PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ନାକଟିଦେଉଳରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଜୈସ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ମାସୁଦ ସ୍ଥାନାନ୍ତର

ଶ୍ରୀନଗର,୪ ।୩(ଏଜେନ୍ସି): ଜୈସ୍‌-ଇ-ମହମ୍ମଦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ମୌଲାନା ମାସୁଦ ଆଝାରର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଖବର ପ୍ରସାରିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ତାକୁ ରାୱଲପିଣ୍ଡିସ୍ଥିତ ସାମରିକ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ବାହାବଳପୁର ନିକଟ ଜୈସ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଛି । ରବିବାର ରାତି ୭ଟା ୩୦ରେ ତାକୁ ବାହାବଳପୁର ନିକଟ ଗୋଠଘନି ଠାରେ ଥିବା କ୍ୟାମ୍ପକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରାଯାଇଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି । ହସ୍ପିଟାଲରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପରେ ମାସୁଦ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍‌ଙ୍କୁ କଡା ସମାଲୋଚନା କରିଛି । ଭାରତ ଓ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଚାପରେ ଇମ୍ରାନ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । କିଛିମାସ ଧରି ମାସୁଦ କିଡ୍‌ନୀ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲା ବେଳେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲା । ସେଠାରେ ତାକୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷାରେ ରଖିଥିଲା । ତେବେ ପୁଲୱାମା ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଭାରତର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ ଭୟରେ ତାହାର ସୁରକ୍ଷା ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ସ୍ପେଶାଲ ସର୍ଭିସ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ୧୦ କମାଣ୍ଡୋକୁ ତାର ଅତିରିକ୍ତ ସୁରକ୍ଷାରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ମାସୁଦ୍‌ର ମୃତ୍ୟୁ ଖବରକୁ ଜୈସ୍‌ ଖଣ୍ଡନ କରିବା ସହ ସେ ସୁସ୍ଥ ଓ ଜୀବିତ ଅଛି ବୋଲି କହିଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ବାଲାକୋଟ ତାଲିମ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ଇସ୍ରାଏଲ ନିର୍ମିତ ଗାଇଡେଡ୍‌ ମିସାଇଲ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ଘଟଣାକୁ ଜୈସ୍‌ ସ୍ୱୀକାର କରିବା ସହ ଆଲ୍ଲାଙ୍କ ଦୟାରୁ ତାହା ଲକ୍ଷ୍ୟଭ୍ରଷ୍ଟ ହେବା ସହ କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟିନଥିବା ମଧ୍ୟ କହିଛି ।
ଗତକାଲି ଜୈସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି କି ଇମ୍ରାନ ସରକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜେନେରାଲ ପରଭେଜ ମୁଶାରଫଙ୍କ ନୀତିକୁ ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛି । ୯/୧୧ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ କଡା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଆମେରିକା ପାକିସ୍ତାନକୁ କହିଥିଲା । ଆମେରିକା ଚାପରେ ମୁଶାରଫ ଅନେକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନ ବିରୋଧରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସେହିଭଳି ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଇମ୍ରାନ ସରକାର ଉପରେ ଭାରତ ଚାପ ପକାଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ଭାରତୀୟ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ଦିଆଗଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଇସ୍‌ଲାମୀୟ ସେମିନାରୀ ବିରୋଧରେ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଲାଗି ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । ଭାରତ ଭଳି ଶତ୍ରୁ ବିରୋଧରେ ଇମ୍ରାନ ନରମ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପୋଷଣ କରୁଥିବା ବେଳେ ନିଜ ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ ପ୍ରତି କଠୋର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ରଖୁଛନ୍ତି । ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଆହୁରି ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ କ୍ୟାଡରମାନଙ୍କୁ ଜୈସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିବା ଉକ୍ତ ବିବୃତିରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ।