PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ସହଜ ନୁହେଁ

source:http://www.newindianexpress.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୫ା୨(ଏଜେନ୍ସି): ମଦସମ୍ରାଟ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ସମେତ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଅନେକ ଭାରତୀୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଶରଣାପନ୍ନ ଅଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ଫେରାଇ ଆଣିବା ସହଜ ହୋଇନାହିଁ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ବ୍ରିଟେନ୍‌ର କୋହଳ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ଆଇନ । ୨୦୦୨ ପରଠାରୁ ଭାରତ ବ୍ରିଟେନ୍‌କୁ ୨୮ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର୍ର ଜଣେ – ସମୀରଭାଇ ବିନୁଭାଇଙ୍କୁ ଅଣାଯାଇ ପାରିଛି । ସେହି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ଭାରତ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ସେତେ ସହଜ ହେବନାହିଁ ।
ତା’ଛଡ଼ା ବ୍ରିଟେନ୍‌ରୁ ମାଲ୍ୟାଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଅନୁରୋଧ କରିବାର ଦୁଇବର୍ଷ ପରେ ଏହାକୁ ମଞ୍ଜୁରି ମିଳିଛି । ବ୍ରିଟେନ୍‌ର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଗତକାଲି ଏଥିପାଇଁ ସବୁଜ ସଂକେତ ଦେଇଛି । ଏହାକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବେଶ୍‌ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ନେଇ ଏତେ ଉତ୍ସାହିତ ହେବାର କୌଣସି ମାନେ ନାହିଁ । କାରଣ ମାଲ୍ୟା ଆଗକୁ ନିଜ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣକୁ ବିରୋଧ କରି ନ୍ୟାୟିକ ରାସ୍ତା ଆପଣାଇବେ । ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ମାତ୍ରାଧିକ ଭାବେ ଧିମା । ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ନିକଟରେ ନ୍ୟାୟିକ ରାସ୍ତା ଆପଣାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ସୁଯୋଗ ରହିଛି । ସେହି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦେଇ ଯିବା ବେଳକୁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିଯିବ ।
ମାଲ୍ୟା ବ୍ରିଟେନ୍‌ ସରକାରଙ୍କ ରାୟକୁ ଚାଲେଞ୍ଜ୍‌ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଏବେ ସେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ୩ଟି କୋର୍ଟରେ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇ ରାୟକୁ ନିଜ ପକ୍ଷକୁ ନେବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିପାରିବେ । ତା’ଛଡ଼ା ସବୁ କୋର୍ଟ ଯେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରାୟ ଦେବେ, ତାହାର କୌଣସି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ନାହିଁ । ଏବେ ମାଲ୍ୟା କ୍ରାଉନ୍‌ କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇପାରିବେ । ସେଠାରେ ନିରାଶ ହେଲେ ତାଙ୍କୁ କୁଇନ୍ସ ବେଞ୍ଚ୍‌ ଅଫ୍‌ ହାଇକୋର୍ଟ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଶେଷରେ ବ୍ରିଟେନ୍‌ର ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇପାରିବେ ମାଲ୍ୟା । ଏମିତି କି ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ଯଦି ନକାରାତ୍ମକ ରାୟ ଦିଅନ୍ତି, ସେ ଏହାର ପୁନର୍ବିଚାର ପାଇଁ ଆବେଦନ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ବ୍ରିଟେନ୍‌ର କ୍ରାଉନ୍‌ କୋର୍ଟ ଏକ ମାମଲାର ରାୟ ଦେବା ଲାଗି ହାରାହାରି ୧୭୫ ଦିନ ନେଇଥାନ୍ତି, ଯାହା କି ୫ ମାସରୁ ଅଧିକ । ତେଣୁ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ମାଲ୍ୟା ଭାରତ ଫେରିବା ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁନାହିଁ । ରାଜନୈତିକ ଫାଇଦା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ କମ୍‌ ସୁଯୋଗ ରହିଛି । ନ୍ୟାୟିକ ରାସ୍ତା ଆପଣାଇବା ପାଇଁ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ନିକଟରେ ଏବେ ୧୪ ଦିନ ସମୟ ରହିଛି ।