PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ସହଜ ନୁହେଁ

source:http://www.newindianexpress.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୫ା୨(ଏଜେନ୍ସି): ମଦସମ୍ରାଟ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ସମେତ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଅନେକ ଭାରତୀୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଶରଣାପନ୍ନ ଅଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ଫେରାଇ ଆଣିବା ସହଜ ହୋଇନାହିଁ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ବ୍ରିଟେନ୍‌ର କୋହଳ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ଆଇନ । ୨୦୦୨ ପରଠାରୁ ଭାରତ ବ୍ରିଟେନ୍‌କୁ ୨୮ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର୍ର ଜଣେ – ସମୀରଭାଇ ବିନୁଭାଇଙ୍କୁ ଅଣାଯାଇ ପାରିଛି । ସେହି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ଭାରତ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ସେତେ ସହଜ ହେବନାହିଁ ।
ତା’ଛଡ଼ା ବ୍ରିଟେନ୍‌ରୁ ମାଲ୍ୟାଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଅନୁରୋଧ କରିବାର ଦୁଇବର୍ଷ ପରେ ଏହାକୁ ମଞ୍ଜୁରି ମିଳିଛି । ବ୍ରିଟେନ୍‌ର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଗତକାଲି ଏଥିପାଇଁ ସବୁଜ ସଂକେତ ଦେଇଛି । ଏହାକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବେଶ୍‌ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ନେଇ ଏତେ ଉତ୍ସାହିତ ହେବାର କୌଣସି ମାନେ ନାହିଁ । କାରଣ ମାଲ୍ୟା ଆଗକୁ ନିଜ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣକୁ ବିରୋଧ କରି ନ୍ୟାୟିକ ରାସ୍ତା ଆପଣାଇବେ । ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ମାତ୍ରାଧିକ ଭାବେ ଧିମା । ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ନିକଟରେ ନ୍ୟାୟିକ ରାସ୍ତା ଆପଣାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ସୁଯୋଗ ରହିଛି । ସେହି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦେଇ ଯିବା ବେଳକୁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିଯିବ ।
ମାଲ୍ୟା ବ୍ରିଟେନ୍‌ ସରକାରଙ୍କ ରାୟକୁ ଚାଲେଞ୍ଜ୍‌ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଏବେ ସେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ୩ଟି କୋର୍ଟରେ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇ ରାୟକୁ ନିଜ ପକ୍ଷକୁ ନେବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିପାରିବେ । ତା’ଛଡ଼ା ସବୁ କୋର୍ଟ ଯେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରାୟ ଦେବେ, ତାହାର କୌଣସି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ନାହିଁ । ଏବେ ମାଲ୍ୟା କ୍ରାଉନ୍‌ କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇପାରିବେ । ସେଠାରେ ନିରାଶ ହେଲେ ତାଙ୍କୁ କୁଇନ୍ସ ବେଞ୍ଚ୍‌ ଅଫ୍‌ ହାଇକୋର୍ଟ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଶେଷରେ ବ୍ରିଟେନ୍‌ର ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇପାରିବେ ମାଲ୍ୟା । ଏମିତି କି ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ଯଦି ନକାରାତ୍ମକ ରାୟ ଦିଅନ୍ତି, ସେ ଏହାର ପୁନର୍ବିଚାର ପାଇଁ ଆବେଦନ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ବ୍ରିଟେନ୍‌ର କ୍ରାଉନ୍‌ କୋର୍ଟ ଏକ ମାମଲାର ରାୟ ଦେବା ଲାଗି ହାରାହାରି ୧୭୫ ଦିନ ନେଇଥାନ୍ତି, ଯାହା କି ୫ ମାସରୁ ଅଧିକ । ତେଣୁ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ମାଲ୍ୟା ଭାରତ ଫେରିବା ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁନାହିଁ । ରାଜନୈତିକ ଫାଇଦା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ କମ୍‌ ସୁଯୋଗ ରହିଛି । ନ୍ୟାୟିକ ରାସ୍ତା ଆପଣାଇବା ପାଇଁ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ନିକଟରେ ଏବେ ୧୪ ଦିନ ସମୟ ରହିଛି ।