PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେପିରେ ମିଶିଲେ ସୁନୀଲ ଜାଖଡ, କଂଗ୍ରେସ ସହ ୫୦ ବର୍ଷର ସମ୍ପର୍କରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ
  • ||
  • ୟାସିନ ମଲ୍ଲିକ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଣ ମାମଲାରେ ବାନ୍ଧିଥିଲା ଏନ୍‌ଆଇଏ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏଥର ଭକ୍ତ ଦେଖିବେ ସ୍ନାନଯାତ୍ରା, ହେଲେ ସ୍ନାନ ବେଦିରେ ଶ୍ରୀବିଗ୍ରହଙ୍କୁ କରିପାରିବେନି ସ୍ପର୍ଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍,୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୨ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି-କାଲି ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା, ତିନି ଦିନ ପରେ ପୁଣି ତାତି
  • ||
  • ପୁରୀ: ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌… ଅଖ ଅନୁକୂଳ, ନାହାକା ଚକରେ ପଇତା ଓ ୧୫ ଚକ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ମୋହନା: ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • କୁତ୍ରା: ୧୨ ବର୍ଷର ନାବାଳିକା ୭ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ, ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଲେ ପରିବାରଲୋକ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ: ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ଜଘନ୍ୟ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ : ପ୍ରେମିକକୁ ହତ୍ୟା କଲେ ପ୍ରେମିକା ପରିବାର, ଇନ୍‌ଫୋସିଟି ଥାନା ନିକଟରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭାରତ ସୀମାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ୧୭୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ, ତାଲିମ ଦେଉଛି ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏବଂ ISI
  • ||

ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଜୈସ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ମାସୁଦ ସ୍ଥାନାନ୍ତର

ଶ୍ରୀନଗର,୪ ।୩(ଏଜେନ୍ସି): ଜୈସ୍‌-ଇ-ମହମ୍ମଦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ମୌଲାନା ମାସୁଦ ଆଝାରର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଖବର ପ୍ରସାରିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ତାକୁ ରାୱଲପିଣ୍ଡିସ୍ଥିତ ସାମରିକ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ବାହାବଳପୁର ନିକଟ ଜୈସ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଛି । ରବିବାର ରାତି ୭ଟା ୩୦ରେ ତାକୁ ବାହାବଳପୁର ନିକଟ ଗୋଠଘନି ଠାରେ ଥିବା କ୍ୟାମ୍ପକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରାଯାଇଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି । ହସ୍ପିଟାଲରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପରେ ମାସୁଦ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍‌ଙ୍କୁ କଡା ସମାଲୋଚନା କରିଛି । ଭାରତ ଓ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଚାପରେ ଇମ୍ରାନ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । କିଛିମାସ ଧରି ମାସୁଦ କିଡ୍‌ନୀ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲା ବେଳେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲା । ସେଠାରେ ତାକୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷାରେ ରଖିଥିଲା । ତେବେ ପୁଲୱାମା ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଭାରତର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ ଭୟରେ ତାହାର ସୁରକ୍ଷା ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ସ୍ପେଶାଲ ସର୍ଭିସ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ୧୦ କମାଣ୍ଡୋକୁ ତାର ଅତିରିକ୍ତ ସୁରକ୍ଷାରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ମାସୁଦ୍‌ର ମୃତ୍ୟୁ ଖବରକୁ ଜୈସ୍‌ ଖଣ୍ଡନ କରିବା ସହ ସେ ସୁସ୍ଥ ଓ ଜୀବିତ ଅଛି ବୋଲି କହିଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ବାଲାକୋଟ ତାଲିମ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ଇସ୍ରାଏଲ ନିର୍ମିତ ଗାଇଡେଡ୍‌ ମିସାଇଲ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ଘଟଣାକୁ ଜୈସ୍‌ ସ୍ୱୀକାର କରିବା ସହ ଆଲ୍ଲାଙ୍କ ଦୟାରୁ ତାହା ଲକ୍ଷ୍ୟଭ୍ରଷ୍ଟ ହେବା ସହ କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟିନଥିବା ମଧ୍ୟ କହିଛି ।
ଗତକାଲି ଜୈସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି କି ଇମ୍ରାନ ସରକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜେନେରାଲ ପରଭେଜ ମୁଶାରଫଙ୍କ ନୀତିକୁ ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛି । ୯/୧୧ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ କଡା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଆମେରିକା ପାକିସ୍ତାନକୁ କହିଥିଲା । ଆମେରିକା ଚାପରେ ମୁଶାରଫ ଅନେକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନ ବିରୋଧରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସେହିଭଳି ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଇମ୍ରାନ ସରକାର ଉପରେ ଭାରତ ଚାପ ପକାଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ଭାରତୀୟ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ଦିଆଗଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଇସ୍‌ଲାମୀୟ ସେମିନାରୀ ବିରୋଧରେ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଲାଗି ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । ଭାରତ ଭଳି ଶତ୍ରୁ ବିରୋଧରେ ଇମ୍ରାନ ନରମ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପୋଷଣ କରୁଥିବା ବେଳେ ନିଜ ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ ପ୍ରତି କଠୋର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ରଖୁଛନ୍ତି । ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଆହୁରି ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ କ୍ୟାଡରମାନଙ୍କୁ ଜୈସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିବା ଉକ୍ତ ବିବୃତିରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ।