ରିପୋର୍ଟ : ପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରଜନନ କ୍ଷମତା କମାଉଛି କରୋନା

ଚୀନ୍ ୧୩।୩ : କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁ ପୁରୁଷମାନେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଥିବା ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବାର ରିପୋର୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ଆସିସାରିଛି । କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି କି ଏହି ଭାଇରସ ଯୋଗୁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପ୍ରଜନନ କ୍ଷମତା ହ୍ରାସ ପାଉଛି ।

ଯଦିଓ ଏହି ବିଷୟ ଉପରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ କିଛି ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍‌ର କିଛି ଚିକିତ୍ସକ ଏଭଳି ଦାବି କରିଛନ୍ତି । କରୋନା ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଚୀନ୍‌ର ୱୁହାନ ସହର ସ୍ଥିତ ତୋଙ୍ଗଜି ହସ୍ପିଟାଲର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏଭଳି ମତ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ହସ୍ପିଟାଲକୁ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ବୋଲି ଚୀନ୍‌ ସରକାର ଗତ ଜାନୁଆରୀରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ଏହି ହସ୍ପିଟାଲର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁସାରେ, କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ପୁରୁଷଙ୍କ ଯୌନ ସମ୍ଭୋଗ ଏବଂ ପ୍ରଜନନ କ୍ଷମତା ଅପେକ୍ଷାକୃତ କମିଯାଉଛି । ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ଦେହରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ହରମୋନ ‘ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟିରନ’ର ମାତ୍ରା କମିଯାଉଛି । ସେହିପରି କରୋନା ଭାଇରସର ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁ ସେମାନଙ୍କ ଅଣ୍ଡକୋଷ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେବା ସହିତ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଉତ୍ପାଦନ ମଧ୍ୟ କମିଯାଉଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଉକ୍ତ ଡାକ୍ତରମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି କି ଯେଉଁ ପୁରୁଷ ରୋଗୀମାନେ ସୁସ୍ଥ ହେଉଛନ୍ତି ସେମାନେ ତୁରନ୍ତ ନିଜର ପ୍ରଜନନ କ୍ଷମତାର ପରୀକ୍ଷା କରାଇ ନିଅନ୍ତୁ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


କାର୍ତ୍ତିକ ବୈକୁଣ୍ଠ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ- ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପର ଚାରି ମାସ କାହିଁକି କରାଯାଇ ନଥାଏ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ରାଗ- ଆମଦୀନୀ ହେଉଥିବା ମଦ ଉପରେ ବସାଇଲା ଦୁଇ ଶହ ପ୍ରତିଶତ ଟ୍ୟାକ୍ସ

ନିଖୋଜ ନେଭି କମାଣ୍ଡରଙ୍କର ଚିଠି ଭାଇରାଲ : କାହିଁକି ସେ ଲେଖିଲେ – ମୁଁ ବୋମା ପକାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି

ମାକ୍ସଓ୍ବେଲ କାହିଁକି କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କୁ ମାଗିଲେ କ୍ଷମା? ଯାହାକୁ ନେଇ ଲାଗି ରହିଛି ଚର୍ଚ୍ଚା

ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ନିର୍ଯାତନା – ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଲେ ମହିଳା

ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଖେଳାଳି ଆଇପିଏଲରେ ହିରୋ, ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ମ୍ୟାଚରେ ଜିରୋ! ବିରାଟ ବାହିନୀକୁ କାହିଁକି ‘ଠୁ ଓଲ୍ଡ ସ୍କୁଲ’ କହିଲେ ମାଇକେଲ ଭନ୍