PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତ ଦେହ ଠାବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: କଟକ ଅବକାରୀ ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ୨କିଲୋ ୩୦୦ଗ୍ରାମ ଅଫିମ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସହ ଜଡ଼ିତ ୨୩ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ : ସେବାୟତଙ୍କ ସମେତ ଏକାଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍‌ର-୧୪: ଆଜି ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଓ କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆର ଥାନା ବୁଢୀଗାଁରର ଘଟଣା- ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀର ପ୍ରେମିକକୁ କଟୁରିରେ ହାଣିଲା ସ୍ୱାମୀ , ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱରରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ୫ଟି ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର କରିବେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: ପୁଣି ୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୯୩୦କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଜି ୧୭୮୪ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୧୦୩୫ , ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୭୪୯ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୯୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଟିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୩୮ ଓ ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୧୫୨ସଂକ୍ରମିତ
  • ||

ଇଟାଲୀରୁ ୧ ଲକ୍ଷ ଗୋଳା ବରାଦ ଦେଇଛି ପାକ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ଭାରତୀୟ ସେନା ଦ୍ୱାରା ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସୀମା ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ନିକଟରେ କରାଯାଉଥିବା ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଆକ୍ରମଣରେ ଭୟଭୀତ ପାକିସ୍ତାନ ଏବେ ଭାରତକୁ ଜବାବ ଦେବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଇଟାଲୀରୁ ୧ ଲକ୍ଷ ତୋପ ଗୋଳା କିଣିବାକୁ ଅର୍ଡର ଦେଇଛି । ଭାରତୀୟ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥାଙ୍କୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଭାରତୀୟ ସେନାର ତୋପମାଡ଼ ଯୋଗୁ ପାକିସ୍ତାନର ବିପୁଳ କ୍ଷତି ହେଉଛି । ସିଏ ସାର୍ବଜନୀନ ଭାବେ ଏହାକସ୍ୱୀକାର କରୁନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭିତରେ ଭିତରେ ଏହାଯୋଗୁ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପଡ଼ିଛି ଏବଂ ଭାରତ ଉପରେ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଉପାୟ ଖୋଜୁଛି । ଏଥିପାଇଁ ସିଏ ଏବେ ଇଟାଲୀରୁ ହ୍ୱିଜର ଗନ୍‌( ତୋପ)ରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବାକୁ ଥିବା ୧ ଲକ୍ଷ ଗୋଳା କିଣିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଇଟାଲୀରୁ ୧୨୧ଟି ହ୍ୱିଜର ଗନ୍‌ କ୍ରୟ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏଥିରୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି କି ଭାରତୀୟ ସେନାର ତୋପମାଡ଼ର ଜବାବ ଦେବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି । ସେହିପରି ଏଗୁଡିକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ସିଏ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସୀମାରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ସେନାର ବଙ୍କରଗୁଡ଼ିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରେ । ଭାରତୀୟ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥାର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି କି ପାକିସ୍ତାନ ଏତେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗୋଳା କ’ଣ ପାଇଁ କ୍ରୟ କରୁଛି ଏବଂ ସେଗୁଡ଼ିକୁ କେଉଁଠାରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି, ସେସମ୍ପର୍କରେ ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନ ଦ୍ୱାରା ଚୀନ୍‌ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଇଟାଲୀରୁ ହ୍ୱିଜର ଗନ୍‌ କିଣାଯିବା ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଦେଇଛି । ସେମାନେ ସନ୍ଦେହ କରୁଛନ୍ତି କି ଚୀନ୍‌ର ହ୍ୱିଜର ଗନକୁ ଏତେ ଭଲ ବୋଲି ବୋଧହୁଏ ପାକିସ୍ତାନ ଭାବୁନାହିଁ କିମ୍ବା ଚୀନ୍‌ର ହ୍ୱିଜର ଗନ୍‌ ଅଧିକ ବ୍ୟୟବହୁଳ ହୋଇଥାଇପାରେ । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଭାରତ ୨୦୧୭ ନଭେମ୍ବରରେ ଆମେରିକା ଠାରୁ ୧୪୫ଟି ହାଲୁକା ହ୍ୱିଜର ଗନ୍‌ କିଣିବାକୁ ଚୁକ୍ତି କରିଛି । ଏଗୁଡ଼ିକୁ ସାମରିକ ପରିବହନ ବିମାନରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ବି ନିଆଯାଇପାରିବ । ବିଶେଷ କରି ପାର୍ବତ୍ୟାଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ଏହା ଅଧିକ ଉପଯୋଗୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ । ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ଏପରି ଚୁକ୍ତ କରାଯିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏକ୍ଷେତ୍ରରେ ପଛରେ ପଡ଼ିଯିବାକୁ ଚାହୁଁନଥିଲା । ତେଣୁ ସିଏ ଇଟାଲୀରୁ ଏଭଳି ତୋପ କିଣିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା ।