PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ: ୧୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ଦାମୀ କାର ଜବତ, ୨ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଦୁଇ ଦିନିଆ କେନ୍ଦୁଝର ଗସ୍ତରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର କଲେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା: ପ୍ରେମିକର ବିବାହ ଖବର ଶୁଣି ଥାନାରେ ବିଷ ପିଇଦେଲେ ପ୍ରେମିକା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା: ମାଡ଼ପିଟ ଘଟଣାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ଯୁବକ, ଶବ ରଖି ରାଉରକେଲା ଝିରପାଣି ଥାନା ଘେରାଉ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଓ ପୋଲିସର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ଉଠିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା ସ୍କୁଟର, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିସୁଟରେ ବଢିଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଫଳରେ ବଢ଼ିଲା ସର୍ଟଡାଉନ ନିୟମ ସୀମା, ପିସିବ୍ରିଜ ଛକ ଠାରୁ ଫାଣ୍ଡି ଛକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଟକଣା ନେଇ ବୁର୍ଲା ପୁଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଜାରି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ନିକଟ ବରଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନାଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା: ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କାର୍ଯ୍ୟର ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ ନେଇ ତାତିଲେ ଅଞ୍ଚଳ ବାସୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତର ନୂଆ କୀର୍ତ୍ତିମାନ, ଇସ୍ରୋ ସଫଳତାର ସହ ଲଞ୍ଚ କଲା ଆମାଜୋନିଆ-୧, ମହାକାଶକୁ ଗଲା ମୋଦି ଓ ଭଗବତ ଗୀତାର ଫଟୋ
  • ||
  • କଟକ : କଟକ ଚାଉଳିଆଗଞ୍ଜ ଗତିରାଉତପାଟଣା ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଜଣେ ମୃତ, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: କରଡ଼ାଗାଡିଆ ସ୍ଥିତ ଏକ ଠିକା କ୍ୟାମ୍ପରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଗାଡ଼ି ଡୋରରେ ଚାପି ହୋଇ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ଆଜି ଆମାଜୋନିଆ-୧ର ପ୍ରକ୍ଷେପଣ କରିବ ଇସ୍ରୋ, ୧୮ଟି ଛୋଟ ଉପଗ୍ରହକୁ ମହାକାଶକୁ ପଠାଯିବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: ସାତକୋଶିଆ ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ୍ରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା କଟେଜ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ, ସର୍ଟସର୍କିଟ ଯୋଗୁଁ ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିସୁଟ୍‌ ଏବେ କରୋନା ହଟ୍‌ସ୍ପଟ୍, କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ରେ ୧୧ ଛାତ୍ରାବାସ
  • ||

ଛୋଟ ଟିକସ ଖିଲାପୀଙ୍କୁ ବି ଟାର୍ଗେଟ୍‌, ପଠାଗଲା ହଜାର ହଜାର ନୋଟିସ୍‌

ମୁମ୍ବାଇ,୨୧ା୧(ଏଜେନ୍ସି): ଟିକସ ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ନିମନ୍ତେ ସରକାର ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ପନ୍ଥା ଅବଲମ୍ବନ କରିଛନ୍ତି । କମ୍‌ ପରିମାଣର ଟିକସ ଏଡ଼ାଇଥିବା ସଂସ୍ଥା ଓ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଖୋଜି ଖୋଜି ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରାଯାଉଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ୫,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବକେୟା ଟିକସ ଆଦାୟ ନିମନ୍ତେ ଆୟକର ବିଭାଗ ଟିକସଦାତାଙ୍କ ପଛରେ ପଡ଼ିଛି । ଯେଉଁମାନେ ବକେୟା ଟିକସ ପୈଠ କରିନାହାନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭାଗ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରୁଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ମୁମ୍ବାଇର ମ୍ରିଦୁଲା ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଏବେ ଆୟକର ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପଠାଯାଇଥିବା ନୋଟିସ୍‌କୁ ନେଇ ପ୍ରମାଦ ଗଣୁଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କୋର୍ଟରେ ଚକ୍କର କାଟିବାକୁ ପଡୁଛି । ତେବେ ସେ କୌଣସି ବଡ଼ ଆକାରର ଟିକସ ଫାଙ୍କିନାହାନ୍ତି । ତାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମାରୁ ହାସଲ କରାଯାଇଥିବା ଟିଡିଏସ୍‌କୁ ଜମା କରିବାରେ ସେ ୩୦ ଦିନ ବିଳମ୍ବ କରିଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ଆୟକର ବିଭାଗ ତାଙ୍କ ପଛରେ ପଡ଼ିଯାଇଛି । ମ୍ରିଦୁଲାଙ୍କ କଣ୍ଟେଣ୍ଟ କମ୍ପାନିରେ ୬ ଜଣ ସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀ ଥିବା ବେଳେ ଅଧିକ କାମ ବେଳେ ବାହାର ଲୋକଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଥାଏ । ଆୟକର ଧାରା ୨୭୬ବି ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍‌ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏହି ଧାରାରେ ସର୍ବାଧିକ ୭ ବର୍ଷ ଯାଏ ଜେଲଦଣ୍ଡ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ଏ ବାବଦରେ ମ୍ରିଦୁଲା କୁହନ୍ତି, ତାଙ୍କର କେବଳ ୪ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଆୟକର ଛାଡ଼ ସୀମା (୨.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା)ଠାରୁ ଅଧିକ ଆୟ କରିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ବେତନ ବାବଦ ଟିଡିଏସ୍‌କୁ ସେ ଆର୍ଥିକବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଜମା କରିଥିଲେ । ଏହା ସତ୍ତେ୍ୱ ତାଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍‌ ଜାରି କରାଯାଇଛି । କେବଳ ମ୍ରିଦୁଲା ନୁହନ୍ତି, ତାଙ୍କ ଭଳି ସ୍ୱଳ୍ପ ପରିମାଣର ଟିକସ ଫାଙ୍କିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପଛରେ ଆୟକର ବିଭାଗ ପଡ଼ିଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର