PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁମୁଡିବନ୍ଧ: ଗାଈକୁ ବଞ୍ଚାଇଲା, ଛେଳି ପଲ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ମାଲ୍ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଓଲଟିବାରୁ କ୍ୟାବିନ୍‌ରେ ପଶିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର ଓ ହେଲ୍ପର୍
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ପାଞ୍ଚ ପରିବାରର ୫ ବଖରା ଘର, ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ ହୋଇଗଲା ଆସବାବପତ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଜେଇଇର ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍, ବିଡ଼ିଏସ୍ କାଉନସେଲିଂ ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକସଭାରେ ୩ କୃଷି ଆଇନ ଉଚ୍ଛେଦ ବିଲ୍ ପାରିତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: କାନଝରୀ ଡ୍ୟାମରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଗତକାଲି ଗାଧୋଇଲା ବେଳେ ବୁଡି ଯାଇଥିଲେ…
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼: ନିୟମଗିରି ପାହାଡର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବ୍ୟାନର ଓ ପୋଷ୍ଟର, ଡିସେମ୍ବର ୨ ରୁ ୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଏଲଜିଏ ସପ୍ତାହ ପାଳନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ସପ୍ତାହେ ହେଲା ଶାଶୂ ଘର ଆଗରେ ତପସ୍ୱିନୀ: ସ୍ୱାମୀ ଘରକୁ ଯିବେ କି ନାହିଁ ଆଜି କୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ, ବଡ଼ ପୁଅକୁ ଲହୁ ଲୁହାଣ କଲେ ଗାଁର ଅସାମାଜିକ ଯୁବକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୪/୫ରେ ଆନ୍ଧ୍ର କିମ୍ବା ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳ ଛୁଇଁପାରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା, ୩ରୁ ପଡ଼ିବ ପ୍ରଭାବ,
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଏକକାଳୀନ ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍‌, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାରୁଦିଅଁଙ୍କ ପଇତାଲାଗି ନୀତି, ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ସର୍ବସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ମନା
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ବାବା ଚନ୍ଦନେଶ୍ଵରଙ୍କ ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୧୦ଟି ଅସ୍ଥାୟୀ ଦୋକାନ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଧମକ, ବଡ଼ ପୁଅକୁ ଲହୁ ଲୁହାଣ କଲେ ଗାଁର ଅସାମାଜିକ ଯୁବକ
  • ||

ଛୋଟ ଟିକସ ଖିଲାପୀଙ୍କୁ ବି ଟାର୍ଗେଟ୍‌, ପଠାଗଲା ହଜାର ହଜାର ନୋଟିସ୍‌

ମୁମ୍ବାଇ,୨୧ା୧(ଏଜେନ୍ସି): ଟିକସ ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ନିମନ୍ତେ ସରକାର ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ପନ୍ଥା ଅବଲମ୍ବନ କରିଛନ୍ତି । କମ୍‌ ପରିମାଣର ଟିକସ ଏଡ଼ାଇଥିବା ସଂସ୍ଥା ଓ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଖୋଜି ଖୋଜି ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରାଯାଉଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ୫,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବକେୟା ଟିକସ ଆଦାୟ ନିମନ୍ତେ ଆୟକର ବିଭାଗ ଟିକସଦାତାଙ୍କ ପଛରେ ପଡ଼ିଛି । ଯେଉଁମାନେ ବକେୟା ଟିକସ ପୈଠ କରିନାହାନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭାଗ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରୁଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ମୁମ୍ବାଇର ମ୍ରିଦୁଲା ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଏବେ ଆୟକର ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପଠାଯାଇଥିବା ନୋଟିସ୍‌କୁ ନେଇ ପ୍ରମାଦ ଗଣୁଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କୋର୍ଟରେ ଚକ୍କର କାଟିବାକୁ ପଡୁଛି । ତେବେ ସେ କୌଣସି ବଡ଼ ଆକାରର ଟିକସ ଫାଙ୍କିନାହାନ୍ତି । ତାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମାରୁ ହାସଲ କରାଯାଇଥିବା ଟିଡିଏସ୍‌କୁ ଜମା କରିବାରେ ସେ ୩୦ ଦିନ ବିଳମ୍ବ କରିଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ଆୟକର ବିଭାଗ ତାଙ୍କ ପଛରେ ପଡ଼ିଯାଇଛି । ମ୍ରିଦୁଲାଙ୍କ କଣ୍ଟେଣ୍ଟ କମ୍ପାନିରେ ୬ ଜଣ ସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀ ଥିବା ବେଳେ ଅଧିକ କାମ ବେଳେ ବାହାର ଲୋକଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଥାଏ । ଆୟକର ଧାରା ୨୭୬ବି ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍‌ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏହି ଧାରାରେ ସର୍ବାଧିକ ୭ ବର୍ଷ ଯାଏ ଜେଲଦଣ୍ଡ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ଏ ବାବଦରେ ମ୍ରିଦୁଲା କୁହନ୍ତି, ତାଙ୍କର କେବଳ ୪ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଆୟକର ଛାଡ଼ ସୀମା (୨.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା)ଠାରୁ ଅଧିକ ଆୟ କରିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ବେତନ ବାବଦ ଟିଡିଏସ୍‌କୁ ସେ ଆର୍ଥିକବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଜମା କରିଥିଲେ । ଏହା ସତ୍ତେ୍ୱ ତାଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍‌ ଜାରି କରାଯାଇଛି । କେବଳ ମ୍ରିଦୁଲା ନୁହନ୍ତି, ତାଙ୍କ ଭଳି ସ୍ୱଳ୍ପ ପରିମାଣର ଟିକସ ଫାଙ୍କିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପଛରେ ଆୟକର ବିଭାଗ ପଡ଼ିଛି ।