PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମସଜିଦ୍‌ ବିବାଦ। ୩୦ରେ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓ। ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓକୁ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ଆସନ୍ତା ୩୦ରୋ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ଭିଡିଓ।
  • ||
  • କଟକ : ଅନୁଭବ ଓ ବର୍ଷାଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ କଡ଼ା ତାଗିଦ୍, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପରସ୍ପରକୁ ଆକ୍ଷେପ ନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସୋର: ରାସ୍ତାରେ ହଟହଟା ହେଲେ ଖଇରା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭାଗ ଏସଡିଓ, ଅସ୍ଥାୟୀ ମିଟର ରିଡର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ଆଶଙ୍କାରେ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଟିଚିଂ ହସ୍ପିଟାଲ ଭାବେ ଘୋଷଣା ହେଲା କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ, ଆଗାମୀ ୫୦ ବର୍ଷକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍, ୨୮୫ କୋଟି ଅନୁମୋଦନ…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଡିଲର୍ସ ଆସୋସିଏସନର ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଧର୍ମଘଟ, ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ରୁ ସକାଳ ୬ ବନ୍ଦ ରହିବ ସମସ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୦୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ‘କୋକୋ’ ଆପ୍‌ରେ ଋଣ ଠକେଇ ମାମଲା : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଧରାପଡି଼ଲା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ପଟଦାର ରାମ, ୧୦୫୮ ଭର୍ଚୁଆଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଫ୍ରିଜ୍
  • ||
  • ଚିଲିକା : ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗାର ଭାଙ୍ଗିଲା ମେସିନ୍ ସ୍ଲାବ, ଚିଲିକା ମଝିରେ ଅଟକିଲେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ: ଅନୁଭବ-ବର୍ଷା ବିବାହ ବିବାଦ: “ବର୍ଷା ନିଜେ ଚଲାଉଛନ୍ତି ଫ୍ୟାନ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ ପେଜ୍‌’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆସିବ ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସୁବିଧା: ଆଜିଠୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ହୋଲ୍ଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦାୟ କରିବ ବିଏମ୍‌ସି
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଓସିଏଲ୍‌ ଆଇରନ କାରଖାନାରୁ ଲୁହା ଚୋରି କରୁଥିଲା ଚୋର, ଛାତରୁ ପଡି ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମିିଳିବ ମୁକ୍ତି: ଜୟଦେବ ବିହାରରୁ ନନ୍ଦନକାନନ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ସବୁଠାରୁ ଦୀର୍ଘତମ ଫ୍ଲାଏଓଭର
  • ||

କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଜ୍ୟାକ୍‌ ମା’ଙ୍କ ତାଗିଦ, ଦିନକୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟା କାମ କର

ହଂକଂ,୧୩ା୪(ଏଜେନ୍ସି): ଯଦି ଆଲିବାବା ଗ୍ରୁପ୍‌ ହୋଲଡିଙ୍ଗ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌ରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ତା’ହେଲେ ପାରମ୍ପରିକ ୮ ଘଣ୍ଟିଆ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟକୁ ଭୁଲିଯାଆନ୍ତୁ । ଦିନକୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ନ ଦେଲେ ଏଠାରେ ଯୋଗ ଦେବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଏଭଳି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କମ୍ପାନି ଚାହୁଁନାହିଁ । ଏହା ସହିତ ସପ୍ତାହକୁ ୬ ଦିନ କାମ କରିବା ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଆଲିବାବା ଗ୍ରୁପ୍‌ ମୁଖ୍ୟ ତଥା ବିଲିୟନେୟାର ଜ୍ୟାକ୍‌ ମା’ । କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି କଡ଼ା ନୀତି ଆଣି ଏବେ ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ଜ୍ୟାକ୍‌ ମା’ ।

କମ୍ପାନିର ଏକ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବୈଠକରେ ସେ ଷ୍ଟାଫ୍‌ମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କମ୍ପାନି ଏଭଳି କର୍ମଚାରୀ ଚାହେଁନାହିଁ ଯେଉଁମାନେ ଚିରାଚରିତ ୮ ଘଣ୍ଟା କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ସପ୍ତାହରେ ୬ ଦିନ ସକାଳ ୯ଟାରୁ ରାତି ୯ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସେ ଷ୍ଟାଫମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ୯୯୬ କାର୍ଯ୍ୟ ପରମ୍ପରାକୁ ଆଦରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଆଲିବାବାର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି । ଯଦି ଏହା କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି ତା’ହେଲେ ଆଲିବାବାରେ ଯୋଗ ଦେବା କଥା ଆଦୌ ବିଚାରକୁ ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆଲିବାବାର ଅଫିସିଆଲ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ ହୋଇଛି । ଖାଲି ଆଲିବାବା ନୁହେଁ ଚୀନ୍‌ର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏବେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ବର୍ଦ୍ଧିତ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି । ତେବେ ଜ୍ୟାକ୍‌ ମା’ଙ୍କ ନୂଆ ନୀତିକୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଛି । ଜଣେ ଆଲୋଚକ ଏହାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି, ୯୯୬ ଓଭର୍‌ଟାଇମ୍‌ ପାଇଁ କମ୍ପାନି ଅତିରିକ୍ତ ପାରିଶ୍ରମିକ ଦେବ କି? କର୍ମଚାରୀମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟକୁ ଥିବା ଆଇନକୁ ନେଇ ଅଟଳ ରହିବା ଦରକାର ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଆଲୋଚକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୯୯୬ କାର୍ଯ୍ୟ ସୂଚୀର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଆଇସିୟୁ (ଇଣ୍ଟେନ୍‌ସିଭ୍‌ କେୟାର ୟୁନିଟ୍‌)ରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା । କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଶୋଷଣ କରୁଥିବା କମ୍ପାନିଗୁଡିକ ବିରୋଧରେ ଷ୍ଟାଫ୍‌ଗୁଡିକ ଏକ୍‌ଜୁଟ ହେବା ଦରକାର ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।