ପୁଣି ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିବେ ଇସ୍ରାଏଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩୦ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ଇସ୍ରାଏଲର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବେଞ୍ଜାମିନ ନେତନ୍ୟାହୁ ପୁଣି ଥରେ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିପାରନ୍ତି । ଉଭୟ ଭାରତ ଓ ଇସ୍ରାଏଲରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଥିଲାବେଳେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଭାରତ ଆସିପାରନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଇସ୍ରାଏଲୀ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ନେତନ୍ୟାହୁ ଆସନ୍ତା ମାସ ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ଭାରତ ଆସିବାର ଅଧିକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହି ସମୟରେ ଭାରତ ଓ ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ବଡ଼ଧରଣର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତି ହୋଇପାରେ ।
କିଛି ଦିନ ତଳେ ଇସ୍ରାଏଲର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ମେର ବେନ ସାବତ ଭାରତ ଆସି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ନେତନ୍ୟାହୁ ଫୋନ ଯୋଗେ ମୋଦିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ବର୍ଷକ ତଳେ ବି ସେ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିଲେ । ଆରିଏଲ ସେରୋନଙ୍କ ପରେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିବାରେ ଇସ୍ରାଏଲର ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ।
ଇସ୍ରାଏଲ ଏବେ ଭାରତର ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହଯୋଗୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ପାଲଟିଛି । ଭାରତ ଇସ୍ରାଏଲ ଠାରୁ ତିନିଟି ଫାଲକନ ଆୱାକ୍ସ, ଗ୍ରୀନ୍‌ ପାଇନ୍‌ ଆଣ୍ଟି-ମିସାଇଲ ରାଡାର, ହେରୋନ ଏବଂ ହେରୋପ୍‌ ଡ୍ରୋନ, ବାରାକ-୧ ମିସାଇଲ କ୍ରୟ କରିଛି । ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ସେନା ପାଇଁ ବାରାକ-୮ ମିସାଇଲ ବିକଶିିତ କରୁଛି । ଗତ ବର୍ଷ ଭାରତକୁ ସ୍ପାଇକ୍‌ ଟ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ବିଧ୍ୱଂସୀ ମିସାଇଲ ଯୋଗାଇବାକୁ ଦୁଇ ବିଲିୟନ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟର ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା । ହେଲେ ଭାରତ ପରେ ଏହାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲା । ଏବେ କିନ୍ତୁ ଦୁଇ ଦେଶ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହଯୋଗକୁ ଏକ ନୂଆ ସ୍ତରକୁ ନେବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଭାରତରେ ଜୁରାସିକ୍‌ କାଳର ପତ୍ର ଅବଶେଷ

କରୋନା ଟିକା ପାଇଁ ବଳିପଡିବେ ୫ ଲକ୍ଷ ସାର୍କ- ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି

ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ମାଗାଣାରେ ବୋରୱେଲ୍‌ ଖୋଳାଇବେ – ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାର

ଅନଲକ୍‌-୫ରେ ଖୋଲିପାରେ ସିନେମା ହଲ୍‌ ସହ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ

ନଭେମ୍ବର ୩ରେ ବାଲେଶ୍ଵର ଓ ତିର୍ତ୍ତୋଲ୍ ଭୋଟ୍

ଆର୍ମେନିଆ-ଆଜରବୈଜନ ଲଢ଼େଇ: ରୁଷ୍‌ ଏବଂ ତୁର୍କୀ ମୁହାଁ ମୁହିଁ