ସୋଆ ଆଇବିସିଏସ୍‌ରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଇଣ୍ଟର୍ଣ୍ଣସିପ୍‌ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭ା୪(ବ୍ୟୁରୋ): ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ(ସୋଆ) ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏନଏସ୍‌ଏସ୍‌ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଆଇବିସିଏସ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଇଣ୍ଟର୍ଣ୍ଣସିପ୍‌ ଉପରେ ଏକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଫାର୍ମାସୀ, ନର୍ସିଙ୍ଗ, ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଓ ଲ’ ଅନୁଷ୍ଠାନର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ, ଅଧ୍ୟାପକ, ଅଧ୍ୟାପିକା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ସଂଯୋଜକ ଡ. ନଚିକେତା ଶର୍ମା କହିଲେ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅଳ୍ପ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ନିଜ ଇଚ୍ଛାର ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପ ବାଛି ୬ ସପ୍ତାହର ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଇଣ୍ଟର୍ଣ୍ଣସିପ୍‌ ବିଦେଶରେ କରିପାରିବେ । ଏହାପରେ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ଅନୁମୋଦିତ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ପାଇବେ । ଆଇସେକ୍‌ର ଓଡ଼ିଶା ପୃଷ୍ଠାର ଉପସଭାପତି କୌଶିକ କାଇରୋରେ ନିଜେ ବିତାଇଥିବା ୪୫ ଦିନିଆ ଇଣ୍ଟର୍ଣ୍ଣସିପ୍‌ର ଅନୁଭୂତି ବାଣ୍ଟିଥିଲେ । ପିଲାଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ କହିଲେ, ବିଭିନ୍ନ ଭାଷା, ଦେଶ ଓ ସଂସ୍କୃତିର ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଆଇସେକ ଉପଯୁକ୍ତ କ୍ଷେତ୍ର । ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ର ମଙ୍ଗଳ ଡିନ୍‌ ପ୍ରଫେସର ଜ୍ୟୋତି ରଞ୍ଜନ ଦାସ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଅନୁଭୂତି ଆପଣେଇବା ପାଇଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ । ଆଇବିସିଏସ୍‌ର ଡିନ୍‌ ପ୍ରଫେସର ଅନୁପ କୁମାର ସାମନ୍ତରାୟ ଆଲୋଚନାଚକ୍ରର ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ । ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଡ. ଶୋଭନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ରୀତା ପୃଷ୍ଟି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।