଜେପି । ଏକ ଚିଠିକୁ ନେଇ ଗତକାଲି ବିଜେଡି ଓ ନବୀନଙ୍କୁ ଟାଗେର୍ଟ କରିଥିଲା ବିଜେପି । ଆଜି ପାଲଟା ଆକ୍ରମଣ କରିଛି ବିଜେଡି । ଏହାର ଜବାବରେ ବିଜେପି ବି ସାନି ଆକମ୍ରଣ କରିଛି । ଶେଷରେ ଉଭୟ ଦଳ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଫେରାଦ ହୋଇଛନ୍ତି । ବିଜେଡି ମୁଖପାତ୍ର ତଥା ସାଂସଦ ପ୍ରତାପ କେଶରୀ ଦେବ ଆଜି ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି, ଜନମତକୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ବିଜେପି ହୀନ ଓ ଶସ୍ତା ରାଜନୀତି କରୁଛି । କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ବିଜେପି ସିଦ୍ଧରମେୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଗୁଇନ୍ଦା ଚିଠିି ରାଜନୀତି ଛାଡି କରିଥିଲା । ଏବେ ଓଡିଶାରେ ବି କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଚାଲ୍ ଖେଳୁଛି ବିଜେପି । କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ବିଜେପି ଯେଉଁ ଚିଠି ଦେଖାଇଥିଲା, ଓଡିଶାରେ ମଧ୍ୟ ଅବିକଳ ସେଭଳି ଏକ ଚିଠି ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ଉଭୟ ଚିଠି ପ୍ରାୟତଃ ସମାନ । ଏପରିକି ଚିଠିର ନମ୍ବର ବି ସମାନ ରହିଛି ।

ଏହା ଏକ ମିଛ ଚିଠି । ଏଥିରେ କୌଣସି ସତ୍ୟତା ନାହିଁ । ପକ୍ରତୃ କଥା ହେଲା, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜେପୁରରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ବିଜେପିର ସବୁ ଅଙ୍କ ଗୋଳମାଳ ହୋଇଯାଇଛି । ଡରରେ ବିଜେପି ଏଭଳି ମିଥ୍ୟିା ପ୍ରଚାର କରୁଛି । ଯେଉଁ ଦଳ ୧୨୦ ମିଶନ କଥା କହୁଥିଲା, ସେଇ ଦଳ ଏବେ ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ବିବତ୍ର ହୋଇପଡିଛି଼ । ଉପାୟ ଶନ୍ୟୂ ହୋଇ ମିଛ ଅଭେିଯାଗ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ବିଜେଡି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ନର୍ବିାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ଏଭଳି ମିଥ୍ୟିା ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ବିଜେପି ଓ ଏହାର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ସେଲ୍ ବିରୋଧରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ ବିଜେଡି ଦାବି କରିଛି । ଅପରପକ୍ଷରେ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଛି । ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ଉପସଭାପତି ସମୀର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱର ଦଳର ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ପତ୍ରନିଧି ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁୁ ଭେଟି ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ମୁକ୍ତ, ଅବାଧ ଓ ନିରପେକ୍ଷ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛି ।

ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହିଞ୍ଜିଳି ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଚିଠିି ମାଧ୍ୟମରେ ପରାମଶ ର୍ଦେବା ଏକ ସନ୍ଦେହଜନକ ଘଟଣା । ନିର୍ବାଚନରେ ଗୋଟିଏ ରାଜନେୈତିକ ଦଳ ପାଇଁ ପୁଲିସ କାମ କରିବା ଗୁରୁତର ଅପରାଧ । ଏହି ଚିଠିରୁ ଜଣାପଡୁଛ଼ି, ନର୍ବିାଚନ ଆଦଶ ର୍ଆଚରଣ ବଧିରି ଖୋଲା ଉଲଘ୍ଲଂନ କରାଯାଇଛ । ବିଜେଡି ପୁଲସିକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବା ପାଇ ଚାହଛୁଁ । ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଡିଜି ଓ ରାଜ୍ୟ ପୁଲିସ ଡିଜିଙ୍କ ଭୂମିକାକୁ ନେଇ ପଶ୍ର୍ନ ଉଠିଛି । ତେଣୁ ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱ ସିବିଆଇ କିମ୍ବା ଜାତୀୟ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସା୍ଥକୁ ତୁରନ୍ତ ଦିଆଯାଉ ବୋଲି ବିଜେପି ଦାବି କରିଛି । ଏହି ପତ୍ରନିଧିି ଦଳରେ ବିଜେପି ମୁଖପାତ୍ର ଗୋଲକ ମହାପାତ, ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଟଙ୍କଧର ତ୍ରିପାଠୀ, କୃଷକ ମୋର୍ଚ୍ଚା ରାଜ୍ୟ ସାଧାରଣ ସଂପାଦକ ସୁରଥ ବଶିା୍ୱଳ, ପତ୍ରାପ ମିଶ୍ର, ସୁଦଶର୍ନ ନାୟକ, ଆଇନଜୀବୀ ସଦସ୍ୟ ଜୟନ୍ତ ଜେନା, ସତ୍ୟବତ୍ର ନାୟକ ଓ ରବଶିଙ୍କର ପଟ୍ଟନାୟକ ପମ୍ରୁଖ ଥିଲେ ।

ତଦନ୍ତ ହେବ: କମିଶନର
ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବଷିୟରେ ଗୁଇନ୍ଦା ଚିଠି ନେଇ ବିଜେପି ପ୍ରେସ୍‌ ମିଟ୍ କରିଥିଲା । ଉକ୍ତ ପ୍ରେସ୍‌ ମିଟ୍ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରାଯିବ । ଯିଏ ଏହା ନକଲି ଚିଠି ପ୍ରଘଟ କରିଛି ତାକୁ ଖୋଜି ବାହାର କରାଯିବ ବୋଲି ପୁଲିସ୍ କମିଶନର ଡ.ସତ୍ୟଜିତ୍ ମହାନ୍ତି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି, ଗୁଇନ୍ଦା ଚିଠି ନାଁରେ ଏକ ନକଲି ଚିଠି ଦେଖାଇ ବିଜେପି ମିଡିଆ ସେଲ୍‌ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରୁଛି ବୋଲି ସ୍ପେଶାଲ୍‌ ବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସ୍‌ପି କାର୍ତ୍ତେିକଶ୍ୱର ସାମଲ ଅଭେିଯାଗ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଖାରବେଳନଗର ଥାନାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଏହି ଘଟଣାରେ ଖାରବେଳନଗର ଥାନା ଆଇଆଇସି ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ ସେନାପତି କହିଛନ୍ତି, ଟାଇମ୍‌ ମିଳିଲେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ଦେଖିବା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର