PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ଜାଣନ୍ତୁ ପୁଲୱାମାରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଇଥିବା ଆତଙ୍କୀ ସଙ୍ଗଠନ ଜୈଶ୍-ଏ-ମହମ୍ମଦର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କୁଣ୍ଡଳୀ ଓ କଣ ରହିଛି ତାର ଲକ୍ଷ୍ୟ

source:www.thelallantop.com

୧୯୮୯ ମସିହା । ହିନ୍ଦୁ କୁଶ ପାହାଡରେ ୧୦ ବର୍ଷ ଅଟକି ରହିବା ପରେ ଶେଷରେ ସୋଭିୟତ ୟୁନିୟନକୁ ପରାସ୍ତ ହେବାକୁ ପଡିଲା । ସୋଭିୟତ ୟୁନିୟନର ଏହି ପରାସ୍ତ ୪ ଦଶକ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧର ଅନ୍ତ ଘଟାଇଲା । ଆଫଗାନିସ୍ଥାନରେ ସୋଭିୟତ ସହିତ ଲଢିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଇସ୍ଲାମିକ୍ ଚରମପନ୍ଥୀ ସମୂହକୁ ବଡ ସଂଖ୍ଯାରେ ଆର୍ଥିକ ଓ ସେନା ସାହାଯ୍ଯ ଦେଇଥିଲା । ଏହି ଆମେରିକୀୟ ସାହାଯ୍ଯ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଇସ୍ଲାମିକ୍ ସମୂହକୁ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିବା ପାଇଁ ବହୁତ ସହଯୋଗ କଲା ।

୧୯୮୯ରେ ସୋଭିୟତ-ଆଫଗାନ ଯୁଦ୍ଧର ସମାପ୍ତି ଆଫଗାନିସ୍ଥାନରେ ସକ୍ରିୟ ଅନେକ କଟ୍ଟରପନ୍ଥୀ ସମୂହକୁ ନିଜ ପାଇଁ ଜମି ଖୋଜିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କଲା । ଏଭଳି ଏକ ସଙ୍ଗଠନ ଥିଲା ‘ହରକତ-ଉଲ-ମୁହାହିଦିନ୍’ । ଏହା ଆଫଗାନିସ୍ଥାନରେ ସକ୍ରିୟ ସଙ୍ଗଠନ ହରକତ-ଉଲ-ଜିହାଦରୁ ଭାଗ ହୋଇ ଗଢିଉଠିଥିଲା । ୧୯୮୯ରେ କଶ୍ମୀରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ହିଂସ୍ର ଅଲଗାଓବାଦୀ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ହରକତ ଉଲ୍ ମୁଜାହିଦିନ ସକ୍ରିୟ ସଙ୍ଗଠନ ଥିଲା । ୧୯୯୩ ଓ ୧୯୯୪ରେ ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷାବଳ HUMର ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ । ନଭେମ୍ବର ୧୯୯୩ରେ ଏହାର ମୁଖ୍ଯ ନସରୁଲ୍ଲାହ ମନ୍ସୁର ଲଙ୍ଗରୟାଲକୁ ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷାବଳ ଗିରଫ କଲା । ଏହା ପର ବର୍ଷ ଫେବୃୟାରୀ ୧୯୯୪ରେ HUMj ସେକ୍ରେଟେରୀ ମୌଲାନା ମସୁଦ ଅଜହର ଓ ସଜ୍ଜାଦ ଅଫଗାନୀ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ସେନାହାତରେ ଧରା ପଡିଲା ।

source:www.jagran.com

୧୯୯୯ରେ ସଜ୍ଜାଦ ଅଫଗାନୀକୁ ଜେଲ୍ ଭାଙ୍ଗି ପଳାୟନ କରିବା ସମୟରେ ଗୁଳି ମାରିଦିଆଗଲା । ଏହା ଜବାବରେ HUM ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇୟାରଲାଇନ୍ସର ଫ୍ଲାଇଟ୍-୮୧୪କୁ ହାଇଜାକ୍ କରିଦିଆଗଲା । ଭାରତୀୟ ସରକାରଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଜେଲରେ ବନ୍ଦ ଥିବା ୩ ଆତଙ୍କୀ ମୌଲାନା ମସୁଦ ଅଜହର, ଅହମଦ ଉମର ସଇଦ ଶେଖ ଓ ମସ୍ତଫାକ ଅହମଦ ଜରଗରଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିଦିଆଗଲା । ପାକିସ୍ତାନ ଫେରିବା ପରେ ମୌଲାନା ମସୁଦ ଅଜହର HUMରୁ ଅଲଗା ହୋଇ ନିଜର ଅଲଗା ସଙ୍ଗଠନ ଗଠନ କଲା । ଏହାର ନାଁ ରହିଲା ‘ଜୈଶ୍-ଏ-ମୋହମ୍ମଦ’ । ଏହାର ଅର୍ଥ ମୋହମ୍ମଦର ସେନା । ଏହା ହେଉଛି ୨୦୦୦ ମସିହା ଘଟଣା ।

source:www.thelallantop.com

ପ୍ରଥମ ବଡ ଆକ୍ରମଣ କଲା ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୦୧ରେ । ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରର ବିଧାନସଭାରେ । ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ୩୮ ଲୋକ ଜୀବନ ହାରିଥିଲେ । ଏହାର ୨ ମାସ ପରେ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୦୧ରେ ଲଶ୍କର-ଏ-ତୋଏବା ସହିତ ମିଶି ଦେଶର ସଂସଦ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କଲା । ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଆମର ୮ ଜବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ । ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୦୧ରେ ଭାରତ ଚାପରେ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ସଙ୍ଘ ଜେଶକୁ ଆତଙ୍କୀ ସଙ୍ଗଠନ ଘୋଷିତ କରିଦେଲା । ଡିସେମ୍ବର ୨୦୦୧ରେ ଆମେରିକାର ଷ୍ଟେଟ୍ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଆତଙ୍କୀ ସଙ୍ଗଠନ ଘୋଷିତ କରିଦେଲା ।

ଏହାପରେ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଦେଶରେ ଏହାକୁ ଆତଙ୍କୀ ସଙ୍ଗଠନ ଘୋଷିତ କରିଦେଲା । ଏହା ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୦୨ର ଘଟଣା । ଏହା ପରେବଜ ମୁଶରଫର ଭାରତ ଯାତ୍ରାର ଠିକ୍ ପୂର୍ବର ଘଟଣା । ଜେଶ୍ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକୁ କଡା ପ୍ରତିବାଦ କଲା । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୦୨ରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୦୨ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ଜେଶ ଇସଲାମବାଦ, କରାଚି, ମୁରୀ, ବହାବଲପୁରରେ ଲଗାତର ଆକ୍ରମଣ କରିବାରେ ଲାଗିଲା । ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗିବା ପରେ ଜେଶ୍ ୨ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଗଲା । ପ୍ରଥମ ଭାଗ ଖୁଦ୍ଧାମ-ଉଲ୍-ଇସ୍ଲାମ । ଏହାର ନେତୃତ୍ୱ ମସୁଦ ଅଜହର ନେଇଥିଲା । ଦ୍ୱିତୀୟ ଭାଗ ଥିଲା ତହରିକ-ଉଲ୍-ଫୁରକାନ । ଏହାର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲା ଅବ୍ଦୁଲାହ ଶାହ ମଜହର । ୨୦୦୩ରେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଖୁଦ୍ଦାମ-ଉଲ-ଇସ୍ଲାମ ଓ ତହରିପ-ଉଲ-ଫୁରକାନ ଉପରେ ମଧ୍ଯ ବ୍ୟାନ୍ ଲଗାଇଦେଲେ । ଏହାପରେ ଅଜହର ନିଜ ସଙ୍ଗଠନର ନାଁ ବଦଳାଇ ଅଲ-ରହମନ-ଟ୍ରଷ୍ଟ ରଖିଦେଲା । ଏହି ବ୍ୟାନ ଯୋଗୁଁ  ଉତ୍ୟକ୍ତ ଅଜହର ପରବେଜ୍ ମୁଶରଫଙ୍କୁ ମଧ୍ଯ ଛାଡିଲା ନାହିଁ । ୧୪ ଓ ୨୫ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୦୩ରେ ପାକିସ୍ତାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁଶରଫଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ସଙ୍ଗଠନ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କଲା ।

source:www.prabhatkhabar.com

ଏହାପରେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଏହି ସଙ୍ଗଠନ ବିରୁଦ୍ଧରେ କ୍ରାକ୍ ଡାଉନ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ । ମିଲେଟ୍ରି ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସରେ ଜେସର ସମର୍ଥକଙ୍କୁ ଚାକିରୀରୁ ବହିଷ୍କାର କରିଦିଆଗଲା । ଏମାନଙ୍କ ଆଡ୍ଡାସ୍ଥଳୀକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଗଲା । ୨୦୦୪ରେ କ୍ରାକ୍ ଡାଉନ୍ ପରେ ମସୁଦ ଅଜହର ପାକିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ବୁଝାମଣା କରିଦେଲା ଓ ପାକିସ୍ତାନ ଭିତରେ ଆତଙ୍କୀ ଗତିବିଧି ରୋକିଦେଲା । ଅବଶ୍ଯ ଜେଶ୍ ପାକିସ୍ତାନରେ ଅଧିକାରୀକ ରୂପେ ବ୍ୟାନ୍ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ISI ଏହି ସଙ୍ଗଠନକୁ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ଯାପ୍ତ ସାହାଯ୍ଯ କଲା । ୨୦୦୯ରେ ଆସିଥିବା ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହି ସଙ୍ଗଠନ ପାକିସ୍ତାନର ବହାବଲପୁରରେ ସାଢେ ୬ ଏକର  ଜାଗାରେ ନିଜର େକ ବଡ କମ୍ପେକ୍ସ ନିର୍ମାଣ କରିଦେଇଥିଲା । ଏଠାରେ ଆତଙ୍କୀମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରେନିଂ ଦିଆଯାଉଥିଲା । ୨୦୧୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ମସୁଦ ଅଜହର ଏକ ସଭାରେ ଧମକ ଦେଇଥିଲା ଯେ ତା ପାଖରେ ୩୦୦ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ଅଛନ୍ତି । ଯଦି ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ ତେବେ ଭାରତ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ।

source:abpnews.abplive.in

୨୫ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୫ରେ ନରନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଲାହୋର ଯାଇ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନୱାଜ ସରିଫଙ୍କ ସହିତ ସାକ୍ଷାତ କଲେ । ଏଥିରେ ନାରାଜ ହୋଇଗଲା ଜେଶ୍ । ଏହାର ଠିକ୍ ୭ ଦିନ ପରେ ଏହି ସଙ୍ଗଠନ ପଠାନକୋଟ ଏୟାର ବେସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଦେଲା  । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୬ରେ ହୋଇଥିବା ଉରୀ ଆକ୍ରମଣରେ ମଧ୍ଯ ଏହି ସଙ୍ଗଠନ ନାଁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ଅବଶ୍ଯ ଅଧିକାରିକ ରୂପେ ଜେଶ୍ ଏହି ଆକ୍ରମଣର ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇନଥିଲା । ମୌଲାନା ମସୁଦ ଅଜହର ଜେଶର ସଂସ୍ଥାପକ । ଅବଶ୍ଯ ସେ ଏହି ସଙ୍ଗଠନ ପାଇଁ ପରଦା ପଛରେ ରହି କାମ କରିଥାଏ । ବର୍ତ୍ତମାନ ମସୁଦ ଅଜହରର ଭାଇ ଅବ୍ଦୁଲ ରଉଫ ଅସଗର ଏହି ସଙ୍ଗଠନର ମୁଖ୍ଯ । ରଉଫ ୧୯୯୯ରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏୟାରଲାଇନ୍ସର ଫ୍ଲାଇଟ୍-୮୧୪ର ଅପହରଣକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ଥିଲା । ତେବେ କହିରଖୁଛୁ ଜୈଶ୍-ଏ-ମୋହମ୍ମଦ ହେଉଛି କଶ୍ମୀରର ସବୁଠାରୁ ହିଂସ୍ର ସକ୍ରିୟ ଆତଙ୍କୀ ସଙ୍ଗଠନ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର