PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କ୍ରୁଜ୍ ଡ୍ରଗ୍ସ ପାର୍ଟି ମାମଲା –ଅକ୍ଟୋବର ୩୦ ତାରିଖ ଯାଏ ଜେଲରେ ରହିବେ ଆର୍ୟନ ଖାନ୍ , ଆର୍ୟନଙ୍କ ହାଜତ ମିଆଦ ବୃଦ୍ଧ କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏନ୍ସିବି କୋର୍ଟ
  • ||
  • ନଵମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ପଦ୍ଧତିରେ ପରିଵର୍ତ୍ତନ : ଵର୍ଷକୁ ୪ଟି ଫରମେଟିଭ୍ ଆସେସମେଣ୍ଟ ହେଵ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା – କେ ଗାଁ ଥାନା ଆଇଆଇସି ଡମୁ ପରଜା ନିଲମ୍ୱିତ , କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଲେ କଳାହାଣ୍ଡି ଏସ୍‌ପି
  • ||
  • ୩ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ିଲା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା, ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କ୍ୟାବିନେଟର ମଞ୍ଜୁରୀ
  • ||
  • ପାଡ଼ୁଆ: ଜଙ୍ଗଲରୁ ପାଡ଼ୁଆ: ୮୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ପାଡୁଆ ଥାନା ପୋଲିସ, ଗଞ୍ଜେଇ ମାଫିଆଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମମିତା ମେହେର ମର୍ଡର ମିଷ୍ଟ୍ରି, ଅଟକ ଜେସିବି ଡ୍ରାଇଭର ଗିରଫ କରିପାରେ ପୋଲିସ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼​‌: ଗୁଣି ଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ଟ୍ରିପଲ ମର୍ଡର ଘଟଣା, ୯ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କଲେ ଜିଲ୍ଲା ଓ ଦୌରା ଜଜ ଅଦାଲତ
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ମମିତା ମେହର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ କରାଯାଉ : ସ୍ମୃତିରାଣୀ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ କ୍ଲାସରୁମ ପାଠପଢ଼ା, ନଭେମ୍ୱର ପହିଲାରୁ ୟୁନିଫର୍ମ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜିଠୁ ସେବାୟତଙ୍କ ଡ୍ରେସ୍‌କୋଡ୍, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପାରମ୍ପରିକ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରି ପ୍ରବେଶ କରିବେ ସେବକ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆଜି ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ବଲାଙ୍ଗୀର ବନ୍ଦ ପାଳନ, ସକାଳ ୬ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ଯୁକ୍ତ ୩ ସ୍ପଟ୍‌ ନାମଲେଖା ଆବେଦନ କପି ଦାଖଲ ଶେଷ, ୨୭ରୁ ନାମଲେଖା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଶୁଖିଲା ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||

ଜେଇଇ ମେନ୍‌ ୨୦୨୦ ପରୀକ୍ଷାର ଏହା ରହିଛି ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ୨୦୨୦ ଜେଇଇ ମେନ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବା ପାଇଁ ଯାଉଛି । ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ଏହାର କଣ ନୀତି ନିୟମ ବା ମାର୍ଗ ଦର୍ଶିକା ରହିଛି ସେ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଚାହିଁବେ । ଯେଉଁମାନେ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଏହି ସବୁ କଥା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ । ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି ।

କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସାରା ଭାରତରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଥିଲା । ଏଥିଯୋଗୁଁ ବଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷା ସହ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ବିଳମ୍ବରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ନୂଆ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍‌ ବା ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ଜାରି କରାଯାଇଛି । କରୋନା ସୁରକ୍ଷାକୁ ଚଳିତ ଥର ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି । ଯେଉଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଜେଇଇ ମେନ୍‌ ୨୦୨୦ ଦେବେ ଏବଂ ଆଡ୍‌ମିଟ୍‌ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଲିଷ୍ଟେଡ୍‌ ବା ତାଲିକା ଭୁକ୍ତ ହୋଇ ସାରିଲେଣି ସେମାନେ ଏହି ମାର୍ଗ ଦର୍ଶିକା ବା ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍‌ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

କୋଭିଡ୍‌ -୧୯ ଯୋଗୁଁ ସୁରକ୍ଷା ଯାଞ୍ଚ୍‌ ସହ ସାନିଟାଇଜେସନ୍‌ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ଏକ ଘଣ୍ଟା ପର୍ବରୁ ଆସିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏନ୍‌ଟିଏ୍‌ ନିର୍ଦେଶକ ଭୀନିତ ଯୋଶୀଙ୍କ ଅନୁସାରେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଲଟ ଦିଆଯିବ । ସେମାନେ ସେହି ଅନୁସାରେ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିବେ । ଆଡମିଟ୍‌ କାର୍ଡ ସହ ସେହି ସମୟରେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ପହଞ୍ଚିବେ । ଏହା ସହ ସେମାନଙ୍କର ପରିଚୟ ପତ୍ର ରଖିଥିଲେ ।
ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ୱ ମାନିବେ । ସେମାନଙ୍କ ସିଟ୍‌ ବା ଆସନରେ ବସିବେ । ପେପର ୨ରେ ସେମାନେ ଜୋମେଟ୍ରି ବକ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଏହାସହ କଲର୍ ପେନ୍‌ସିଲ୍‌ ଏବଂ କ୍ରାୟନ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ରଫ୍‌ କାମ ସେମାନେ କଳା କିମ୍ବା ନୀଳ ପେନ୍‌ ଦ୍ୱାରା କରିପାରିବେ । ପରୀକ୍ଷା ନୀରିକ୍ଷଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷା ଖାତା ଦେବେ । ଏଥିର ତାଙ୍କର ଦସ୍ତଖତ , ଅଙ୍ଗୁଳି ଚିହ୍ନ ରହିବ ।

ଅଭିଭାବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ବା ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ସ-
ଅଭିଭାବକମାନେ ମଧ୍ୟ କେତକ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ମାନିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଅତି ଦରକାର ନଥିଲେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ସହ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ନଆସିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଯଦି ଆସିଥିବା ତେବେ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ଠାରେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଛାଡି ଏହା ପରିସରକୁ ତୁରନ୍ତ ଛାଡିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ନିକଟରେ ବାରିକେଡ୍‌ ତିଆରି କରାଯିବ । ଗହିଳି କରିବା ପାଇଁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ।

ମଧୁମେହ ବା ଡାଇବେଟିସ୍‌ ଥିବା ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ସୁଗାର ଟାବଲେଟ୍‌ ଏବଂ ଫଳ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ପାରିବେ । ଏହା ସହ ସ୍ୱଚ୍ଛ ବା ଟ୍ରାନସ୍‌ପାରେଟ୍‌ ପାଣି ବୋତଲ ନେଇ ପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ପ୍ୟାକେଟ କରାଯାଇଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଯେପରି ଚକୋଲେଟ୍ କ୍ୟାଣ୍ଡି , ସ୍ୟାଣ୍ଡଓ୍ୱିଚ୍‌ ନେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ।