PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେପିରେ ମିଶିଲେ ସୁନୀଲ ଜାଖଡ, କଂଗ୍ରେସ ସହ ୫୦ ବର୍ଷର ସମ୍ପର୍କରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ
  • ||
  • ୟାସିନ ମଲ୍ଲିକ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଣ ମାମଲାରେ ବାନ୍ଧିଥିଲା ଏନ୍‌ଆଇଏ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏଥର ଭକ୍ତ ଦେଖିବେ ସ୍ନାନଯାତ୍ରା, ହେଲେ ସ୍ନାନ ବେଦିରେ ଶ୍ରୀବିଗ୍ରହଙ୍କୁ କରିପାରିବେନି ସ୍ପର୍ଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍,୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୨ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି-କାଲି ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା, ତିନି ଦିନ ପରେ ପୁଣି ତାତି
  • ||
  • ପୁରୀ: ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌… ଅଖ ଅନୁକୂଳ, ନାହାକା ଚକରେ ପଇତା ଓ ୧୫ ଚକ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ମୋହନା: ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • କୁତ୍ରା: ୧୨ ବର୍ଷର ନାବାଳିକା ୭ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ, ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଲେ ପରିବାରଲୋକ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ: ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ଜଘନ୍ୟ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ : ପ୍ରେମିକକୁ ହତ୍ୟା କଲେ ପ୍ରେମିକା ପରିବାର, ଇନ୍‌ଫୋସିଟି ଥାନା ନିକଟରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭାରତ ସୀମାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ୧୭୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ, ତାଲିମ ଦେଉଛି ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏବଂ ISI
  • ||

ଆଇଟିଇଆର୍‌ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସଫଳତା: ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ପୋ-ସାଇଡେନ୍‌ ରେସିଂ କାର୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୮ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ(ଡିମ୍‌ଡି ଟୁ ବି ୟୁନିଭର୍ସିଟି) ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆଇଟିଇଆର୍‌ କଲେଜର ଏସ୍‌ଏଇ ଇଣ୍ଡିଆ କଲିଜିଏଟ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । କଲେଜର ୨୫ଜଣ ମେକାନିକାଲ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ପୋ-ସାଇଡେନ୍‌ ରେସିଂ କାର୍‌ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି । ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ଥିବା ଗାଡ଼ିଠାରୁ ଏହି ଗାଡ଼ି ଭିନ୍ନ । ଏହା ସାଧା ରାସ୍ତା ବ୍ୟତୀତ କାଦୁଅ, ପାହାଡ଼ିଆ ଅଞ୍ଚଳ ତଥା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗମନାଗମନ ସୁବିଧା ଦେଇପାରିବ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଏହାର ନାମ ଏଟିଭି କାର୍‌ ନଂ-୨୯ ଓ କାର୍‌ ନଂ-୫୬ ରଖିଛନ୍ତି ।
ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ଏହି କାର୍‌କୁ ଆଜି କଲେଜ ପରିସରରେ ଅତିଥିମାନେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ଅତିଥି ଭାବେ ଆଇଟିଇଆର୍‌ ଡାଇରେକ୍ଟର ମାନସ ମଲ୍ଲିକ୍‌ ଓ ନାଲ୍‌କୋର ଡିଜିଏମ୍‌ ଆଶୁତୋଷ ରଥ ଯୋଗ ଦେଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ତିଆରି କରିଥିବା କାର୍‌ର ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଂଶସା କରିଥିଲେ । ଏହା ସହ ଉଦ୍ଭାବନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଥିଲେ । ଅଧ୍ୟାପକ ଡ. ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ପ୍ରଧାନ ଓ ଡ. ହୃଷିକେଶ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଏହି କାର୍‌ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି । କାର୍‌ର ଡିଜାଇନ୍‌, ତିଆରି ଆଦି ସବୁ କିଛି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ନିଜେ କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବାକୁ ପ୍ରାୟ ୪ ମାସ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା । ବଜାରରେ ଏହି କାର୍‌ର ଦାମ୍‌ ୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସ୍‌ନାଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ନାଲ୍‌କୋ ପକ୍ଷରୁ ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବାକୁ ସ୍ପନ୍ସର୍‌ କରାଯାଇଥିଲା । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ମହିନ୍ଦ୍ରା ବିଏଜେଏ-୨୦୧୯ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । ସେଠାରେ ସେମାନେ ଏହି ପୋ-ସାଇଡେନ୍‌ କାର୍‌କୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିବେ । ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁରାଗ ତିୱାରୀ, ମେହେଙ୍କ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଆକାଶ ତିୱାରୀ, ଆକାଂକ୍ଷା, ରିଙ୍କୁ, ସୋହନ ଆଦି କରିଛନ୍ତି ।