PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଦଳିଲେ ବିଏମସି କମିଶନର, ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସିଂହ ହେଲେ ନୂଆ କମିଶନର
  • ||
  • ବିନିକା : ପରିବା ବୋଝେଇ ପିକଅପ ଭ୍ୟାନକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା : ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଲୁଟ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜେଲରେ ପଶିଲା କରୋନା, ୯ କଏଦୀ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବରକାଣ୍ଡ, ଯବାନଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ବୋରିଗୁମ୍ମା : ବୋରିଗୁମ୍ମା ଗୋଷ୍ଠି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟିକା ନେବାକୁ ଛକାପଞ୍ଝା, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଫୁ, ଯେତିକି ଆସୁଛି ଅଣ୍ଟୁନି, ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଟପିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୯୮୨ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୬୫ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୭ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୨୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

ଆଇଟିଇଆର୍‌ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସଫଳତା: ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ପୋ-ସାଇଡେନ୍‌ ରେସିଂ କାର୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୮ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ(ଡିମ୍‌ଡି ଟୁ ବି ୟୁନିଭର୍ସିଟି) ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆଇଟିଇଆର୍‌ କଲେଜର ଏସ୍‌ଏଇ ଇଣ୍ଡିଆ କଲିଜିଏଟ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । କଲେଜର ୨୫ଜଣ ମେକାନିକାଲ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ପୋ-ସାଇଡେନ୍‌ ରେସିଂ କାର୍‌ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି । ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ଥିବା ଗାଡ଼ିଠାରୁ ଏହି ଗାଡ଼ି ଭିନ୍ନ । ଏହା ସାଧା ରାସ୍ତା ବ୍ୟତୀତ କାଦୁଅ, ପାହାଡ଼ିଆ ଅଞ୍ଚଳ ତଥା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗମନାଗମନ ସୁବିଧା ଦେଇପାରିବ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଏହାର ନାମ ଏଟିଭି କାର୍‌ ନଂ-୨୯ ଓ କାର୍‌ ନଂ-୫୬ ରଖିଛନ୍ତି ।
ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ଏହି କାର୍‌କୁ ଆଜି କଲେଜ ପରିସରରେ ଅତିଥିମାନେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ଅତିଥି ଭାବେ ଆଇଟିଇଆର୍‌ ଡାଇରେକ୍ଟର ମାନସ ମଲ୍ଲିକ୍‌ ଓ ନାଲ୍‌କୋର ଡିଜିଏମ୍‌ ଆଶୁତୋଷ ରଥ ଯୋଗ ଦେଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ତିଆରି କରିଥିବା କାର୍‌ର ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଂଶସା କରିଥିଲେ । ଏହା ସହ ଉଦ୍ଭାବନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଥିଲେ । ଅଧ୍ୟାପକ ଡ. ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ପ୍ରଧାନ ଓ ଡ. ହୃଷିକେଶ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଏହି କାର୍‌ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି । କାର୍‌ର ଡିଜାଇନ୍‌, ତିଆରି ଆଦି ସବୁ କିଛି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ନିଜେ କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବାକୁ ପ୍ରାୟ ୪ ମାସ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା । ବଜାରରେ ଏହି କାର୍‌ର ଦାମ୍‌ ୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସ୍‌ନାଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ନାଲ୍‌କୋ ପକ୍ଷରୁ ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବାକୁ ସ୍ପନ୍ସର୍‌ କରାଯାଇଥିଲା । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ମହିନ୍ଦ୍ରା ବିଏଜେଏ-୨୦୧୯ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । ସେଠାରେ ସେମାନେ ଏହି ପୋ-ସାଇଡେନ୍‌ କାର୍‌କୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିବେ । ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁରାଗ ତିୱାରୀ, ମେହେଙ୍କ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଆକାଶ ତିୱାରୀ, ଆକାଂକ୍ଷା, ରିଙ୍କୁ, ସୋହନ ଆଦି କରିଛନ୍ତି ।