PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଦଳିଲେ ବିଏମସି କମିଶନର, ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସିଂହ ହେଲେ ନୂଆ କମିଶନର
  • ||
  • ବିନିକା : ପରିବା ବୋଝେଇ ପିକଅପ ଭ୍ୟାନକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା : ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଲୁଟ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜେଲରେ ପଶିଲା କରୋନା, ୯ କଏଦୀ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବରକାଣ୍ଡ, ଯବାନଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ବୋରିଗୁମ୍ମା : ବୋରିଗୁମ୍ମା ଗୋଷ୍ଠି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟିକା ନେବାକୁ ଛକାପଞ୍ଝା, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଫୁ, ଯେତିକି ଆସୁଛି ଅଣ୍ଟୁନି, ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଟପିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୯୮୨ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୬୫ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୭ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୨୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

୧ବର୍ଷ ପାଇଁ ଭଡ଼ାରେ ନିଅନ୍ତି ମହିଳାଙ୍କୁ, ଏଥିପାଇଁ ୧୫ହଜାରରୁ ୨୫ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେବାକୁ ପଡ଼େ ମୂଲ୍ୟ

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ୧୧।୩: ଦେଶରେ ଏମିତି ବହୁତ ରୀତି ନୀତି ଓ ପରମ୍ପରା ଅଛି, ଯାହା ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଆସୁଛି। ମାତ୍ର ଆଜି ବି ଏମିତି କିଛି ଶୁଣିବାକୁ ମିଳେ ଯାହା ସହଜରେ ବିଶ୍ବାସ କରି ହୁଏନା। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଏକ ଏଭଳି ସ୍ଥାନ ସମ୍ପର୍କରେ, ଯେଉଁଠି ମହିଳାଙ୍କୁ ଭଡ଼ାରେ ନେଇ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ ବୋଲି କହିଥାନ୍ତି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଏଠାରେ ଏକ ପ୍ରଥା ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ପ୍ରଥା ସମ୍ପର୍କରେ…

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଭାରତର ଏକ ସୁପ୍ରସିଦ୍ଧ ସମୃଦ୍ଧି ରାଜ୍ୟ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟର ଶିବପୁରୀ ନାମକ ଏକ ସ୍ଥାନରେ ‘ଧଡ଼ିଚା ପ୍ରଥା’ ବହୁ ପ୍ରଚଳିତ। ପ୍ରତି ବ​‌ର୍ଷ ଶିବପୁରୀ ନାମରେ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଏକ ବଜାର ଲାଗେ। ଅର୍ଥାତ୍ ମହିଳାଙ୍କୁ ଭଡ଼ାରେ ଦେବା ଭଳି ପ୍ରଥା ଅଟେ।

୧ବର୍ଷ ପାଇଁ ଯେକୈାଣସି ମହିଳାଙ୍କୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ କରିବା ପାଇଁ ଭଡ଼ାରେ ନେଇପାରିବେ। ମହିଳାଙ୍କ ମୂଲ୍ୟ ୧୫ହଜାରରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୨୫ ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି।

ଏହି ପ୍ରଥା ଅନୁସାରେ, ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଜର ଘରବାଲା ନିଜ ଖୁସିରେ ୧ବର୍ଷ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ପୁରୁଷକୁ ନିଜ ଝିଅଙ୍କୁ ଟେକି ଦେଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ଝିଅର ବାହାଘର ସେହି ପୁଅ ସହିତ କରାଇଥାନ୍ତି।

ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଯଦି ଚାହିଁବ ତ ସେହି ଝିଅକୁ ୧ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବି ରଖିପାରିବ। ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଏସବୁ ପାଇଁ ୧୦ରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୧୦୦ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଟାମ୍ପ ପେପରରେ ଉଭୟଙ୍କ ପୂରା ଠିକଣା ଲେଖିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଭଡାରେ ନେବା ଭଳି କୁପ୍ରଥା ଆଜିର ନୁହେଁ, ଦୀର୍ଘ କାଳରୁ ଏଭଳି ପ୍ରଥା ଚାଲିଆସୁଛି।