PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭଦ୍ରକ : ବିଶିଷ୍ଟ ଗାନ୍ଧିବାଦୀ ଭଦ୍ରକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରାକ୍ତନ ଅଧକ୍ଷ ପ୍ରଫେସର ସନାତନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରି ମୋଟୁ ସୀମାନ୍ତ ୪ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ଚେକପୋଷ୍ଟ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ପୁଲିସ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଭୟ, କୋଭିଡ ସ୍ଥିତି ଓ ମାଓ ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପୁଲିସ ଡିଜି
  • ||
  • କପିଲାଭଟା : ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ସ୍ତ୍ରୀର ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା କଲା ସ୍ୱାମୀ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୫ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ୨୧ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା ମହାମାରୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ଵର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍, ୩ ମୃତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • OJEE: ଜୁନ୍‌ ୧୫ ଯାଏ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ, ଜୁନ୍‌ ୧୭ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଫି’ଦାଖଲ କରିପାରିବେ
  • ||
  • ପୁରୀ:ଏ ବର୍ଷ ବି ବିନା ଭକ୍ତରେ ହେବ ବିଶ୍ଵ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା, କେବଳ ସେବାୟତ ଟାଣିବେ ରଥ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବାହାର ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରା, ମେ ୧୫ରୁ ଜୁନ୍‌ ୬ ଯାଏଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଚାଷୀ କୂଳ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର: ମେ’ ୩୧ରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ,ଜୁନ୍ ୧୦ରୁ ୧୨ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଶା
  • ||
  • ଆଜି ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା, ମାଟି ମା’କୁ ପୂଜା କରି ଚାଷ କାମ ଅନୁୁକୂଳ କରିବେ ଚଷା ପୁଅ
  • ||

ଏହି ଦେଶରେ ଦୁଇଟି ବିବାହ ନ କରିଲେ ମିଳେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ

ସାରା ଦେଶରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରମ୍ପରା ରହିଛି। ସେହିଭଳି ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଏକ ପରମ୍ପରା ରହିଛି ଯେଉଁଠି ଗୋଟିଏ ପୁରୁଷ ଅନ୍ୟ ଏକ ମହିଳାକୁ ବିବାହ କରି ନୂଆ ଘର ସଂସାର କରିଥାଏ। ଯଦି ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ତ୍ରୀ ରଖନ୍ତି ତେବେ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କୁ ଜେଲ୍ ଦଣ୍ଡ ମିଳିପାରିବ। ମାତ୍ର ସଂସାରରେ ଏମିତି ବି ଏକ ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଗୋଟିଏ ପୁରୁଷ ଯଦି ଗୋଟିଏ ସ୍ତ୍ରୀ ରଖନ୍ତି ତେବେ ତାକୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ଆଫ୍ରିକାରେ ଥିବା ଏହି ଦେଶ ହେଉଛି ଇରିଟ୍ରିୟା। ଯେଉଁଠାରେ ଏମିତି ଏକ ଆଇନ ରହିଛି କି ଜଣେ ପୁରୁଷକୁ ଦୁଇଥର ବିବାହ କରିବାକୁ ପଡ଼େ। ଯଦି କୈାଣସି ପୁରୁଷ ଏହି କଥାକୁ ନମାନେ ତେବେ ତାକୁ ଜେଲ ପଠାଇଦିଅନ୍ତି। କେବଳ ଜେଲକୁ ପଠାଇଦେଲେ କଥା ସରିଯାଏ ତାହାନୁହେଁ ସେହି ପୁରୁଷକୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଭଳି ଦଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ। ଯଦି କୈାଣସି ମହିଳା ନିଜ ସ୍ବାମୀକୁ ଛାଡ଼ି ଦ୍ବିତୀୟ ବିବାହ କରିବ ତେବେ ମହିଳାକୁ ତ ଦଣ୍ଡ ମିଳିବ ତା ସହିତ ଉକ୍ତ ମହିଳାଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ପୁରୁଷକୁ ବି ଦଣ୍ଡ ମିଳିବ ।

ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ କହିଛନ୍ତି କି, ଇରିଟ୍ରିୟାରେ ବହୁ କାଳରୁ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଆସୁଛି। ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଇରିଟ୍ରିୟାର ବହୁତ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି। ଏହି ଯୁଦ୍ଧ କାରଣରୁ ୧୯୯୮ରୁ ୨୦୦୦ ମସିହା ଭିତରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନକୁ କମି ଯାଇଥିଲା।।

ଏହି କାରଣ ନେଇ ଦେଶରେ ଝିଅଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ପୁଅଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମିଯାଉଛି। ସରକାରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ମହିଳା ଏକଲା କିମ୍ବା ବିନା ବାହାଘରରେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବିତେଇପାରିବେ ନାହିଁ। ତେଣୁ ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଦେଶରେ କମୁଥିବା ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଦୃ​‌ଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର ଏହିଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର