PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନାମରେ ଟେଣ୍ଡର ଫିକସିଙ୍ଗ ଓ ଗ୍ରାନାଇଟ ପଥର ଖଣିଲିଜରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପୁର୍ବତନ ସାଂସଦ ତଥା ପିସିସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ
  • ||
  • କଟକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲ, ୧୪ ବର୍ଷ ପରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଆସାମୀ ନିର୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୂଲ୍ୟବାନ ଖଇର ଗଣ୍ଡି ଓ ଗାଡି ଜବତ କଲା ବନ ବିଭାଗ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ବାଇକ୍ ଚୋର ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଧରିବା ସଫଳ ହେଲା କୋରାପୁଟ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ, ୧୫ ବାଇକ୍‌ ଉଦ୍ଧାର, ୩ ଚୋର ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ଅଲିପିଙ୍ଗଳ ବାଲିଘାଟରେ ପୁଣି ଚଢ଼ଉ କଲେ ତହସିଲଦାର , ୭ରୁ ଅଧିକ ହାଇଓ୍ବା ଜବତ, ମାଲିକ ମହଲରୁ ତେଜୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆଉ ୩୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୯୫୭ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ୧୪୪ ଧାରା, ୨୩ ତାରିଖ ରାତି ୧୦ଟାରୁ ୨୫ ତାରିଖ ଭୋର ୨ଟା ଯାଏଁ କଟକଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏବର୍ଷ ୩ ଦିନ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ, ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦଇତାପତି ସେବାୟତଙ୍କ ପ୍ରବେଶ, ୨୩ରେ ସେନାପଟା ଲାଗି ନୀତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାର ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ଆଜି ୧୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି
  • ||

ଏହି ଉଡନ୍ତା ମୋଟରସାଇକେଲ ଆକାଶରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ନେଉଛି ୬୦ସେକେଣ୍ଡ ସମୟ, ଦାମ୍ ଜାଣିଲେ ହୋଇଯିବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯।୩: କ​ଷ୍ଟମ ଅଟୋମୋବାଇଲ କମ୍ପାନି ଲାଜାରେଥ୍ ତିଆରି କରିଛି ଉଡ଼ନ୍ତା ମୋଟରସାଇକେଲ। ଯାହା ସାଧାରଣ ମୋଟରସାଇକେଲ ଭଳି ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିପାରୁଛି ତା ସହିତ ହେଲିକାଫ୍ଟର ଭଳି ଆକାଶରେ ମଧ୍ୟ ଉଡିପାରୁଛି। କମ୍ପାନି ଏହାର ନାମ  ଏଲ୍ଏମଭି ୪୯୬ ରଖିଛି।

ଏହି ମୋଟରସାଇକେଲର ସବୁଠୁ ଖାସ୍ କଥା ହେଲା କି, ଏହା ରାଇଡ୍ ମୋଡରୁ ଫ୍ଲାଇ ମୋଡକୁ ଯିବା ପାଇଁ ମାତ୍ର ୬୦ ସେକେଣ୍ଡ ସମୟ ନେଉଛି। କମ୍ପାନି ମଧ୍ୟ  ଏହାର ଟେଷ୍ଟିଂ କରିସାରିଛି।

ଲାଜାରେଥର ଏହି ଉଡ଼ନ୍ତା ମୋଟରସାଇକେଲରେ ୪ଟି ଚକ ରହିଛି। କମ୍ପାନି ଖାସ୍ କରି ଏହି ଉଡ଼ନ୍ତା ମୋଟରସାଇକେଲରେ ମାସେରାଟିର କାରର ୫.୨ ଲିଟର ଭି୮ ଇଞ୍ଜିନ ଲଗାଇଛି। ଲାଜାରେଥ୍ ଏଲ୍ଏମଭି ୪୯୬ର ସମସ୍ତ ଚକର ହବରେ ୯୬,୦୦୦ଆରପିଏମ୍ ଜେଟକୈଟ ଜେଟ୍ ଟରବାଇନ ଲାଗିଛି। ଏଥିରେ ଲାଗିଥିବା ହାଇଡ୍ରୋଲିକ ଏକ୍ୟୁଟରର୍ସ ଚାରୋଟି ଚକକୁ ଉପର ଆଡ଼କୁ ମୋଡ଼ିଥାଏ। ମୋଟରସାଇକେଲର ଚେସିସ୍ ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ଦୁଇଟି ଅତିରିକ୍ତ ଜେଟ୍ ଲାଗିଛି। ଫଳରେ ଏହା ବେଶି ଓଜନ ନେଇ ଉପରକୁ ଉଠିପାରିବ।

କମ୍ପାନି ତରଫରୁ କୁହାଯାଇଛି କି, ମୋଟରସାଇକେଲରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ବଟମ ଦେବାଇବା ପରେ ହିଁ ଏହା ଗରମ ହୋଇ ଉପରକୁ ଉଡ଼ିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯାଏ। କମ୍ପାନି ଏହାର ଟେଷ୍ଟି କରିବା ସମୟରେ ହିଁ ପାଖାପାଖି ୧ ମିଟର ଉଚ୍ଚତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଡ଼ାଇକରି ଦେଖାଇଥିଲା।

କମ୍ପାନି କହିବାନୁସାରେ ମୋଟର ସାଇକେଲର ଓଜନ ୧୪୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ରହିଛି।  ଏହା ଫ୍ଳାଇଟ୍ ମୋଡରେ ୨୪୦ କିଲୋ ଓଜନ ନେଇ ଉଡ଼ିପାରିବ। ମୋଟରସାଇକେଲଟି ପଲିଷ୍ଟର ଏବଂ କାର୍ବନ ଫାଇବର ଚେସିସ୍ ଉପରେ ଆଧାରିତ। କମ୍ପାନି ଏହାକୁ ଦୁବାଇରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଅଟୋ ସୋରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ।  ଏହି ମୋଟରସାଇକେଲର ଦାମ ପ୍ରାୟ ୩.୮୪ କୋଟି ଟଙ୍କା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର