PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମସଜିଦ୍‌ ବିବାଦ। ୩୦ରେ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓ। ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓକୁ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ଆସନ୍ତା ୩୦ରୋ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ଭିଡିଓ।
  • ||
  • କଟକ : ଅନୁଭବ ଓ ବର୍ଷାଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ କଡ଼ା ତାଗିଦ୍, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପରସ୍ପରକୁ ଆକ୍ଷେପ ନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସୋର: ରାସ୍ତାରେ ହଟହଟା ହେଲେ ଖଇରା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭାଗ ଏସଡିଓ, ଅସ୍ଥାୟୀ ମିଟର ରିଡର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ଆଶଙ୍କାରେ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଟିଚିଂ ହସ୍ପିଟାଲ ଭାବେ ଘୋଷଣା ହେଲା କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ, ଆଗାମୀ ୫୦ ବର୍ଷକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍, ୨୮୫ କୋଟି ଅନୁମୋଦନ…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଡିଲର୍ସ ଆସୋସିଏସନର ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଧର୍ମଘଟ, ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ରୁ ସକାଳ ୬ ବନ୍ଦ ରହିବ ସମସ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୦୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ‘କୋକୋ’ ଆପ୍‌ରେ ଋଣ ଠକେଇ ମାମଲା : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଧରାପଡି଼ଲା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ପଟଦାର ରାମ, ୧୦୫୮ ଭର୍ଚୁଆଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଫ୍ରିଜ୍
  • ||
  • ଚିଲିକା : ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗାର ଭାଙ୍ଗିଲା ମେସିନ୍ ସ୍ଲାବ, ଚିଲିକା ମଝିରେ ଅଟକିଲେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ: ଅନୁଭବ-ବର୍ଷା ବିବାହ ବିବାଦ: “ବର୍ଷା ନିଜେ ଚଲାଉଛନ୍ତି ଫ୍ୟାନ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ ପେଜ୍‌’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆସିବ ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସୁବିଧା: ଆଜିଠୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ହୋଲ୍ଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦାୟ କରିବ ବିଏମ୍‌ସି
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଓସିଏଲ୍‌ ଆଇରନ କାରଖାନାରୁ ଲୁହା ଚୋରି କରୁଥିଲା ଚୋର, ଛାତରୁ ପଡି ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମିିଳିବ ମୁକ୍ତି: ଜୟଦେବ ବିହାରରୁ ନନ୍ଦନକାନନ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ସବୁଠାରୁ ଦୀର୍ଘତମ ଫ୍ଲାଏଓଭର
  • ||

ଏହି ଉଡନ୍ତା ମୋଟରସାଇକେଲ ଆକାଶରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ନେଉଛି ୬୦ସେକେଣ୍ଡ ସମୟ, ଦାମ୍ ଜାଣିଲେ ହୋଇଯିବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯।୩: କ​ଷ୍ଟମ ଅଟୋମୋବାଇଲ କମ୍ପାନି ଲାଜାରେଥ୍ ତିଆରି କରିଛି ଉଡ଼ନ୍ତା ମୋଟରସାଇକେଲ। ଯାହା ସାଧାରଣ ମୋଟରସାଇକେଲ ଭଳି ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିପାରୁଛି ତା ସହିତ ହେଲିକାଫ୍ଟର ଭଳି ଆକାଶରେ ମଧ୍ୟ ଉଡିପାରୁଛି। କମ୍ପାନି ଏହାର ନାମ  ଏଲ୍ଏମଭି ୪୯୬ ରଖିଛି।

ଏହି ମୋଟରସାଇକେଲର ସବୁଠୁ ଖାସ୍ କଥା ହେଲା କି, ଏହା ରାଇଡ୍ ମୋଡରୁ ଫ୍ଲାଇ ମୋଡକୁ ଯିବା ପାଇଁ ମାତ୍ର ୬୦ ସେକେଣ୍ଡ ସମୟ ନେଉଛି। କମ୍ପାନି ମଧ୍ୟ  ଏହାର ଟେଷ୍ଟିଂ କରିସାରିଛି।

ଲାଜାରେଥର ଏହି ଉଡ଼ନ୍ତା ମୋଟରସାଇକେଲରେ ୪ଟି ଚକ ରହିଛି। କମ୍ପାନି ଖାସ୍ କରି ଏହି ଉଡ଼ନ୍ତା ମୋଟରସାଇକେଲରେ ମାସେରାଟିର କାରର ୫.୨ ଲିଟର ଭି୮ ଇଞ୍ଜିନ ଲଗାଇଛି। ଲାଜାରେଥ୍ ଏଲ୍ଏମଭି ୪୯୬ର ସମସ୍ତ ଚକର ହବରେ ୯୬,୦୦୦ଆରପିଏମ୍ ଜେଟକୈଟ ଜେଟ୍ ଟରବାଇନ ଲାଗିଛି। ଏଥିରେ ଲାଗିଥିବା ହାଇଡ୍ରୋଲିକ ଏକ୍ୟୁଟରର୍ସ ଚାରୋଟି ଚକକୁ ଉପର ଆଡ଼କୁ ମୋଡ଼ିଥାଏ। ମୋଟରସାଇକେଲର ଚେସିସ୍ ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ଦୁଇଟି ଅତିରିକ୍ତ ଜେଟ୍ ଲାଗିଛି। ଫଳରେ ଏହା ବେଶି ଓଜନ ନେଇ ଉପରକୁ ଉଠିପାରିବ।

କମ୍ପାନି ତରଫରୁ କୁହାଯାଇଛି କି, ମୋଟରସାଇକେଲରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ବଟମ ଦେବାଇବା ପରେ ହିଁ ଏହା ଗରମ ହୋଇ ଉପରକୁ ଉଡ଼ିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯାଏ। କମ୍ପାନି ଏହାର ଟେଷ୍ଟି କରିବା ସମୟରେ ହିଁ ପାଖାପାଖି ୧ ମିଟର ଉଚ୍ଚତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଡ଼ାଇକରି ଦେଖାଇଥିଲା।

କମ୍ପାନି କହିବାନୁସାରେ ମୋଟର ସାଇକେଲର ଓଜନ ୧୪୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ରହିଛି।  ଏହା ଫ୍ଳାଇଟ୍ ମୋଡରେ ୨୪୦ କିଲୋ ଓଜନ ନେଇ ଉଡ଼ିପାରିବ। ମୋଟରସାଇକେଲଟି ପଲିଷ୍ଟର ଏବଂ କାର୍ବନ ଫାଇବର ଚେସିସ୍ ଉପରେ ଆଧାରିତ। କମ୍ପାନି ଏହାକୁ ଦୁବାଇରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଅଟୋ ସୋରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ।  ଏହି ମୋଟରସାଇକେଲର ଦାମ ପ୍ରାୟ ୩.୮୪ କୋଟି ଟଙ୍କା।