PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୪ ପଜେଟିଭ୍
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ମାଡ଼ିଆସୁଛନ୍ତି ନୀଳଗିରି ଆଡକୁ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ହାତୀ, ଚାଷୀ ଆତଙ୍କିତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ୨ ଶିଶୁ ମୃତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ପାଣି ଘେରରେ ୧୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗ୍ରାମ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଅଟୋରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଗାଡି ଛାଡି ୨ ମାଫିଆ ଫେରାର୍
  • ||

ପୁଣି ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିବେ ଇସ୍ରାଏଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

source:www.ndtv.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩୦ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ଇସ୍ରାଏଲର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବେଞ୍ଜାମିନ ନେତନ୍ୟାହୁ ପୁଣି ଥରେ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିପାରନ୍ତି । ଉଭୟ ଭାରତ ଓ ଇସ୍ରାଏଲରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଥିଲାବେଳେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଭାରତ ଆସିପାରନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଇସ୍ରାଏଲୀ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ନେତନ୍ୟାହୁ ଆସନ୍ତା ମାସ ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ଭାରତ ଆସିବାର ଅଧିକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହି ସମୟରେ ଭାରତ ଓ ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ବଡ଼ଧରଣର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତି ହୋଇପାରେ ।
କିଛି ଦିନ ତଳେ ଇସ୍ରାଏଲର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ମେର ବେନ ସାବତ ଭାରତ ଆସି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ନେତନ୍ୟାହୁ ଫୋନ ଯୋଗେ ମୋଦିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ବର୍ଷକ ତଳେ ବି ସେ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିଲେ । ଆରିଏଲ ସେରୋନଙ୍କ ପରେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିବାରେ ଇସ୍ରାଏଲର ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ।
ଇସ୍ରାଏଲ ଏବେ ଭାରତର ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହଯୋଗୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ପାଲଟିଛି । ଭାରତ ଇସ୍ରାଏଲ ଠାରୁ ତିନିଟି ଫାଲକନ ଆୱାକ୍ସ, ଗ୍ରୀନ୍‌ ପାଇନ୍‌ ଆଣ୍ଟି-ମିସାଇଲ ରାଡାର, ହେରୋନ ଏବଂ ହେରୋପ୍‌ ଡ୍ରୋନ, ବାରାକ-୧ ମିସାଇଲ କ୍ରୟ କରିଛି । ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ସେନା ପାଇଁ ବାରାକ-୮ ମିସାଇଲ ବିକଶିିତ କରୁଛି । ଗତ ବର୍ଷ ଭାରତକୁ ସ୍ପାଇକ୍‌ ଟ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ବିଧ୍ୱଂସୀ ମିସାଇଲ ଯୋଗାଇବାକୁ ଦୁଇ ବିଲିୟନ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟର ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା । ହେଲେ ଭାରତ ପରେ ଏହାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲା । ଏବେ କିନ୍ତୁ ଦୁଇ ଦେଶ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହଯୋଗକୁ ଏକ ନୂଆ ସ୍ତରକୁ ନେବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ।